בן כספית ואריה אלדד

"'אלביט' היא זו שמנהלת פה את המערכת"

יפתח חצור, יו"ר 'כים ניר', על מחדל כיבוי השריפה מהאוויר בהרי י-ם: "ביקשנו לקחת חלק בפעילות הכיבוי בעתות משבר ונתקלנו במסכת איומים מ'אלביט'"


יפתח חצור, יו"ר חברת 'כים ניר', חברת תעופה ישראלית המספקת שירותי כבאות אווירית, ריסוס אווירי ושירותי תעופה מיוחדים, סיפר לבן ואירה על הסיבות שעמדו מאחורי העיכוב בהצטרפותם של מטוסי החברה למלחמה בשריפות שהשתוללו בהרי ירושלים, וחשף את הקשיים שהערימה חברת 'אלביט' בדרך.

בפתח הדברים סיפר חצור מעט על ההיסטוריה של הכיבוי האווירי בישראל ומקומה של 'כים ניר' בו, כחברה שתפעלה את מערך הכיבוי האווירי בישראל עד להקמת טייסת הכיבוי: "במסגרת הקמת טייסת הכיבוי, 'כים ניר' הייתה למעשה, קבלן משנה של קבוצת 'אלביט', קבוצה גדולה וחזקה במיליארדי דולרים ששולטת כמונופול על תחום הטייס הממשלתי-צבאי. למעשה, 'אלביט' הביאה את 'כים ניר' לפשיטת רגל, ובסוף 2019 החברה התפצלה, כאשר 'אלביט' לקחה את פעילות הכיבוי, ו'כים ניר' המשיכה בפעילות החקלאית והמשיכה להפעיל יכולות כיבוי, כשברשותה 8 מטוסי כיבוי שעושים פעילות כיבוי בעולם". 

לאחר מכן חשף: "פנינו בשנה-שנתיים האחרונות לכל הרשויות פה ואמרנו שאנחנו מבקשים לקחת חלק בפעילות הכיבוי בעתות משבר, במקרה של קטסטרופה ואירועים חריגים. נתקלנו במסכת איומים מצד אלביט, לרבות איומים טלפוניים, על מנת שלא נתעסק בכיבוי אווירי. טייסת הכיבוי של קפריסין מתוחזקת על ידי 'כים ניר', המטוסים שלהם זהים למטוסים של החברה, ואנחנו באנו והצגנו שיש לנו יכולת מוכחת וקיימת, ובגלל בירוקרטיה דורסנות של חברת 'אלביט' ואיומים בתביעות ובהפרות הסכם – הדבר הזה לא קרה עד היום".

עם זאת, שב והדגיש: "למזלנו הרב, השר לביטחון הפנים עמר בר לב ומנכ"ל המשרד לביטחון פנים התעשתו, ובאמצעות מנהל הרכש יצרו איזה התקשרות זמנית שניתן להעסיק אותנו במסגרת חירום. היום משעות הבוקר המוקדמות העמדנו 6 מטוסים, ביצענו עשרות גיחות עם חומר מעכב בעירה ופיזרנו אלפים רבים של ליטרים של חומר מעכב בעירה ועזרנו במלחמה באש".

בהמשך דבריו הרחיב עוד על המעשים שעשתה חברת 'אלביט' כנגד פעילותה של 'כים ניר', התריע מפני הצמיחה המהירה שלה, והצליח להוציא מבן תגובה נזעמת. לטענת חצור: "למעשה, 'אלביט' היא זו שמנהלת פה את המערכת. למשרד לביטחון פנים יש הסכם עם 'אלביט' שהיא מוכרת לו שעות טיסה, אם הוא רוצה לרכוש שעות טיסה נוספות מעבר להסכם – עם כל הכבוד ל'אלביט', מדובר פה בחיי אדם. ואת הדבר הזה צריך לשנות וצריך לאסור. אני חושב שיש פה חברה שהתבלבלה".

דובר חברת אלביט מסר בתגובה: "אני מצר על ההשמצות. מוטב היה לו הדברים היו נבדקים טרם פרסומם. צוותי טייסת הכיבוי אלעד עובדים במסירות רבה וללא לאות בתקופה האחרונה, ואנו גאים על תרומתם למאמצי הכיבוי".

 

עריכה: יעל טלמן

17/08/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


שריפה באזור ירושלים (ארכיון)
שריפה באזור ירושלים (ארכיון)  |  צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90
Paris