ינון מגל ובן כספית

"הרצח פתח לאנשים את עיניהם לסכנה שיש בהסתה"

לפני שש שנים, נרצחה שירה בנקי בת ז"ל במצעד הגאווה בי-ם • אביה אורי על מעגלי השיחה המתקיימים מאז, המלמדים כיצד ניתן לנהל מחלוקות באופן בריא


שש שנים חלפו מאז שנרצחה הנערה שירה בנקי בת ה־15 ז"ל במצעד הגאווה שנערך בירושלים, על ידי ישי שליסל שפצע גם שישה צועדים אחרים. אמש (ש'), ערב ט' באב, התקיים האירוע השנתי 'איכה יוצרים שיחה - מונעים את הרצח הבא' בכיכר ציון בירושלים, בו ערכו מעגלי שיח לזכרה של בנקי ושוחחו על הניסיון לפתור מחלוקות. אורי בנקי, אביה של שירה בנקי ז"ל סיפר בשיחה עם בן כספית ואריה אלדד על האירוע המיוחד והחשוב.

אורי בנקי מקיים מזה 6 שנים אירוע לזכרה של בתו, שירה, שנרצחה במצעד הגאווה בשנת 2015. הוא הסביר כי מטרת האירוע היא "לנסות לשכנע ולהשתכנע שאפשר להתווכח, ומחלוקת זה בסדר גמור. אבל צריך לדעת לנהל את זה ולחיות ביחד. יש לנו הישגים ותחושה שהרצח פקח לאנשים את העיניים, לסכנה של הסתה, לסכנה של שיח רווי שנאה".

כמו כן, ציין כי בין קהל המשתתפים ישנם גם חרדים ודתיים, "את אחד המעגלים מנחה אדם חרדי. אנשים דתיים לפי דעתי מנו לפחות 50 אחוז מהקהל, וחלקם פונים אליי באופן ישיר ומודים על ההזדמנות. רוב האנשים רוצים לחיות כאן ביחד". בהמשך, התייחס לטענות כי אין לקיים את מצעד הגאווה בירושלים, ואמר: אני חושב אחרת אבל זו אמירה שאם היא נאמרת בטון הנכון בלי שנאה ובלי הסתה לרצח, היא אמירה שאפשר להתמודד איתה. אם קרה לי משהו טוב ב-6 השנים האחרונות, זה המפגש עם המון ישראלים שחושבים אחרת, שמבינים שהמציאות המורכבת בה אנחנו חיים מחייבת הרבה 'חיה ותן לחיות'".

     

עריכה: עופרי גליכמן

18/07/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


שירה בנקי ז"ל
שירה בנקי ז"ל
Paris