איפה הכסף
עם ענת דוידוב

הונאת הענק: החשוד נחשף

משה חוגג הוא איש העסקים שנעצר בחשד להונאת הקריפטו • עו"ד טלי אלדר ירון, נציבת מס הכנסה לשעבר: "אל תסתנוורו מסיפורים - תסתכלו מה מנפיקים לכם"


בכיר בכדורגל הישראלי נעצר הבוקר (ה') בחשד לעבירות הונאה וקבלת דבר במרמה, ועמו עוד 7 חשודים. כעת, בית משפט השלום בראשון לציון התיר לפרסם את שמו במסגרת הפרשה שבמרכזה חשד להונאת ענק בתחום הקריפטו. כפי שרבים שיערו, אכן מדובר במשה חוגג, הבעלים של מועדון בית"ר ירושלים בכדורגל. עו"ד טלי אלדר ירון הסבירה מהו הקריפטו ומדוע השוק פתוח להונאות.

"הקריפטו זה כל מיני הנפקות של זכויות שמתחלקים לשני סוגים עיקריים. הראשון זה תחליף לכסף, אמצעי תשלום דיגיטלי. הסוג השני, שהוא עם הרבה יותר סוגים והרבה יותר משמעותי, זה מטבעות שונים המהווים זכויות לשורה של דברים הקשורים לאותו מטבע", הסבירה עו"ד אלדר ירון, "בסוף אנחנו צריכים לשים לב בזכויות האלו, כמו בכל דבר אחר, ממי אנחנו קונים והאם הן אמיתיות. במניות יש מי שמפקח על זה, יש לנו את הרשות לניירות ערך שבודקת את התשקיף. גם שם מרמים לפעמים, אבל בקריפטו ובטוקנים - רובם נסחרים במקומות שאין עליהם פיקוח".

על הונאת הקריפטו של משה חוגג והדימוי שנוצר בעקבות כך לשוק המטבעות הדגיטליים, אמרה: "זה מאוד עצוב שזה ככה, אין ספק שזה מוציא שם רע. זה בדיוק כמו שיגידו שהונפקה חברה בבורסה לניירות ערך אבל כל המצגים הם מצגי שווא. רק פה זה יותר קל לעשות את זה".

"מה שנכון לעשות זה להכניס יותר ויותר מטבעות כאלו למסגרת של פיקוח, שלא קיימת היום, אבל לתת להם לגיטימציה ולפקח עליהם. ככל שנעשה את זה יותר נגן יותר על האנשים שקונים. היזמים הישרים רובם רוצים את הפיקוח הזה - הם רוצים להיות בעולם הכשר", הדגישה.

"ההונאות לא נמצאות בביטקוין"

האם תעודות הסל מבטיחות לנו קניה בטוחה? "תעודת הסל מפוקחת והיא נמכרת בתנאים, זה מבטיח שמי שהנפיק לך את התעודה יעמוד מאחורי מה שהוא הבטיח. הביטקוין לא נכנס לרשימה שאנחנו מדברים עליה, ההונאות לא שם. ההונאות האמיתיות נמצאות באותם מטבעות שמבטיחים זכויות והתחייבויות והם לא מקיימים".

בסיום השיחה, פנתה עו"ד ירון אלדר לאותם אנשים המעוניינים להיכנס לתחום הקריפטו: "תסתכלו מה מנפיקים לכם, אל תסתנוורו מכל מיני סיפורים. אם הזכויות שוות - תקנו אותם".

עריכה: שני רומנו

18/11/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


משה חוגג
משה חוגג  |  צילום: פלאש90
Paris