אודי סגל וענת דוידוב

"אנו בעיצומו של גל טרור יחידנים חדש"

השר לשעבר משה יעלון על הפיגועים, ועל התנהלות ישראל בנושא הגרעין: "לא מבין את התבטאות ראש המוסד וחשיפת הדברים שלא מסכימים עליהם עם האמריקאים"


שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר משה בוגי יעלון ניתח את התנהלותה של ישראל אל מול שיחות איראן והמעצמות בווינה. בהמשך הביע את דעתו על בחירת המילים של ראש המוסד והתנהלותו של ראש הממשלה נפתלי בנט מול האמריקאים. לסיום פרש את משנתו בנוגע לעליית מספר הפיגועים באזור - האם אנחנו עומדים לפני גל פיגועים חדש?

בפתח השיחה הסביר יעלון כי האיראנים אכן מהווים איום משמעותי במזרח התיכון, ודווקא בגלל זה אסור שמדינת ישראל תתייצב כראש החץ. "לשמוע את ראש המוסד שאומר שאנחנו מתחייבים שלא יהיה גרעין לאיראן, אז מה אתה עושה בזה? אתה פתור את האמריקאים מאחריות? את המדינות האחרות שמנהלות את המשא ומתן? אני לא מבין את ההתבטאות הזו. אינני חוקר כליות ולב, אבל בוודאי נכון להפסיק את מה שנתניהו הנהיג פה מ־2015. אם כל הכבוד לישראל, ולא אלמן ישראל, טוב שנהיה מתואמים עם ארה"ב".

כנשאל האם לדעתו בנט מגייס את דפוסי הפעולה של בנימין נתניהו וממשיך לעשות את אותן הטעויות מתוך רצון להתחזק פוליטית בתוך ישראל הוא אמר שהוא מאוד מקווה שלא, מקווה שהשיקולים המדיניים אסטרטגיים יגברו על השיקולים הפוליטיים. במצב הנוכחי אנחנו נמצאים בצומת מאוד חשובה וצריכים לגבש עם האמריקאיים קואליציה ולמעשה, ללמוד מהניסיון ההיסטורי. אני מקווה שיש אוזן קשובה גם במשרד ראש הממשלה וגם במערכת הביטחון ומקווה שהם מבינים וינצלו את הזמן בו האיראנים מנסים למשוך זמן בכדי להיות מתאומים יותר עם האמריקאים בלי מחלקות פומביות שמזיקות לנו".

עוד הוסיף: "העוצמה של ישראל לא נשענת על איש אחד. אנחנו בצד הנכון של המשוואה. מעמדה של ישראל לא נשען על איש אחד וצריך להשתמש בעוצמה הזו באופן נכון. זה האתגר איתו צריך להתמודד ראש הממשלה נפתלי בנט".

גל טרור יחידניים חדש?

יעלון התייחס לאירועים הביטחוניים האחרונים והסביר שלפי מה שהוא רואה אנחנו נמצאים בעיצומו של גל טרור יחידניים חדש. ".זה מלובה על ידי החמאס ברשתות. יש פה אווירה. יש פה חיקוי. רואים קווי דמיון בין מה שקורה בחודשיים האחרונים לבין 'אינתיפאדת היחידים'. יש דברים באווירה וברשת. בן ה־16 שדרס הבוקר 'תודלק' ברשת בהסתה וקיבל החלטה לבצע פיגוע. זה נכון לגביי הדוקרים ולגביי אחרים".

עריכה: עדן בן ארי 

06/12/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


משה בוגי יעלון
משה בוגי יעלון  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90
Paris