103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"משפטים פליליים הורגים אנשים"

עו"ד מיכה פטמן, שייצג בעבר את נתניהו על הקשיים עמם מתמודד עד המדינה ניר חפץ • בהמשך, טען: "הראיות והעובדות לא ישנו את התפיסה הציבורית"


ביום השני לעדותו של ניר חפץ בתיק 4000, סיפר עד המדינה על השליטה של נתניהו באתר 'וואלה', וטען כי היה מאשר מינויים של עורכים באתר. עם זאת, הודה: "לא קיבלתי מנתניהו הוראה להעביר מסר לאלוביץ' בנושאי רגולציה, רק משרה". עו"ד מיכה פטמן שייצג בעבר את נתניהו שוחח הבוקר (ג') והגיב לדברים.

עו"ד פטמן הסביר כי לא ניתן להעריך את משקלה את עדות חפץ עד לאחר החקירה הנגדית, "הדברים שנאמרים ייבחנו בהמשך בעצם בשני פרמטרים: האם הם עומדים בקנה אחד עם הדברים האחרים שהוא אמר בעדויות שלו והאם הוא הגזים והמתיק את הסיפור לרעת נתניהו". לדבריו, אם אכן כך הדבר, זה "יפגע באופן ישיר במהימנות שלו".

לדעתו, "שני הצדדים יכולים למצוא נקודות לעלוץ עליהן. התביעה מאוד מרוצה מהעדות והקשר הישיר שהוא מספר על נתניהו, המעורבות האישית והישירה שיש לנתניהו בכל נושא התקשורת", והדגיש: "הם לא מצפים ממנו לתת חיבור לנושא הרגולציה כי זה לא הנושא שלו, זה יהיה התפקיד של מומו פילבר". עוד ציין כי התביעה דנה רבות בהתנהגותם של רעיית ראש הממשלה לשעבר שרה נתניהו ובנם יאיר, "השופטים אמרו באופן מפורש 'אנחנו לא יכולים ללמוד מהאמירות של שרה ויאיר על מעורבות של בנימין נתניהו עצמו'. שרה ויאיר ונתניהו שניהם לא עומדים לדין".

עם זאת, עו"ד פטמן אמר: "כאשר מספר ניר חפץ שיאיר נתניהו נכנס לחדר בו נמצא בנימין נתניהו ואומר משפט כמו תראה 'מה הם כותבים אחרי כל מה שנתת להם', הוא באופן ישיר, לשיטת התביעה לפחות, מלמד על המודעות של נתניהו, כי אי אפשר להגיד שהוא לא ער עכשיו לסיטואציה הזאת. זה טקסט שהתביעה בסיכומים תעשה עליו בהחלט יום שלם ותשקיע בעניין הזה הרבה מאמצים כדי להראות שההתנהגות הזאת היא ישירה גם מול בנימין נתניהו, לכן הוא חייב להיות מודע ליחסי התן וקח".

בשנת 2015, כך עולה מעדותו של חפץ, התפרסמה כתבה של גידי וייץ, "לכאורה 3 שנים לאחר תחילת הקשר הפלילי ועל הכתבה הוא מדבר ישירות עם נתניהו. הוא אמר שנתניהו לא ראה בזה שום דבר רציני, לא אמר שמחפשים אותו, טען שאין דבר מאחורי הדברים האלה וזו הייתה תגובה אותנטית. זו לא תגובה אותנטית של מי שיש לו מודעות ליחסי תן וקח ויחסי שוחד, ועל כך התביעה פחות תשמח". באשר לגריסת המסמך המפורסמת, טען: "הגריסה לכשעצמה, לא נראה שהיא תביא תועלת ומסקנה נגטיבית כנגד בנימין נתניהו".

בהמשך, התייחס לקולות של תומכי נתניהו כי 'התיקים קורסים', והבהיר: "תומכי נתניהו יגידו שהתיקים קורסים עד סוף המשפט ושונאי נתניהו יגידו שהתיקים נבנים וחמורים עד סוף המשפט. אני לא רואה את הראיות משנות את התפיסה של שני המחנות האלה". אך הודה: "כשקראתי את עדותו של ניר חפץ הרגשתי שהעדות מגלה טפח ומכסים טפחיים, עדות שיותר באה לרצות את החוקרים ולא עדות נקייה שבאמת אפשר לסמוך עליה במאה אחוזים".

באשר להתמודדות של חפץ עם הקושי בניהול המשפט והאיומים על חייו, אמר עו"ד פטמן: "העוצמה שנדרשת מאדם בסיטואציה כזאת היא עצומה, משפטים פליליים הורגים אנשים, זו המציאות. הוא צריך להתמודד עם קשיים חיצוניים והם קשים, הוא לא ימצא עבודה בישראל וחברה שתקבל אליו סימפתיה, והוא גם לא מצפה לזה. אני מאמין שאנשים נוספים חלו ונפטרו לא מעט בגלל הטראומה שהם נאלצו לעבור במשפטים פליליים, כנאשמים ולא כעדים, אבל גם עד במצב כזה שהוא בוגד לכאורה באיש שהיה נערץ עליו".

      

עריכה: עופרי גליכמן

24/11/2021
הישארו מעודכנים

ניר חפץ - צילום ארכיון
ניר חפץ - צילום ארכיון  |  צילום: פלאש90