אודי סגל וענת דוידוב

"העומס בנתב"ג לא תקין אבל עדיין לא צריך לסגור"

פרופ' גליה רהב (ביה"ח שיבא) על חדירת וריאנט דלתא דרך נמל התעופה • "יש ירידה ביעילות החיסון לווריאנט דלתא, גם בגלל הזמן שחלף מאז החיסון"


ווריאנט הדלתא ממשיך להתפשט במהירות ברחבי המדינה, ובשל כך קראו ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הבריאות ניצן הורוביץ לציבור להיבדק. למרות זאת, אתמול (א') נרשמו עומסים חריגים במוקדי הבדיקות של פיקוד העורף, שכן התשתית לביצוע מספר רב של בדיקות קורונה נותרה דלה. במקביל, במשרד הבריאות הביעו חשש מפני ירידה ברמת היעילות של החיסון, ופרצת נתב"ג טרם נסגרה. גולן יוכפז וענת דוידוב שוחחו עם פרופ' גליה רהב, ראש המחלקה למחלות זיהומיות בבית החולים שיבא, שהגיבה לדברים.

פרופ' גליה רהב התייחסה לעלייה במדדי התחלואה, ולרעיון לסגור את נמל התעופה הרמטית, במטרה למנוע ייבוא ווריאנטים ארצה: "אני לא חושבת שצריך, אבל צריך כמובן להקפיד על לא לנסוע לאזורים עם שכיחות גבוהה של קורונה ולהיבדק, להיבדק, להיבדק. לגמרי לסגור? עדיין לא", והסבירה: "הנגיף אצלנו, אז זה יוריד קצת, אבל זה לא יפתור את הכול".

כמו כן, רהב לא הסכימה עם הקביעה שהציבור מזלזל: "אנחנו לא רואים כזה זלזול. דווקא בבריטניה הציבור כועס על בוריס ג'ונסון ומעדיף לסגור". לדבריה, על אף העלייה בתחלואה, המצב שונה מהותית מהגלים הקודמים: "9 חולים לעומת 120 חולים. מתוכם 5 מצבם קשה אבל אף אחד לא במצב קריטי, אין לנו אף חולה מונשם. זה מספר קטן אבל מדאיג, שלא יעלה".

באשר לחשש מפני ירידה ביעילות החיסון כנגד ווריאנט הדלתא, לאור נתוני התחלואה בקרב מחוסנים, אמרה פרופ' רהב: "אני חושבת שזה שילוב של 2 דברים, ירידה של היעילות של החיסון כנגד הזן, וכנראה ירידה של היעילות עם הזמן. כנראה שהחיסון כנגד זן הדלתא פחות יעיל". כמו כן, התייחסה לטענות כלפי משרד הבריאות כי מסתירים מידע מן הציבור, והבהירה: "יש נתונים שאנחנו לא יודעים. לא מסתירים, יש מודלים שונים וכל אחד מראה משהו אחר".

      

עריכה: עופרי גליכמן

19/07/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


נמל התעופה בן גוריון, השבוע
נמל התעופה בן גוריון, השבוע  |  צילום: פלאש90
Paris