103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

חוק החשמל? "יש ניצחון קטן לאיילת שקד"

סגן השר אביר קארה הגיב על החוק שהצבעתו נדחתה • וגם הגיב על פגישת ראש השב"כ עם אבו מאזן: "אם תהיה תוכנית מדינית - זה יהיה קו שייחצה"


שולמן לעולם: סגן השר אביר קארה (ימינה) עומד מאחורי החוק לפריסת רשת ביטחון לעצמאים בישראל, אותו חוק שעבר בקריאה טרומית בכנסת. בשיחה עם אראל סג"ל וטל שלו הגיב סגן השר על הצעת החוק, ועל הצעות חוק נוספות שהועלו והתנגד אליהן למשל החוק לפנסיות התקצביות ועל כך שלא עלה שכר החיילים, ועל חוק החשמל שהצבעתו נדחתה.

בפתח השיחה ביקש סג"ל להתייחס דווקא לחוק החשמל, וטען כי רע"מ עושה להם כיפה אדומה כי יש להם את הרשימה המשותפת בביטול הערבויות, מעבר לחוק קמיניץ. סגן השר האזין לדבריו בכובד ראש, ואמר שהוא הוא חושב שהם יאלצו להגיע להסכמות גם במקרים אלו. "בינתיים יש ניצחון קטן לאיילת שקד. נדחתה הצבעה על החוק ונצטרך להגיע להסכמות, אני לא משלה את עצמי. זו ממשלה הטרוגנית מאוד מיוחדת, בראשות הממשל העומד מנכ"ל מועמת יש"ע רה"מ הכי ימני מאז ומעולם ויש בממשלה גם בסיעה ערבית. בסוף צריך להגיע להסכמות".

"הליכוד הפך לליכוד־המשותפת"

הדיון הלך והעמיק וצמד המגשים ביקשו לדבר עם סגן השר גם על הצעת החוק להקמת בית החולים בסכנין. "נראה שיש סטנדרטים שונים לחברים שונים בממשלה. גנאים הצביע בעד הצעת חוק להקמת בי"ח בסכנין ולכם לא נותנים להפר משמעת קואליציונית. טאהא מאיים שלא יצביע מחר אם לא יגיעו להסכמות. אתה לא מרגיש שהם נהנים מיחס מועדף? מה ימינה תעשה?" נשאל קארה שהגיב במהירות וטען כי הוא מבין שלמרות המחלקות הלא פשוטות הם יהיו חייבים להגיע לפתרונות. "אני חושב שגנאים לא הצביע נגד הממשלה אלא נגד החברים שלו. ראיתם, ההצעה זה שת"פ בין ביבי לטיבי כדי להפעיל את הלחץ, הליכוד הפך לליכוד־המשותפת".

סג"ל ושלו הדגישו כי הם מדברים על ימינה ולא על הליכוד, ונגעו בכמה נקודות חשובות שכן, מחיר הדיור בישראל זינק בשנה האחרונה ב־10 אחוזים, ורע"מ הולכים להעלות את חוק החשמל באופן שאינו תואם את הסיכומים, "אם היית בכנסת היית מרים יד בעד זה?" נשאל סגן השר, ואמר: "לא יצאתי בנורבגי, השבוע הייתה כתבה שמתוך 120 ח"כ יש 7 שמגיעים הכי הרבה לכנסת, אני במקום ה־7. אני בא לעבוד מאוד קשה וצבע העור שלי לא מאפשר לי להיות נורבגי. השת"פ בין ביבי לטיבי שעד היום הכשירו את רע"מ בשנתיים האחרונות עם כל הלאבי-דאבי שהיה עם סיעת רע"מ ופתאום הליכוד מעביר חוקים עם הרשימה המשותפת, והכול כדי להפעיל לחץ לא סביר על ח"כ גנאים שרוצה לרוץ לראשות העיר סכנין ולצערי הוא נפל במלכודת".

על הפנסיות הצה"ליות אמר: "אני אעשה הכול בכדי שההצעה לא תגיע כפי שהיא, אני חושב שזו הצעה רעה מאוד. אנשים צריכים להבין, זו החלטה לא נגד אביר קארה אלא נגד עם ישראל. נכון שאני נמצא בתוך ממשלה מאוד מיוחדת אבל אני מביע את דעתי ואשתמש בכל הכלים שיש לי כדי ההצעה לא תעבור כפי שהיא. מדובר במיליארד וחצי שקל של תופסות, לא מדובר בפנסיה. יש הגדלות רמטכ"ל שניתנו באופן לא חוקי. צריך כמה שיותר ח"כ שיתנגדו. יש לי פתרון, אני לא רק צועק מתנגד, אני רוצה להביא פתרון. מדובר במיליארד וחצי שקל שעל 400 מיליון שקל אין ויכוח מדובר על כספים שהולכים לאלמנות וכו' אבל יש 1.1 מיליארד ש' שזה הכסף שאם נזרים למשרתי החובה אנחנו נעלה את שכרם ב־50 אחוז וכולנו יודעים כמה הדבר זה חשוב. אני מתכוון לשכנע את כל חבריי בקואליציה שזה הדבר הנכון".

"אנחנו מתבשרים שראש השב"כ נסע לאבו מאזן ושומעים על כל מיני תכוניות אמריקניות שנרקמות. אתה לא מדואג, אין סיכוי לתוכנית מדינית שמתקרבת אלינו", נשאל סגן השר קארה שאמר כי אם תהיה תוכנית מדינית הוא מודיע שזה קו שייחצה. "יש הסכמים קואליציוניים, יש מחיר ללהיות בממשלה הזאת שצריך לשלם אותו; גם לאנשי שמאל וגם לאנשי ימין שנמצאים בפנים. אנחנו יודעים שלא הולכים לקדם הקמת מדינה פלסטינית ויודעים מהצד השני שלא נחיל כרגע את הסיפוח ביו"ש לצערי כי יכולנו לעשות את זה".

עריכה: עופרי גליכמן ועדן בן ארי 

16/11/2021
הישארו מעודכנים

סגן השר אביר קארה
סגן השר אביר קארה  |  צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90