ינון מגל ובן כספית

"רוגל פרסם את דבריו לפני ההלוויה - כמה אפשר להיות רע?"

הזמר חנן יובל תקף את רוגל אלפר ('הארץ'), שלא חיכה וגינה את מילות שיריו של יורם טרהלב ז"ל לפני שהובא למנוחות: "אני מתפלץ, זה נורא"


ביום חמישי האחרון הלך לעולמו המשורר, הפזמונאי, המחזאי והסופר הישראלי יורם טהרלב כשהוא בן 84. בעיני רבים הוא אחד מעמודי התווך של התרבות הישראלית לאורך השנים, אך מתברר שרוגל אלפר אינו נמנה עמם. מבקר הטלוויזיה של עיתון 'הארץ' פרסם טור בו ביקר את שיריו של טהרלב ז"ל, ואת אלו המוחים על כך שמעולם לא קיבל את פרס ישראל. חנן יובל שוחח עם בן כספית וינון מגל, והגיב לדברים.

בעקבות הטור של אלפר שעורר סערה, פנה הזמר חנן יובל למערכת העיתון, ותקף בחריפות: "כבר שנים, תחת הכותרת "טלוויזיה", כותב מאמרי דעה פוליטיים, בדרך כלל מלאי שנאה, במאמר גס, דוחה ואלים, שעות לפני שהובא לקבורה בקיבוצו וכשכל יקיריו עדיין מבכים מרה את לכתו, מצא רוגר אלפר להיכנס בשיריו".

הוא הסביר: "הוא כותב מתחת לכותרת 'ביקורת טלוויזיה' מאמרים שהמקום שלהם לטעמי בטור הדעות. מתחת ל'ביקורת טלוויזיה' אני רוצה לראות ביקורת טלוויזיה. תאר לך שכתב ספורט, כותב על המשחק של הפועל תל אביב בכדורסל, ומתחיל לנתח את 'התקווה'. זה לא לעניין. כל אחד במקומו".

עוד הוסיף: "זה מלווה אותי לאורך זמן רב, רוגל מזמן לא כותב על טלוויזיה. הוא כתב את זה ביום חמישי בלילה, כשהלוויה עוד לא יצאה לדרך, כשהאירועים לזכרו של יורם עוד לא התחילו, כשכל החברים והמשפחה מבכים אותו. עד כמה אפשר להיות רע? עד כמה? איך מרשים דבר כזה ביום של לוויה? תן לשבוע לעבור, קח דף מערכת, תהפוך את עצמך למבקר ספרות ותכתוב מה שאתה רוצה".

לדברי יובל: "הם יורים לעצמם ברגל, אני לא מבין איפה ההבנה הבסיסית של עורך? כל כך הרבה תגובות קיבלתי, מאות רבות של תגובות, רובם אומרים 'עזוב את העיתון הזה'. אני נורא מתקשה לסנגר על העיתון לפעמים. גם באגרוף, שהוא ספורט מאוד בוטה ואלים, יש חוקים שלא יורדים מתחת לחגורה. פה זה ירד מתחת לחגורה".

"הוא היה איש יוצא דופן"

באשר לטענה של אלפר כי שיריו של טהרלב ז"ל "מבצעים ארוטיזציה של ארץ ישראל, של האדמה עצמה. ומתייחסים אליה כאל אישה אהובה, כזו שמתנים עמה אהבים", אמר יובל: "הוא חצה כמעט את כל הספקטרום בכתיבה שלו. הוא היה ציני, מבקר ובעל הומור. הכתיבה שלו הייתה תמה, אחת הכתיבות הכי יפות בפזמונאות הישראלית. לכתוב אינני מסוג להזדהות עם אות אחת? הוא שאב המון לכתיבה שלו מהתנ"ך, אולי גם התנ"ך לא כל כך מתאים לרוגל?"

בהמשך, יובל סיפר על החברות הטובה עם טהרלב, "זכיתי להלחין כמה שירים שלו כול אחד הלהיטים הגדולים - כשהשמש תעבור עליי. הצטלמנו לפני מספר חודשים בגינה מחוץ לבית שלו, הוא היה איש יוצא דופן".

        

עריכה: עופרי גליכמן

09/01/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חנן יובל
חנן יובל  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90
Paris