ינון מגל ובן כספית

"האיראנים טעו, אך חוסר תגובה אינו חולשה ישראלית"

מפקד חיל הים לשעבר אלוף (מיל') אליעזר (צ'ייני) מרום קרא שלא להשיב פומבית לתקיפה האיראנית נגד ספינה בבעלות ישראלית: "ידינו על העליונה"


אתר החדשות האיראני 'אל-עאלם' דיווח בסוף השבוע כי המתקפה נגד הספינה 'MERCER STREET' סמוך לעומאן, בה נהרגו אנשי צוות רומני ובריטי, הייתה תגובה לתקיפה ישראלית שהתרחשה לאחרונה בסוריה. עוד נטען כי בתקיפה בסוריה נהרגו "שני אנשי ההתנגדות" שמוצאם לא צוין.

אלוף (מיל') אליעזר (צ'ייני) מרום, מפקד חיל הים לשעבר, שוחח עם בן כספית וינון מגל ב־103fm והגיב לדברים: "נראה לי שהאיראנים עשו טעות גדולה מאוד. על פי הודעות לא רשמיות, הם אומרים שהם תקפו בים כתגובה לתקיפה שלנו בגבול סוריה-לבנון. זה מעמיד אותי בפני אמירה מאוד לא נכונה פוליטית, אך היא מפגינה את החולשה האיראנית במלואה. נו באמת, זה מה שיש לאיראן להציע כתגובה על תקיפה שלנו בסוריה? נראה להם שזה ירתיע את ישראל? אם יש יכולת חשאית לתקוף נקודות מסוימות, כדאי לעשות זאת". 

"ייתכן שהאיראנים לא התכוונו להרוג אנשים"

עוד הוסיף, כי: "הקשר של האוניה לישראל הוא מאוד רופף. העולם לא יישב פה בשקט, אין שום סיכוי שהדבר הזה יוביל למערכה ימית מחודשת. במערכה הימית הקודמת עשינו טעות, הלכנו למערכה ימית שהיא בפירוש לא לטובתו. פתאום האיראנים חזרו לים עם פעולה מאוד פשוטה, לא צריך בשביל זה מודיעין מסובך או יכולת מורכבת, לפגוע עם מל"ט באוניה זה לא מורכב. ייתכן שהם לא התכוונו להרוג אנשים. אני לא רואה בתגובה האיראנית תחכום, ידינו כרגע על העליונה". 

עוד הדגיש אלוף (מיל') אליעזר (צ'ייני) מרום: "אני חושב שבונים על התגובה הימית יותר ממה שצריך. לדעתי, אנחנו צריכים לפעול מהראש ולא מהבטן. אנחנו נמצאים במערכה של כמה שנים טובות מול איראן, ואנו צריכים להמשיך ולפעול באופן חשאי על מנת למנוע התבססות איראנית בסוריה והברחות אמל"ח לאזורנו, ולפגוע בפרויקט הדיוק. בפעם הבאה שנתקוף בסוריה, נצטרך לתקוף באופן רחב כדי להבהיר לאיראנים לא להתעסק איתנו. חוסר תגובה עכשיו לא פירושו חולשה ישראלית".

עריכה: מיכל קדוש 

01/08/2021
הישארו מעודכנים

אליעזר (צ'ייני) מרום
אליעזר (צ'ייני) מרום  |  צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90