סיון כהן

מריחים שינוי באוויר

מחקר חדש חושף: חולי קורונה סובלים מפגיעה ואף מעיוות בחוש הריח חודשים רבים אחרי החלמתם • פרופ' מאשה ניב מהאונ' העברית עם הפרטים המפתיעים


מחקר חדש של האוניברסיטה הערבית חושף כי בקרב חולי קורונה מסוימים, חוש הריח שנפגע במהלך המחלה לא חוזר לתפקוד מלא חודשים ארוכים אחרי ההידבקות, ואף מתעוות, מה שמשפיע על מצב הרוח, התזונה והחיים באופן כללי. 

פרופ' מאשה ניב (הפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה באוניברסיטה העברית) הביאה פרטים נוספים על הידיעה: "עקבנו אחרי כ־1,500 אנשים, שכבר היו במחקר הקודם שלנו וידענו שנפגע להם חוש הריח והטעם במהלך מחלת הקורונה. רצינו לראות מה קורה לאורך הזמן לאפיין מה מחלים ומה לא. במחקר הקודם עם בית החולים הדסה ראינו שהטעם מחלים קצת יותר מהר מהריח. זמן ההחלמה של חוש הריח עשוי לקחת כשנה, וזה לא חוזר למה שהיה לפני המחלה".

"מה שהפתיע אותנו במחקר הזה היו תופעות של עיוות והזיות הריח, להריח ריח בצורה לא נכונה או הרחה של משהו שלא נמצא שם, זו תופעה שעולה כעבור כמה חודשים והיא המשך של המחלה", שיתפה, והוסיפה: "אלה חושים שלא נתפסים כמשהו בעייתי כשהם נפגעים, זה לא נחשב לנכות. למעשה שזה מאוד משפיע גם על מצב הרוח וגם על תזונה. אנשים מדווחים על ירידה במשקל ודאון. אנחנו רואים שהתופעה הזו מאוד נפוצה, יש אלפי אנשים שסובלים מזה בארץ".

עריכה: שני רומנו

02/09/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


סיון כהן
סיון כהן  |  צילום: 103fm
Paris