103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

"אנחנו חייבים להגיב על כל הפרה של הריבונות שלנו"

השר יועז הנדל הגיב לתקיפה ברצועת עזה לאחר הירי על המרכז: "התגובה צריכה להיות בצורה כזאת שההרתעה שלנו לא תישחק"


במהלך סוף השבוע נורו שתי רקטות לכיוון המרכז ונחתו בחופי הים של תל אביב. הלילה (א') צה"ל תקף מטרות ברצועת עזה כתגובה לירי. בן כספית ואריה אלדד שוחחו ב־103fm עם שר התקשורת יועז הנדל שהגיב על ההתחממות מול רצועת עזה והביע את ההתנהלות מול נגיף הקורונה.

בפתח השיחה, נשאל שר התקשורת מהי עמדתו על ביטול חוק ההתנגדות ופינוי חומש. "כמה שהתנגדתי להתנתקות היום המציאות אחרת ואנחנו לא נחזור לרצועת עזה. ההפרדה הזו היא הפרדה מלאה, יש שם מדינת אויב ואנחנו צריכים להגן על הגבול שלנו", אמר, והוסיף: "בעיניי להוריד את הישיבה והמבנים אחרי פיגוע זה מסר מאוד רע. על בסיס התפיסה שלי אנחנו צריכים לבנות ישובים על סמך אסטרטגיה. להתיישב בישראל זו אסטרטגיה ולא תגובה לפיגוע. אני חייב להגיד שאחרי שהורידו את חומש זה קצת צביעות להפוך אותו ליישוב".

"אני עושה ריבונות ברגליים ואם תרצו בסיבים. זה שיש אינטרנט מהיר ליישובים ביהודה ושומרון, כולל הנידחים והקטנים ביותר, זו בעיניי ריבונות. לכתוב על היד ולהצהיר הצהרות שלא הולכות לקרות זה קשקשת. האם צריך לשפר את המצב? חד משמעית כן. אני מאוד בעד ואנחנו עובדים קשה כדי שזה יקרה. זה מתוך תפיסה שיהודה ושומרון לא שונה משום מקום אחר", טען.

"במשך שנים שחקנו את ההרתעה ובסופו של דבר נצטרך להגיע להכרעה"

אתמול (ש') נורו שתי רקטות מרצועת עזה לעבר ישראל. שתיהן נחתו בעומק הים התיכון וצה"ל הגיב בתקיפת מטרות ברצועה. "אנחנו במלחמת התשה מול רצועת עזה מאז ההתנתקות ומדי פעם אנחנו מוצאים את עצמנו במבצע צבאי. עד היום מדינת ישראל מכל כיווניה לא הכריעה מה היא רוצה ברצועת עזה. עד שזה קורה הדבר הבסיסי ביותר זה שאנחנו חייבים להגיב על כל הפרה של הריבונות שלנו והתגובה צריכה להיות כזו שלא תישחק את ההרתעה שלנו".

"במשך שנים ארוכות שחקנו את ההרתעה, הכלנו הרבה מתקפות של חמאס לכיווננו ואנחנו בסופו של דבר נצטרך להגיע להכרעה. קודם כל אצלנו בדרג המדיני להחליט מה אנחנו עושים ואז אם לא יהיה שקט הכרעה צבאית. לא תהיה ברירה אם זה ימשך. נכון לעכשיו הניהול של המציאות הזאת, ניהול הסיכונים, הוא כזה שאנחנו מגיבים על כל הפרה ונמשיך להגיב. גם אם  זה לא פוגע בשום דבר ופוגע בים - גם אז זה אירוע שאי אפשר להבליג עליו" הבהיר.

"אני מסתכל על אבו מאזן ורואה מכחיש שואה - לא הייתי נפגש איתו גם אם הייתי שר ביטחון"

לאחר פגישתם של שר הביטחון בני גנץ עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ביקורות רבות נשמעו מכל עבר. שר התקשורת הביע את עמדתו, וחשף: "אני מסתכל על אבו מאזן ואני רואה מכחיש שואה, אדם שמדבר בשפה כפולה. אני רואה את התמונות של אלו שנפגשו עם ערפאת ועוד יותר מתמלא בתחושה של חוסר נוחות. אני לא הייתי נפגש איתו גם אם הייתי שר הביטחון. האינטרס שלנו, של מדינת ישראל, הוא שהרשות הפלסטינית לא תקרוס. אנחנו לא רוצים לפנות שם זבל ולא להיות אחראים על החינוך. אנחנו כן רוצים להיכנס מדי כמה לילות ולעצור מחבלים כי אין ברירה אחרת".

