ינון מגל ובן כספית

חורבן בית המקדש, אז והיום

מה הקשר בין חורבן בית המקדש וצום ט' באב למציאות הפלגנית בה אנו חיים כבדרך קבע? • ד"ר מיכה גודמן: "פיצוץ פוליטי הוא מגפה עולמית"


רבבות מאמינים נהרו אמש (ש') לרחבת הכותל המערבי בירושלים עם תחילת צום ט' באב, והחלו בתפילות על חורבן שני בתי המקדש. כיצד מתקשר התאריך למציאות של ישראל 2021? ד"ר מיכה גודמן, בעל דוקטורט למחשבת ישראל התייחס ליום המיוחד המצוין היום ברחבי הארץ, וניתח אותו בראייה היסטורית ואקטואלית.

ד"ר מיכה גודמן ציין בפתח השיחה כי ישנה מחלוקת בחז"ל ובתלמוד באשר לסיבות לחורבן בית ראשון ובית שני. "הבית הראשון חרב כי הפרו את כל התורה כולה, ולכן זה לא מפתיע. למה בית שני חרב? משום ששמרו על התורה, זו ההפתעה. עוד לפני שהבית חרב על ידי הרומאים, הייתה מלחמת אחים של היהודים. בית ראשון חרב כי לא הייתה אידיאולוגיות ובית שני חרב כי היו יותר מדי אידיאולוגיות".

הוא התייחס לשנות קיומה של מדינת ישראל, כמדינה ריבונית של העם היהודי, ואמר: "השאלה היא האם אנחנו יכולים להפיק את הלקחים, כך שיהיו לנו ערכים שמרסנים אותנו, אבל לא כאלה שמסנוורים אותנו. קיטוב פוליטי זו מגפה עולמית, ובתקופה בה יש בכל העולם קיטוב פוליטי, בישראל יש אקספרימנט של ממשלה היברידית. נוצרה ממשלה של ימין, שמאל ומרכז, שלכאורה אף אחד לא רצה. אם ישראל תצליח שימין ושמאל יעבדו אחד עם השני, זה משדר לכל העולם פוליטיקה אחרת. השאלה היא איך הופכים את התאונה לייעוד".

    

עריכה: עופרי גליכמן

18/07/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


תפילות תשעה באב בכותל המערבי
תפילות תשעה באב בכותל המערבי  |  צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90
Paris