אודי סגל וענת דוידוב

20 אלף דונם נשרפו בהרי ירושלים

זהו היום השלישי שבו משתוללות שרפות ענק באזור, וגם הלילה כוחות הכיבוי התמודדו עם הלהבות • טפסר ניסים טוויטו, מפקד כיבוי אש באזור סיפר


ביום ראשון האחרון פרצה שריפת ענק בהרי ירושלים וטרם הושגה שליטה על האש. עשרות יישובים נפגעו כתוצאה מכך, תושבים רבים פונו מבתיהם וכעת נשקלת האפשרות לפנות את בית החולים 'הדסה עין כרם'. לאור זאת, הורה ראש הממשלה נפתלי בנט לבחון פנייה לסיוע בין לאומי במטרה לבלום את התפשטות הלהבות באזור; ובמקביל קראו כוחות כיבוי האש לבצע גיוס כללי של מערך לוחמי האש וההצלה. גולן יוכפז וענת דוידוב שוחחו הבוקר (ג') עם טפסר ניסים טוויטו, מפקד כיבוי אש במחוז ירושלים, שעדכן בפרטים.

ניסים טוויטו הביא פרטים חדשים על המתרחש מאזור השרפות: "אנחנו אחרי 2 לילות שכל לוחמי האש נאבקים בלהבות. הבוקר אנחנו פרושים בצורה רחבה מאוד בכל הגזרה, לאחר שהתבצע אתמול כבר גיוס כללי. במהלך הלילה עסקנו בכיבוי של מוקדי בערה והבוקר כשהערפל יתפזר אנחנו נפעל עם מאמץ אווירי רחב היקף כדי להשלים את מלאכת הכיבוי באותם מקומות שלא ניתן להכניס כוחות קרקעיים".

הוא ציין כי נכון לשעה זו יש "מאות מוקדים שממשיכים לבעור וצריך להגיע למוקד מוקד ולכבות באופן סופי, אחרת כל רוח שמתחדשת עלולה להצית מחדש את השריפה". באשר לתנאי מזג האוויר עמם מתמודדים לוחמי האש במטרה למגר את התפשטות האש, אמר: "יהיו רוחות חזקות החל משעה 12:00 לערך, עומס חום כבד ולחות שיורדת. זה לא תורם להתמודדות, אבל זאת הסיבה בין היתר שהתבצע גיוס כללי, כדי להיות מספיק חזקים בשעות הקריטיות".

באשר לביקורת כי לא נעשה מספיק במטרה להשיג שליטה על השריפה, טען: "על שריפות בסדר גודל כזה ובמהירות התפשטות של אש בסדר גודל זה, לא ניתן להשתלט ביום אחד, לא כאן בישראל ולא אצל השכנות שלנו ביוון ובטורקיה".

"אנחנו בעידן של מגה שריפות"

כמו כן, התייחס לאפשרות שישראל תפנה למדינות השכנות בבקשה לסיוע, ואמר: "זה עלה על הפרק בשיח שבין השר לבט"פ לנציב הכבאות, ויהיה מותנה בהמשך הערכת המצב שלנו בהתאם להתפתחות". לדבריו, כעת אין צורך בסיוע בין־לאומי, "אנחנו כל הזמן עם היד על הדופק ובהתאם להערכת המצב וההתפתחות אנחנו נתאים את הדרישות".

טפסר טוויטו עדכן כי על פי החקירה שמתנהלת, נמצא כי "האירוע התחיל בדרך בורמה, סמוך למשלט 16. חד משמעית מדובר במעשה ידי אדם. האירוע שהיה נקודתי הפך מהר מאוד רב זירתי ורב מוקדי. החקירה משולבת עם משטרת ישראל, מעבדת מז"פ וכיו"ב, וכשיהיו לנו את המסקנות נעדכן".

בהמשך, התריע מפני ההשפעות של משבר האקלים: "האיום של השתנות מזג האוויר זה כבר לא איום עתידי, זה נותן את אותותיו כאן ועכשיו. רואים את זה בהיקף השריפות, במשך השריפות ובעוצמתן. זה בגלל שילוב של רוחות חזקות מאוד, לחות נמוכה מאוד, מטען אש גדול מאוד. אני אומר לציבור – אנחנו חייבים להבין שאנחנו בעידן של מגה שריפות והאיום הולך וגובר. אנחנו רואים מה קורה אצלנו ובמדינות השכנות, ולזה צריך להיערך".

      

עריכה: עופרי גליכמן

17/08/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


השרפות בהרי ירושלים
השרפות בהרי ירושלים  |  צילום: אוליביה פיטוסי/פלאש90
Paris