"50% מהמאומתים מחוסנים"

פרופ' יונתן הלוי, נשיא המרכז הרפואי שערי צדק, על העלייה בתחלואה, ושיעורי ההדבקה: "העלייה בתוך ימים היא מקור לדאגה מסויימת"


שיא מטריד נרשם במדדי התחלואה בנגיף קורונה: זן הדלתא ממשיך להתפשט ברחבי המדינה ולראשונה מאז חודש מארס, אובחנו ביממה האחרונה 507 חיוביים לקורונה. על פי נתוני משרד הבריאות מספר החולים במצב קשה זינק ל־35. קבינט הקורונה צפוי להתכנס היום (ג') לדון בפעולות שיש לנקוט למיגור ההתפשטות, ומניעת כניסת מוטציות חדשות למדינה. בנושא זה שוחחו גולן יוכפז וענת דוידוב עם פרופ' יונתן הלוי, נשיא המרכז הרפואי 'שערי צדק', שהגיב לדברים.

פרופ' יונתן הלוי התייחס לנתוני התחלואה, וטען כי העלייה מוכיחה שווריאנט דלתא, הידוע כווריאנט ההודי, "אגרסיבי, תוקף, מדביק. כנראה שהחיסונים שקיבלנו הם יעילים יעילות מופחתת, לא 95 אחוז אלא הרבה פחות". עוד הוסיף, ואמר: "העלייה מ־200 (מאומתים ליום) ל-500 (מאומתים ליום) תוך ימים היא מקור לדאגה מסוימת; מכיוון שכ־50 אחוז מהמאומתים מחוסנים".

מספר המאושפזים במצב קשה אמנם נמוך יחסית, אך להערכתו הוא צפוי לגדול. פרופ' הלוי הדגיש כי "החיסון מוכיח יעילות נגד מחלה קשה", ועדכן כי בבית החולים שערי צדק "אין אף חולה קורונה". באשר לביקורת על משרד הבריאות, כי הוא זורע פאניקה בציבור שלא לצורך, אמר: "לא הייתי מגדיר את זה כהיסטריה אבל אין ספק שהמשרד הוא סמן ימני בחזון הסמי־אפוקליפטי".

בהמשך, התייחס להחלטת ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון להסיר את ההגבלות, חרף מספר המאומתים היומי הגבוה: "אני לא הייתי מפתח את האומץ של בוריס ג'ונסון בעיצומו של הגל הזה, הייתי רואה לאן אנחנו מגיעים. הוא גם לא פתח את ההגבלות מהיום למחר".

אתמול (ב') פורסם כי רופאה בשנות ה־50 לחייה שסירבה להתחסן אובחנה עם נגיף קורונה והדביקה 8 מטופלים. פרופ' הלוי הבהיר כי מדובר באירוע נדיר, "הרופאים הם שותפים מאוד זוטרים לחבורת מכחישי החיסון. אפילו את מורי ורבי יורם לס לא שומעים בחודשים האחרונים. זכותו של אדם לא להתחסן, לפני 3 שבועות היא לא היוותה סיכון. מהרגע שאנחנו יודעים שהווריאנט הזה מדבק מאוד המערכת הייתה צריכה להיות יותר זהירה איתה", והוסיף כי לדעתו יש להרחיק רופאים לא מחוסנים "ממגע עם חולים".

       

עריכה: עופרי גליכמן

06/07/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אודי סגל וענת דוידוב
אודי סגל וענת דוידוב  |  צילומים: 103fm
Paris