רבקה מיכאלי

"המובן מאליו הוא לא לקום בבוקר, אלא המוות"

הסרט 'על החיים ועל המוות' עוסק בחייה וביצירתה של ענת גוב ז"ל • רבקה שוחחה עם הבימאית תמר טל ענתי וסוכן השחקנים אריק קנלר על איך נולד הסרט


בפתח התוכנית שוחחה רבקה עם תמר טל ענתי, בימאית ותסריטאית של הסרט 'על החיים ועל המוות', העוסק בענת גוב ז"ל, ועלה כעת פסטיבל 'דוקאביב'. גוב מתה ב-2012 בגיל 59 והסרט נוצר בזכות פגישה שלה עם סוכן האומנים של אריק קנלר, שהצטרף לשיחה וסיפר: "היא קראה לי לפגישה וביקשה שאני אייצג את העיזבון שלה, שזה דבר נדיר. כששאלתי למה אמרה שהיא חולה בסרטן והיא לא יודעת כמה זמן נשאר לה. הייתי בהלם מאיך שהיא דיברה על הדבר הזה. הפגישה הזאת חוללה בי שינוי עצום והצעתי לה להצטלם אצלי בבית כי רציתי שאנשים ישמעו את הדבר הזה ויקשיבו לו". 

הבימאית סיפרה לרבקה: "אריק סיפר לי על המפגש המתועד והציע לעשות סרט, התרגשתי על הזכות, זה היה שבועיים לפני שהיא נפטרה. הבנתי שהסרט חייב לכלול את מכלול היצירה של ענת, מההצגה הראשונה שלה 'אהבת מוות' ועד האחרונה 'סוף טוב', שבכולם שזורים היחס אל המוות וההתמודדות איתו". הסרט למעשה שוזר את אותה שיחה מתועדת עם קנלר, קטעי מחזות, אנימציה ושיחות עם האנשים הקרובים לענת, ביניהם בעלה גידי גוב ועדנה מזי"א, סופרת, מחזאית ובימאית, שהייתה חברתה הטובה כל החיים. 

במהלך השיחה השמיעה רבקה קטעים מהסרט, ביניהם קטע של גוב מתמצתת בצורה נהדרת את המהות של יצירתה: "החיים הפכו לחומרים לכתיבה שלי, במשפחה כולם שילמו את המחיר. זה נותן נקודת מבט אחרת על החיים. גם כשקורה משהו רע כמו סרטן, אני אנסה להפוך את זה למשהו טוב בכתיבה".

מהרעיון הזה גם נולדה מהות הסרט, כפי שסיפרה תמר טל ענתי: "החיים מאוד נוכחים ומעורבבים עם הכתיבה בכל גוף היצירה שלה. עניין אותי לשזור את זה עם איזה קו מטושטש בין המחזות והכתיבה שלה לבין החיים עצמם והשיחה שלה עם אריק. יש הרבה רגעים בסרט שאתה בעצם לא יודע אם אתה שומע קטע מתוך סצנה שהיא כתבה במחזה או קטע שהיא מתארת מהחיים".

בנוסף לפסיבל 'דוקאביב' יוקרן הסרט בהקרנות מסחריות ברחבי הארץ, ובסוף השנה יעלה בערוץ HOT 8.

16/07/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


רבקה מיכאלי
רבקה מיכאלי  |  צילום: 103fm
Paris