בן כספית ואריה אלדד

"מדובר בהסתה קשה שיכולה להיגמר בטרגדיה"

ח"כ אלכס קושניר, יו"ר ועדת הכספים, התייחס להצבעות על תקציב המדינה וטען: "נורא מוזר שאירוע מובן מאליו הפך לכה דרמטי במדינת ישראל"


ברגעים אלה ממש, מתחילות בכנסת ישראל את ההצבעות על תקציב המדינה. ולמרות שכל ההערכות אומרות שהתקציב יעבור - אפשר לחתוך את המתח במליאה בסכין. אריה אלדד ובן כספית שוחחו ב־103fm עם יושב ראש ועדת הכספים, חבר הכנסת אלכס קושניר (ישראל ביתנו), על העברת התקציב, קצבאות הנכים והביקורות שנשמעות בנוגע לשכר חיילי צה"ל.

כחלק מהרכבת התקציב והעברתו, נשמעו קריאות כי שר האוצר אביגדור ליברמן לא נגע בצורה משמעותית בשכר בשוק. ח"כ אלכס קושניר הביע את עמדתו בנושא: "אני חושב שנעשתה פה עסקת חבילה מאוד מאוזנת, גם מעלה את שכר המינימום וגם משפרת את מצב המעסיקים. זו עסקת חבילה שקודם כל נותנת יציבות למשק. צריך להבין שאנחנו משק שיוצאים ממשבר, וכפי ששר האוצר התחייב ביומו השני בתפקידו שהוא הולך לעסקת חבילה כזו - אנחנו רואים אותה מתבצעת וצריך לברך על זה".

"לצערי הרב אי אפשר לפתור את כל הבעיות בבת אחת. אנחנו הבטחנו ונקיים את ההבטחה עם חיילי הסדיר בתקציב הבא, זו המחויבות שלנו וזה מה שאנחנו נעשה כמו שעמדנו בהבטחות האחרות שלנו", אמר, והוסיף: "אני מזכיר, אותה תוכנית מיגון הצפון שליברמן אישר, לאחר שהתפטר מהממשלה נתניהו החליט לנקום בו אבל נקם בכל תושבי הצפון וקבר את התוכנית. עכשיו בתקציב הזה התוכנית מקבלת ביטוי תקציבי וכבר אפשר לראות ביישובי הצפון דחפורים שעובדים וממגנים את הישובים והתושבים".

"הגיע הזמן שהתקציב יפסיק להיות כלי פוליטי"

האם יהיו עריקים מהקואליציה? "גם בימי הקמת הממשלה הזו, נתניהו וחבריו דיברו הרבה מאוד על כל מיני עריקים. אם הם היו בצבא ומתגייסים ליחידת לוכדי העריקים הם היו נכשלים בתפקידם", השיב ח"כ קושניר, והוסיף: "אין שום עריקים, הקואליציה מאוחדת ואנחנו נעביר את התקציב כי הגיע הזמן שהוא יפסיק להיות כלי פוליטי ויחזור להיות כלי כלכלי, שקובע את היציבות במשק ושנותן לכלכלה לפרוח ולעבוד. זה מוזר שהעברת תקציב הפך להיות אירוע דרמטי כשזה היה אמור להיות מובן מאליו שזה יעבור כל שנה. אנחנו נמצאים פה בסיטואציה חריגה ואנחנו באים לתקן את זה, לעשות סדר ולהחזיר את השפיות".

בהמשך דבריו, התייחס ח"כ אלכס קושניר, יו"ר ועדת הכספים, להעברת כספים לחמאס: "לעומת הממשלה הקודמת, אני לא מעביר לחמאס שום דבר. הממשלה הקודמת העבירה מזוודות של כסף לחמאס. כולם זוכרים את התקופות שקצינים ישראלים העבירו מזוודות של מזומנים. על הכסף שמועבר יש פיקוח באמצעות אמצעים בין לאומיים".

על השיח של חבריו לממשלה, אמר: "אנשים מסוימים בקואליציה עברו את כל הגבולות. הם מפחדים מהרגע שהתקציב יעבור והם יאבדו את התקווה להחזיר את השילטון חזרה. מדובר בהסתה קשה שיכולה להיגמר בטרגדיה. אני קורא לכולם להפסיק את זה - מדובר במערכת פוליטית במדינה דמוקרטית וצריך לשמור על גבולות השיח כי אחרת נדרדר לתהום ולא נוכל לצאת ממנה".

עריכה: שני רומנו

03/11/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ח"כ אלכס קושנר
ח"כ אלכס קושנר  |  צילום: נועם מושקוביץ/דוברות הכנסת
Paris