ינון מגל ובן כספית

"הטעות של גנץ - שלא שימר את כוחו"

רונן צור, יועץ לשעבר של מי שיכול היה היום להיכנס ללשכת רה"מ: "נתניהו הוביל ארדואניזציה של ישראל. הוא לא שונא יהודים, אולי רק שמאלנים יהודים"


יועץ התקשורת רונן צור, מי שליווה את בני גנץ בקמפיין הקודם, היה אמור לראות היום את הלקוח שלו הופך לראש הממשלה במסגרת הסכם הרוטציה שנחתם אחרי הבחירות הקודמות עם בנימין נתניהו. המציאות, עם זאת, נראית שונה לחלוטין. בשיחה עם ינון מגל ובן כספית ב־103fm חזר לעלייתו ונפילתו של גנץ, וגם התייחס לקמפיין כחול לבן שהשווה בין רה"מ לשעבר נתניהו לנשיא איראן ארדואן - ולטענה כי הקמפיין מזיק ליחסים בין המדינות, העומדים כיום למבחן.

בפתח השיחה התייחס צור לדברים שאמרו מקורביו של נתניהו על כחול לבן, ובראשם יונתן אוריך, יועצו של נתניהו, שאמר כי פירוק השותפות בין המפלגות היה טעות. "תהיתי ביני לבין עצמי מה היה קורה אם התחבולה הזו הייתה מצליחה והיו מנצחים בבחירות - האם אוריך היה מודה שזו טעות או חוגג על הגופה של כחול לבן לאורך כל הדרך. אנחנו יודעים את התשובה", אמר צור.

לדברי היועץ הפוליטי, הטעות הגדולה של גנץ הייתה שלא שימר את כוחו הפוליטי, ואת מעמדו מול נתניהו. "אם היה שומר על כוחו היה נכנס היום לראשות הממשלה", אמר, והסביר: "הירידה בסקרים גרמה לנתניהו לחשוב שהוא משמיד את כחול לבן בהליכה לבחירות. אם גנץ היה עומד על אותו מספר מנדטים נתניהו לא היה מעז לעשות את זה".

עם זאת, טען ינון מגל, היו אלה האצבעות של הח"כים בכחול לבן שהובילו להפלת הממשלה הקודמת. "אפשר להבין את חברי הכנסת, שהורגשו מושפלים מאוד מההתנהלות של נתניהו. הרי הוא לא הוביל באמת ממשלת אחדות", הסביר צור, "הם היו צריכים כל בוקר לקום ולהגיד תודה על ההזדמנות שניתנה להם לשרת תחת נתניהו. ממשלת האחדות שיש עכשיו, אפילו שהיא מאוד מורכבת, אף אחד לא מרגיש בה מושפל".

"חבורת ח"כים בליכוד - כמו כת סגורה"

כספית שב לרגע שבו מינה נתניהו, בניגוד לחוק, את אופיר אקוניס לשר משפטים, וחזר בו כעבור כמה שעות. באירוע הזה, אמר, חשו בכירים בליכוד שנתניהו "איבד את זה". צור השיב כי הוא זוכר את אותה ההתנהלות בדיוק: "גם אקוניס כעס כי הבין שמשחקים בו כאילו הוא איזה קונוס. מכיוון שאנחנו מדברים בבני אדם ולא בקונוסים ולא כולם זו אותה חבורת חברי כנסת שיש גם היום, שמתנהלים כמו איזו כת סגורה שהולכת אחרי נתניהו מה שלא יהיה - אז אנשים לא היו מוכנים ללכת אחרי זה".

למרות שמגל זעם על החיבור לביקורת לנתניהו, צור הוסיף כי "ביבי, לאורך השנים, גם אנשים שהוא עבד איתם בתוך הליכוד ובתוך מפלגות הימין... כולם טוענים אותו דבר - שאי אפשר היה לעבוד עם האיש".

לקראת סיום השיחה שבו השלושה לקמפיין הבחירות של כחול לבן, שהשווה את נתניהו לנשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן. "בסיטואציה הנוכחית אתה רוצה להכות על חטא?", שאל ינון, וצור לא נבהל: "לא עבדתי עם כחול לבן באותה תקופה, אבל אם היו מביאים לפתחי את הכרזה הזו לא הייתה לי שום בעיה לשים אותה. כשנתניהו לא בוחל מלהציג את המועמדים שלו שלא כשירים נפשית - שיידע לספוג את זה שמשווים אותו לדיקטטורים".

אתה יצרת פה בעיה מדינית.
"זה היה קמפיין לגיטימי לחלוטין, נתניהו הוביל ארדואניזציה של מדינת ישראל. הוא לא שונא יהודים, אולי רק שמאלנים יהודים".

 
עריכה: יניב מורוזובסקי

17/11/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בנימין נתניהו ובני גנץ
בנימין נתניהו ובני גנץ  |  צילומים: יונתן זינדל ונועם ריבקין פנטון/פלאש90
Paris