103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

אלימות מתנחלים? "מה שיש פה זה קמפיין מסודר"

ח"כ עמיחי שיקלי העביר ביקורת בקשר לסוגיה: "אני מריח פה אנטישמיות" • וגם: הגיב להתבטאות של השר נחמן שי בקשר ל-BDS


ח"כ עמיחי שיקלי מתח ביקורת חריפה על מה שכינה 'קמפיין' בעידוד הממשלה הנוכחית, ששם בחזית את האלימות של המתנחלים. בשיחה יצרית וסוערת עם אראל סג"ל והמגישה האורחת חן ליברמן, הדגיש כי מדובר בקמפיין מכוון שמטרתו לפגוע במדינה.

"חשוב שהציבור יבין מול מה הוא עומד", אמר בפתח השיחה, "מה שיש פה זה קמפיין מסודר, יש אתר שלם שנקרא 'אלימות המתנחלים שווה מדינה אלימה' - אתר של ארגון בצלם. כל הקמפיין הזה, הכתבות והאייטמים - הכול קמפיין שלם שבא מהאיחוד האירופי. הקמפיין הזה לא מנותק, הוא בא במקביל לפעילות אדירה להשתלטות על שטחי C - הם רוצים לבנות מדינה לפלסטינים על אפה וחמתה של מדינת ישראל וזו המטרה היחידה".

לדברי שיקלי, נתוני המשטרה מעידים על צניחה במספר אירועי תג מחיר, שהם למעשה, כהגדרתו, "תופעה זניחה ושולית - בוודאי כשמדינת ישראל מתמודדת עם תופעות של אלימות מטורפת בערים מעורבות, ברחבי הנגב, בחברה הערבית. זה ממש לא מה שאמור להציג השר לביטחון הפנים".

עוד טען שיקלי כי אותם "אירועי קצה בודדים" לשיטתו מתפתחים "כתוצאה מפרובוקציות - כשלפעמים באים ארגוני שמאל ומשלמים כסף כדי שיזרקו אבנים".

"חן ליברמן, את משתפת פעולה"

בשלב זה מנתה חן ליברמן שורה של אירועים שבהם, על פי התיאור שקראה, תקפו יהודים פלסטינים ללא כל התגרות מצידם. על כך השיב שיקלי: "יש קמפיין, גברת, ואת משתפת איתו פעולה".

יש פה קמפיין מוצלח שמבוסס על עובדות.
"יש פה נקודה מאוד־מאוד עמוקה. בסוף אני מריח פה אנטישמיות ואני אגיד למה. כמה תושבים, כמה מתנחלים יש?"

500 או 600 אלף?
"או.קיי, יש כמה עשרות אירועים".

415 בשנה האחרונה עד יוני.
"כמה עשרות אירועים. עכשיו נקרא לכל תושבי מעלה אדומים, אריאל, עלי וגוש עציון אנשים אלימים?"

אני אנסה תרגיל מחשבתי, כשאנחנו מדברים על אלימות נגד נשים, ח"כ שיקלי, כמה גברים יש? האם אני אומרת שכל הגברים אלימים? לא.
"הדבר האמיתי היחיד שצריך להעסיק אותנו הוא מי עומד מאחורי הקמפיין. מי שעושה פולו־אפ לזה משתף פעולה עם האיחוד האירופי, שכל עניינו הוא שישראל תיסוג מכל שטחי יהודה ושומרון. ברגע שעושים דה־לגיטימציה לכל ציבור המתנחלים אפשר להזמין התקפות כלפיהם ולעודד מהלכים של התנתקות וזו המטרה היחידה. זהו".

חן: "BDS - מחאה לא אלימה"

בהמשך הגיב ח"כ שיקלי לדברים של השר נחמן שי, שאמר הבוקר בריאיון ל־103fm ש"לא כל מעשה אנטי־ישראלי הוא אנטישמי". על פי שיקלי, שי המשיך קו שבו גונן בצורה דומה על ה־BDS, ואף ציין כי לא כל פעולה של הארגון הזה היא אנטישמית. "ל־BDS יש רק מטרה אחת - לשלול את זכות קיומה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. הוא מקדם את התעמולה הכי אנטישמית שיש, ואומר ש'מדינת ישראל מבצעת שואה', 'טיהור אתני' ו'אפרטהייד'. מה את רצה לגונן על ה־BDS, חן ליברמן?"

אני לא עושה את זה וזה גם לא מה שנחמן שי. לא כל מה שה־BDS עושה זה אנטישמי. בסוף BDS זו מחאה לא אלימה נגד הכיבוש, בין השאר.
"גרמניה הכריזה על הארגון כארגון אנטישמי, רק נזכיר".

אתם רוצים שזו תהיה מדינה דמוקרטית?
"מה שאותי מצער שהשמאל הציוני לא יוצא ב־100 קמ"ש נגד ה־BDS. זה מאוד כואב שהשמאל באופן שיטתי משתף פעולה עם הקמפיינים האלה, אם זה השר בר לב, נחמן שי או חן ליברמן".

עריכה: עופרי גליכמן ויניב מורוזובסקי

15/12/2021
הישארו מעודכנים

עמיחי שיקלי
עמיחי שיקלי  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90