איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"לשבת בצד ולא לעשות כלום? דבר מחריד"

נתון מדאיג: בישראל ישנם 2 מיליון אזרחים שחיים מתחת לקו העוני • מאיר שפיגלר על דו"ח העוני של הביטוח הלאומי: "לדאוג לחלשים זה אינטרס לאומי"


דו"ח העוני שפורסם היום (ד') כסיכום לשנה בה ידענו סגרים והגבלות שהכניסו רבים מאזרחי המדינה לבורות כלכליים חריפים, מציג ממצאים מדאיגים למדי; על פי הדו"ח, כמעט שני מיליון ישראלים מוגדרים כעניים, וכי אי השוויון בהכנסות צפוי לעלות בשיעור של 3.3 אחוזים לעומת אשתקד.

מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר שוחח עם ענת דוידוב ב־103fm והגיב לדברים: "הנתונים מצדיקים בצורה בלתי רגילה את המדיניות שהביטוח הלאומי קידם כמי שהבין מיד את גודל השעה - אלמלא הקצבאות והמענקים, מאות אלפי משפחות היו עלולות להידרדר ולהתרסק מתחת לקו העוני, ומודל החל"ת הצדיק את עצמו. על זה בכלל אין עוררין".

"גם מומחים ממדינות ה־OECD ציינו שמודל החל"ת בהשוואה למודלים אחרים היה יעיל, חברתי וגמיש יותר מכל שאר המודלים", הסביר. "נתוני הדו"ח אכן מראים שבזכות אותם קצבאות ומענקים לא רק שהמצב הורע, אלא השתפר בעיקר בקרב העשירונים הראשונים והשניים שבימים כתיקונם הם ניזונים בעיקר מקצבאות, והם אפילו שיפרו את מצבם. המדיניות הסוציאלית של הביטוח הלאומי הוכיחה את עצמה". 

האם גל הקורונה החמישי שעתיד להגיע לפתחנו, עתיד להוביל שוב למצוקות כלכליות חסרות תקדים? שפיגלר השיב: "ישנם צעדים שכבר נעשו על ידי שר הרווחה והאוצר כאשר העלו את קצבת השלמת ההכנסה לאזרחים ותיקים שאין להם מקורות הכנסה נוספים, וגם את קצבת הנכים הבסיסית. נתנו את הדעת לצרכי אוכלוסיות חלשות שבכל זאת זקוקות לסיוע, והסיוע ניתן בין היתר בזכות הגדלת הקצבאות. באותה נשימה, התקבלו לא מעט החלטות שיש בהן כדי לדרבן את האוכלוסייה לצאת לעבודה, להתפרנס בכבוד ולשפר את מצבם הכלכלי, זה דבר שהוא בגדר אינטרס לאומי". 

בסיום דבריו, הזדעק נוכח מצבם הקשה של ילדים וקשישים רבים בישראל, המצויים בעוני מרוד, ואמר: "אלו מספרים שכמובן אי אפשר לשבת בצד ולא לעשות דבר בעניין הזה, מחריד כי מבחינתנו כל אדם מתחת לקו העוני הוא עולם ומלואו. אנו שוקדים על החלטות נוספות כדי לשנות את המצב הזה לטובה, ופועלים רבות להעלות את קצבת אבטחת ההכנסה, שלא מאפשרת להתקיים בצורה סבירה". 

עריכה: מיכל קדוש 

29/12/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מאיר שפיגלר
מאיר שפיגלר  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90
Paris