רון קופמן ואריה אלדד

"לא צריך להשתגע ולהטיל סגרים והגבלות"

פרופ' חגי לוין, לשעבר יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור: "בשבועות הקרובים נראה עלייה במספר המאומתים והחולים קשה"


האפידמיולוג ויו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור לשעבר פרופ' חגי לוין התייחס לעלייה המתמשכת בכמות הנדבקים בקורונה:  "אני חושב שההתפתחות הזאת הייתה צפויה. אנחנו בעיצומה של מגפה עולמית וכל הדיבורים שהקורונה מאחורינו היו פוליטיים ולא מבוססים על עובדות מדעיות". לדבריו, מאחר שכעת רוב ישראל מחוסנת מדובר באיום קונבנציונלי: "סביר שנראה בשבועות ובחודשים הקרובים עלייה במספר החולים והמאומתים, אבל לא עליה שמסכנת את בריאות הציבור בישראל במידה קיומית". עוד הגיב לכך שמבין הנדבקים ישנם מחוסנים רבים: "החיסון איננו יעיל ב-100 אחוז. באופן מתמטי ברור, ברגע שרוב המבוגרים מחוסנים, אז גם רוב החולים שנראה יהיו מחוסנים. צריך לחשב בצורה אפידמיולוגית מדויקת את השיעורים, וכשעושים את זה רואים שהחיסון בישראל ובמדינות אחרות עדיין מגן בצורה טובה. אבל, ייתכן שנראה עם הזמן או וריאנטים חדשים שמאתגרים את החיסון או דעיכה של החיסוניות לאורך ציר הזמן, למרות שכרגע אין לזה עדות". 

פרופ' לוין אמר שלדעתו אי אפשר להתייחס לעלייה הזאת כאל גל תחלואה רביעי כמו שהתייחסו לגלים הקודמים: "אנחנו במציאות אחרת. האם עכשיו צריך להשתגע ולהטיל סגרים חמורים או לכפות על הציבור כל מיני צעדים? אני לא חושב שיש כרגע הצדקה מבחינת בריאות הציבור, וקשה להאמין שתהיה הצדקה בחודשים הקרובים", עוד הוסיף: "האם התו הירוק זה באמת משהו נכון ומוצדק שיציל חיים על ידי זה שנפעל בצורה קשה כנגד אנשים שלא התחסנו ולא נאפשר להם להיות במרחב הציבורי? קשה לי לראות כרגע את ההצדקה לכך, בניגוד למה שהיה נכון אולי לפני כמה חודשים. אבל אני פתוח לשנות את דעתי אם יציגו בפני מודלים מנומקים שמצביעים למה נדרש כרגע התו הירוק ויפעלו בשקיפות, כולל בדיוני קבינט הקורונה של הממשלה. ברירת המחדל צריכה להיות לאפשר את המשך החיים לצד הנגיף".

הוא קשר את הדברים גם למה שמתרחש בנתב"ג וציין: "לכן גם הדיבורים על סגירת נתב"ג לא תואמים למציאות. אי אפשר לסגור את נתב"ג לזמן ארוך ואין לכך הצדקה. צריך למצוא איך מנהלים את נתב"ג בצורה שממזערת את הסיכון, תוך הבנה שווריאנטים יכנסו". 

עריכה: יעל טלמן

 

02/07/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


פרופ' חגי לוין
פרופ' חגי לוין  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90
Paris