מעיין אדם

"רצח נשים הוא לא גזרת גורל"

ביהמ"ש גזר על אלירן מלול, שרצח את רעייתו מיכל סלה ז"ל, מאסר עולם • לילי בן עמי, אחותה של מיכל: "הלוואי שהייתי יכולה להציל את אחותי"


השבוע גזר בית המשפט המחוזי בירושלים על אלירן מלול, שרצח את רעייתו מיכל סלה ז"ל לעיני בתם התינוקת, מאסר עולם, לאחר שהורשע ברצח בנסיבות מחמירות. אחותה לילי בן עמי, שהקימה את פורום מיכל סלה לאחר הירצחה, עובדת לילות כימים על מנת למנוע את המקרה הבא של אלימות במשפחה שיסתיים ברצח מצמרר. 

בן עמי שוחחה עם מעיין אדם ב־103fm, וסיפרה על החיים המורכבים שאחרי. "הלוואי והיה אפשר להחזיר את הגלגל לאחור, הלוואי שהייתי יכולה להציל את אחותי" הודתה בכאב". מה שהכי כואב הוא שגיליתי שאפשר היה להציל אותה, אילו היו מקדמים פתרונות של מניעה והסברה ולכן הקמתי את פורום מיכל סלה, כי אפשר להציל חיים. בסוף כשאנו מדברות על אלימות בתוך הבית יש דפוסים, הכל חוזר על עצמו. השתיקה והבושה של הנשים וזה שרגע הפרידה הוא הרגע הכי מסוכן, הכל חוזר על עצמו. כשיש דפוסים שחוזרים על עצמם אפשר לעשות ניבוי ומניעה ולהציל חיים". 

על גזר הדין ופעילותה לאחר הרצח של אחותה, אמרה בן עמי: "ביום ראשון היה את פסק הדין אחרי שנתיים ושלושה חודשים מאוד קשים מאז הרצח, אחרי תקופה של דיונים בבית משפט, המון אי ודאות, מידע חדש שמתגלה, סיטואציות שלא הייתי מדמיינת באף תרחיש אימה, שאני עדה במשפט, שילדיי מכירים רוצח, תקופה מאוד קשה. זה שעד היום אין לנו גישה לחפציה של מיכל כמו הפלאפון והיומן שלה, ולרוצח יש גישה אליהם, כל מיני סיטואציות שאת מורטת שיערות ואומרת - איך יכול להיות שזה העולם. במקביל, המון צמיחה, מאזרחים ברחוב שמבקשים לתת לי חיבוק, נשים שאומרות שהפעילות שלנו הצילה את חייהן, וגם דברים שהזזנו כמו התיקון לחוק האפוטרופסות, ששולל מהרוצח זכויות על הבת של מיכל". 

בהמשך, הוסיפה: "כל הדברים האלה מאוד מחזקים, והם עוזרים להתמודד עם השכול, הכאב והזעזוע בנסיבות, עם משימת החיים לפנינו שזה גם להיות חזקים וגם לגדל את הבת של מיכל להיות אישה חזקה כמו אמא שלה. העשייה הציבורית הזו מרפאת, והיא יוצקת משמעות למוות הכל כך מיותר של מיכל. אנחנו מחזיקים אחד את השני, הביחד כל כך משמעותי כדי להצליח לעבור סערות מטלטלות וקשות. כך הספינה שקוראים לה משפחת סלה לא התפרקה בתוך המים הסוערים הללו".

"מיכל הייתה רוצה שנשמח" 

מדבריה של לילי, אפשר ודאי להבין שהחיים לעולם לא ישובו להיות מה שהיו. על הרגע בו הכל השתנה, שיתפה: "אני חיה את השכול, את האבדן של מיכל. העולם שלנו התמוטט בגלל תופעה חברתית, ולעולם הוא לא יחזור להיות מה שהיה. גיליתי שזה יכול להיות אחרת, רצח נשים הוא לא גזרת גורל. כשמיכל מתה, אולי אחד הדברים שבטח הכי קשה לה בשמיים הוא לראות אותנו, לראות את הכאב שלנו. מיכל הייתה רוצה שנשמח ושלא ניפול לתהומות השכול, אלא שנהיה חזקים, נשמח ונמשיך בחיינו. זאת מיכל. כל מי שמכיר את מיכל יודע שזה מה שהייתה רוצה יותר מכל". 

"היעד הוא אפס נרצחות לשנה"

בסיום השיחה הטעונה, קראה בן עמי לכל הנשים החשות איום על חייהן מבית, לא לשתוק ולפנות לפורום מיכל סלה לתמיכה וסיוע: "אני קוראת לכולם, במיוחד לנשים שנמצאות שם, לשתף, אני קוראת ל־MeToo 2, לנשים ולקורבנות אלימות ולדבר כי החושך יכול לכבות והוא מזון למפלצת. באור המפלצת מתכווצת. מי שחשה מאוימת, אני מזמינה אותה לפנות לפורום מיכל סלה ולקבל חינם פתרונות הגנה, תפנו אלינו ואנחנו שם בשבילכם כי אפשר להציל חיים. היעד הוא אפס נרצחות לשנה".

לסיוע במקרה של אלימות במשפחה, חייגו למוקד המידע והסיוע של משרד הרווחה במספר 118, או פנו לפורום מיכל סלה.

עריכה: מיכל קדוש 

31/12/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מיכל סלה ז"ל
מיכל סלה ז"ל  |  צילום: באדיבות המשפחה
Paris