"אני חושב שבשטח C אנחנו בברוך גדול. אי אפשר להימנע מלראות את התוצאות - בנייה פרועה לחלוטין שבעצם מפריעה לכל חזון שיכול לצוץ מהכיוון הישראלי. האם אנחנו צריכים לעודד את עצימת העיניים בעתיד? התשובה היא לא. האם אנחנו צריכים לעודד חיזוק של הרשות הפלסטינית באמצעים כלכליים בתור A ו־B? חד משמעית כן. אני מבדיל בין A ו־B ל־C. כל עוד אנחנו ב־C אנחנו מצליחים לשמור על שטח שנוי במחלוקת ולא אזור שבו הפלסטינים בונים בצורה חופשית באמצעות האיחוד האירופאי אז אנחנו גם יכולים לייצר תוכניות להרגעת השטח", הדגיש.

"ההצלחה בחצי שנה האחרונה דווקא באה בעוכרינו"

על התנהלות הממשלה מול נגיף קורונה ותחושת אובדן השליטה, הגיב: "יש לנו תפיסת עולם שאומרת שאנחנו צריכים למנוע ככל שניתן את סגירת המשק. אני מאלו שבתחילת הממשלה חשבו שלא תהיה ברירה אלא להגיע לסגר כי זה מה שהתרגלתי, והנה בחצי שנה האחרונה דווקא ההצלחה הזו באה בעוכרינו. העובדה שמדינת ישראל הייתה פתוחה לחלוטין גרמה לאנשים לחשוב שלא צריך להתחסן ואפשר להתנהל כרגיל. עכשיו המשימה שלנו היא לחסן כמה שיותר ואיפה שאנשים יתחסנו ויהיה תו ירוק - אנחנו נמנע בידודים. אלו שלא התחסנו שם יהיו בידודים יותר גבוהים ושם גם הסיכון יהיה יותר גבוה. חברה נמדדת על פי החלשים שלה, ואלו שלא התחסנו ויגיעו לבתי החולים הם אלו שיאתגרו אותנו".

"המאמץ הגדול להעביר את המסר שמי שיתחסן וינקוט על פי התו הירוק יעזור לנו גם בערבות ההדדית וגם לנהל את המשבר הזה שקיים בכל העולם. אנחנו נעשה כל דבר שאפשר כדי לעודד חיסונים כי הבנו שהחיסונים והתו הירוק זה הפתרון היחיד. גם אם המשמעות היא שלתקופה מסוימת מדינת ישראל תגיע למציאות שבה יהיו רבים מאוד מבודדים עדיין נפעל כדי שהמשק יהיה פתוח", הכריז.

"אני בעד כשרות תחרותית - זה נכון וחשוב לחברה"

עוד הדגיש שר התקשורת כי הממשלה לא ויתרה על הבידודים, זאת למרות הטענות. "בסוף מי שעם תו ירוק והתחסן כפי שצריך, עם כל שלושת המנות, הסיכוי שלו להידבק הוא נמוך יותר. לכן, עדיין השני שליש שכן עשו את זה וחשבו על הערבות ההדדית במדינת ישראל, על החשיבות של משק פתוח ועל כך שהם לא ידביקו את הסבים, הסבתות ובני משפחותיהם - אני מקווה שהם יוכלו לפעול בצורה חופשית. אם יש אנשים שלא רואים את עצמם כחלק מהאחריות ההדדית הזו זה יקשה עלינו מאוד אבל אין לי מה לעשות מעבר להחיל תו ירוק ולצמצם את הקושי לאלו שכן פעלו כמו שצריך".

בסיום השיחה, תקף השר הנדל את המתנגדים לרפורמת הכשרות וקרא למאזינים ללכת דווקא למסעדות אותן קוראים להחרים. "היום השר מתן כהנא התחיל להחיל את רפורמת הכשרות ושמעתי שיש כאלו שמתנגדים נחרצות. אני אומר למאזינים שאם יש כאלו שקוראים לא לאכול במסעדה מסויימת אני ממליץ דווקא שם ללכת לאכול. אני בעד כשרות תחרותית וזה נכון וחשוב לחברה ובעיקר לצביון היהודי של מדינת ישראל. מסעדה שיחרימו אותה בגלל שהיא קיבלה כשרות מרבנות אחרת והיא עדיין כשרה אני ממליץ לכולם ללכת לאכול שם".

עריכה: שני רומנו

02/01/2022
הישארו מעודכנים

השר יועז הנדל
השר יועז הנדל  |  צילום: יוסי אלוני/פלאש90