ינון מגל ובן כספית

"הטלפונים שפורסמו לא קשורים אלינו"

שלו חוליו, מייסד ומנכ"ל שותף בחברת אן.אס.או, על התחקיר שחשף כי החברה ריגלה אחרי פוליטיקאים ועיתונאים: "סירבנו לעבוד עם כמעט תשעים מדינות"


הדלפת ענק של תוכנת הריגול אן.אס.או נחשפה במהלך השבוע (א') על ידי שורה של כלי תקשורת בעולם; ובכך חשפה את ממדי השימוש של מספר ממשלות בתוכנת הריגול הישראלית, המאפשרת פריצה לטלפונים ניידים ואף השתלטות עליהם מרחוק. שלו חוליו, מייסד ומנכ"ל שותף בחברת 'אן.אס.או' שוחח עם בן כספית וינון מגל והגיב לדברים.

מנכ"ל אן.אס.או התייחס לביקורות כלפי החברה, לפיהן הטכנולוגיה שפיתחה החברה שימשה ממשלות בכדי לדכא ולעקוב אחר פעילים חברתיים ומתנגדי ממשל, וטען בתוקף: "הפלטפורמה הטכנולוגית שלנו מונעת פיגועים ומצילה חיים. בשנים האחרונות, כל פיגוע טרור שנמנע, פדופיל שנתפס, ראשי קרטלים שנתפסו, כמעט בכולם הייתה מעורבת טכנולוגיה של אן.אס.או".

כמו כן, התייחס לדליפה של עשרות אלפי המסמכים, כפי שפורסם בתחקיר, והסביר: "רשימת מספרי הטלפון שפורסמו לא קשורה לאן.אס.או, אין לה רשימת מטרות. מי שכתבו את התחקיר אומרים 'אנחנו לא יודעים למי שייכת הרשימה'. כשאנחנו הקמנו את החברה אנחנו החלטנו שאנחנו מוכרים רק לממשלות, ולא לכל ממשלה נמכור כי יש ממשלות שלא ראוי שיהיו להן כלים כאלה. בפרספקטיבה של 11 שנה, אנחנו עובדים עם 45 מדינות, וסירבנו לעבוד עם כמעט 90 מדינות. אני חושב שזה אומר הרבה".

עוד הוסיף, כי: "היו ממשלות שמכרנו להן בעבר וגילינו שהן עשו שימוש לרעה במערכת, וסגרנו להן את המערכת. פרסמנו את זה בדו"ח השקיפות. זה לא קשור לשימוש במערכת שבגללו סגרנו. אם יש מדינה שאתה מבין שהיא מדינה שמפרה זכויות אדם, אין לה ערך לחיי אדם, עוקבת אחרי עיתונאים גם אם לא באמצעות כלים שלנו, אלה מדינות שאנחנו לא צריכים לעבוד איתן. בגלל זה מפסיקים את הפעילות איתם".

"הכלים שלנו הצילו עשרות אלפי בני אדם"

בהמשך, חוליו הודה: "קשה להילחם בגל הענק של התקשורת, זה כמו לכבות שריפה עם דלי מים. אנחנו לוקחים ברצינות את הטענות האלה, והיינו בקשר עם כל גופי התקשורת. חלקם הבינו שהתחקיר שלהם לא סגור ומהודק עד הסוף, וחלק רבים איתנו. בסוף זה יגיע לבתי משפט, להכרעה משפטית, אחרי שנגיש תביעות דיבה. הכלים שלנו הצילו עשרות אלפי בני אדם, מפיגוע במטרו של בירה אירופאית שנמנע כמה דקות לפני הפיגוע, ועד משאית תופת בדרך להופעת ענק".

כמו כן, טען שיש גורמים העומדים בכוונת מכוון מאחורי הפרסומים: "לפני שבוע עשרות ארגוני זכויות אדם שלחו מכתב לנאסד"ק שהם מבקשים לבטל הנפקה של חברה ישראלית; אח"כ תחקיר ענק על חברה אחרת, חברת סייבר מודיעיני שאומרים שהאזינה לפעילי זכויות אדם; אח"כ תחקיר על NSO. יש יד מכוונת, זה ברור לנו. בחברה 850 עובדים, אנשים הכי מוכשרים וערכיים שיש. אני גאה במה שאנחנו עושים".

    

עריכה: עופרי גליכמן

20/07/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


שלו חוליו
שלו חוליו  |  צילומים: באדיבות המצולם, JACK GUEZ/AFP via Getty Images
Paris