103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"אסור לאפשר פרצה בחוק"

ח"כ עמיחי שיקלי (ימינה) הכריז כי יתמוך בחוק האזרחות, ביחד עם חבריו למפלגה: "אצביע יחד עם הקואליציה, אסור להגיע למצב שהחוק ימוסמס"


שלשום (ג') נערך כנס בנושא 'בין כיבוש לאפרטהייד', שהלהיט את הרוחות בכנסת. חברי כנסת משני צדי המפה הפוליטית התעמתו בנושא, והטיחו האשמות ומילות גנאי האחד בשני; כך למשל ח"כ איתמר בן גביר (הציונות הדתית) הטיח במארגני הכנס 'אויבים שלנו', וח"כ עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת) כינתה אותו בתגובה 'גזען'. חבר הכנסת עמיחי שיקלי (ימינה) התייחס בכנס למימון זר של ארגוני זכויות אדם, ובייחוד למימון על ידי גרמניה. בשיחה עם בן כספית וינון מגל הסביר ח"כ שיקלי מדוע לדעתו יש לחוקק חוק שיסדיר את מימון הארגונים.

במהלך הכנס 'אחרי 54 שנים: בין כיבוש לאפרטהייד', נאם ח"כ עמיחי שיקלי, ואמר: "לכאורה יושבים כאן סביב שולחן הדיונים באולם ירושלים, עיר הנצח של העם היהודי, שורה של ארגוני זכויות אדם, רק לכאורה. כיוון שבדיקה קצרה של מקורות המימון הנדיבים של הארגונים מלמדת שיש לנו כתובת אחת – 70 מיליון שקלים, לא פחות, קיבלו כל 6 המוסקטרים סביב השולחן מאירופה; ואני רוצה לטרגט מדינה אחת ספציפית, גרמניה".

לדבריו, הציבור לא מודע לעומק המעורבות של גרמניה במדינת ישראל, "יש כאן קמפיינים שלמים שיש מאחוריהם כסף גרמני גדול. כל אותם ארגונים שישבו בכנס האפרטהייד בכנסת, כולם מקבלים מיליונים מגרמניה. גרמניה מודעת לרגישות ועובדת דרך ארגונים כנסיתיים (מלשון כנסיה) שהם ארגוני צדקה, ודרכם מגיע הכסף לעמותות. אנחנו לא יכולים לאפשר למדינות זרות לחתור תחתינו ולעצב כאן מדיניות וקמפיינים".

הוא סבור כי הפתרון למצב הוא חקיקת חוק, אשר יאסור על עמותות פוליטיות "לקבל כסף ממדינות זרות, מישות מדינית זרה". כמו כן, טען כי התופעה נפוצה בקרב עמותות השמאל, בעוד במחנה הלאומי, "העמותות ברובן עניות, ואלה שיש להן יותר כסף, מקבלות מגורמים פרטיים. אם ארגוני השמאל מסוגלים להביא כסף מארגונים פרטיים בחו"ל, אהלן וסהלן. אבל כסף ממדינות? זו תופעה בזויה, פסולה. בפועל, באות מדינות שאין להם אינטרס שתהיה כאן מדינת לאום יהודית, וחותרות תחתיה חזק".

"מקסימום שטח, מינימום אוכלוסייה פלסטינית"

בהמשך, התייחס חבר הכנסת להצבעה בעניין חוק איחוד המשפחות שתעלה בשבוע הבא ככל הנראה, והבהיר כי יצביע עם הקואליציה. זאת משום שלתפיסתו "אסור לאפשר פרצה, גם לא של שבועיים, בחוק הזה ואסור להגיע למצב שהחוק ימוסמס; הגם שאני חתום על הצעת חוק יסוד הגירה של שמחה רוטמן, שבעיניי ייתר את הוראת השעה של חוק איחוד משפחות, וייתן מענה מקיף ויותר רציני לתופעה".

שיקלי הדגיש את מחויבותו להבטחות שהעניק לבוחרים, "רבים מהם חושבים שהאופן בו הוקמה הממשלה לא טוב ואני נלחם כדי לקדם נושאים של התיישבות צעירה ביו"ש; היישוב אביתר למשל שעומד על סף פינוי, המצב בנגב, בגליל בערים מעורבות. אני חושב שמה שקורה כרגע בשטחי יו"ש הוא שהפלסטינים מנהלים חומה ומגדל, בונים בכל מקום ואנחנו ישנים על האף; לא נלחמים בחזרה וכאילו מוותרים מראש על גוש עציון, על בקעת הירדן".

ח"כ טען שישראל צריכה לנקוט בגישה של "מקסימום שטח, מינימום אוכלוסייה פלסטינית. היישוב אביתר שהוקם בעקבות הרצח של יהודה גואטה ואביתר בורובסקי, שיושב על ציר ראשי, חשוב מאוד. תראו את ההתנגדות של הפלסטינים, הם עושים שם פיגועים, מגיעים עם צמיגים בוערים. הם נלחמים ואנחנו צריכים להילחם חזרה. הפלסטינים הם אויב ואנחנו צריכים להילחם באויב הזה".

       

עריכה: עופרי גליכמן

24/06/2021
הישארו מעודכנים

ח"כ עמיחי שיקלי
ח"כ עמיחי שיקלי  |  צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90