רון קופמן ואריה אלדד

"כל האופציות על השולחן, גם סנקציות או תקיפה"

יו"ר ועדת חוץ וביטחון רם בן ברק על שיחות הגרעין: "האינטרס עם ארה"ב משותף" • הוסיף: "כשנבין שהאיראנים בדרך, נצטרך לפעול"


שר הביטחון בני גנץ נפגש אמש (ה') בוושינגטון עם שר ההגנה ומזכיר המדינה האמריקניים, זאת על רקע שיחות הגרעין המתנהלות בווינה בין המעצמות לאיראן. האם שתי המדינות יגיעו להבנה על אף חילוקי הדעות הברורים בין הצדדים?

יושב ראש ועדת חוץ וביטחון וחבר הכנסת רם בן ברק (יש עתיד) שוחח עם ניסים משעל ב-103fm והגיב לדברים: "המטרה הברורה היא שלא תהיה לאיראן יכולת גרעינית ושהיא לא תהיה מדינת סף גרעינית. אני חושב שזו מטרה משותפת גם לנו וגם לאמריקניים. האיראנים יודעים להעשיר אורניום, יש להם ידע וצנטריפוגות מתקדמות. לצערי הרב, את השלב הזה הם כבר עברו. אנחנו היינו רוצים להגיע למצב שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני. אנחנו לא אומרים לא לכל הסכם, אנחנו אומרים כן להסכם טוב - עם זאת, כרגע לא נראה שהאיראנים מוכנים להגיע להסכם שיניח לדעתנו ולדעתם של האמריקנים".

"יש אופציות אחרות על הפרק כמו סנקציות משתקות ומאוד חמורות, כדי שהמשטר יבין שבמידה והוא לא יחזור לשיחות עם מקום להתפשרות - הכלכלה האיראנית תקרוס", הבהיר. "אם לא יבינו את הרמזים, האופציה השנייה היא לאותת לאיראנים שיש נכונות לתקיפה צבאית, או לעשות פעולה צבאית יותר נרחבת. כל האופציות על השולחן, ולישראל באמת יש אופציות מגוונות. כשנבין שהאיראנים קיבלו החלטה והם בדרך, נצטרך לפעול".

"האיראנים מתקרבים מאוד לפצצה"

בהמשך, עוד הוסיף: "אנחנו והאמריקאים רואים עין בעין את זה שאיראן לא תהיה גרעינית. יש לנו חילוקי דעות על הדרך, אנחנו חושבים שהסכם רע - זה רע מאוד. לכן, אנחנו מדברים איתם ומראים להם חומרים מודיעיניים. יש דיאלוג בינינו, ראש המוסד לא סתם הוא נסע לשם - והוא לא נסע בידיים ריקות. ארצות הברית היא בעלת הברית הטובה ביותר שלנו". וטען: "לאיראנים יש ידע טכנולוגי והם מתקרבים מאוד לפצצה, אבל התהליך ארוך - זה יכול לקחת שנתיים. אני לא אוהב לדבר כל איום קיומי, אבל בוא נגיד שלא הייתי לוקח צ'אנס".

על דבריו הקשים של נשיא ארצות הברית לשעבר דונלד טראמפ נגד ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו, כפי שפורסם היום (ו'), אמר: "מדהים לשמוע את ההתבטאויות האלה, ולהבין עד כמה ביבי וטראמפ היו קשורים אחד לשני. אני מזכיר שראש הממשלה הישראלי גם עזר לראש הממשלה האמריקאי - והכי מצחיק שבסוף הוא יצא קירח מכאן ומכאן".

עריכה: מיכל קדוש ודוד זבולוני 

10/12/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


רם בן ברק
רם בן ברק  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90
Paris