103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"ההשתלטות בטלפונים שלנו היא טוטאלית"

פריצות לטלפון של אזרחים ללא פיקוח או בקרה: חברת 'NSO' בשירות משטרת ישראל • עו"ד גונן בן יצחק, היועץ המשפטי 'קריים מיניסטר', הגיב לדברים


הבוקר (ג') נחשף ב'כלכליסט' כי משטרת ישראל השתמשה לכאורה בתוכנת פגסוס של חברת NSO כדי לפרוץ לטלפון של אזרחים ללא פיקוח או בקרה. עו"ד גונן בן יצחק, היועץ המשפטי של 'קריים מיניסטר' שוחח על כך עם ענת דוידוב ב־103fm.

"אני לא יודע אם אני בין הנעקבים. אני יכול להיות ברשימה של האנשים שאולי עניינו את המשטרה", אמר בן יצחק. לדבריו, "הייתי מייעץ לשר לביטחון הפנים להתייחס בצורה מאוד חשדנית לתשובות שהוא מקבל מהמשטרה, משום שאנחנו נתקלנו במהלך המחאה באירועים מהם ניתן להסיק שכן השתמשו נגדנו בכל מיני צורות של עיקוב, אולי גם בתוכנת פגסוס".

בן יצחק נתן דוגמה לכך, "אירוע שאנחנו קראנו לו 'המצור על בלפור', ביום שבת בצהריים, כמה אוטובוסים יצאו לכיוון בלפור להפגין. האירוע הזה תוכנן בשקט על ידינו, אבל המשטרה המתינה לחלק מהאוטובוסים עם כוחות מיוחדים ויס"מ, כלומר התכוננה לאירוע הזה". לטענתו, "או שמישהו מתוך הקבוצה איכשהו הדליף את זה למשטרה או שהמשטרה עוקבת אחרי טלפונים. אני מניח שהמשטרה פשוט עקבה אחרי הטלפונים שלנו".

עם זאת, הדגיש בן יצחק כי המוחים לא שינו את דפוס הפעולה שלהם עקב כך. "מראש אמרנו לאורך כל המחאה, הפעילות שלנו הייתה חוקית. זה שמשטרת ישראל החליטה להתייחס אלינו כמו אל מחבלים ולעקוב אחרינו עם תוכנות ריגול, זו לא בעיה שלנו", אמר, והוסיף: "אנחנו לא עשינו שום דבר רע, וגם התברר בהמשך שלא הייתה לנו שום כוונה מעבר ללהביע את הדמוקרטיה בצורה היחידה שאזרח יכול, שזה לצאת ולהפגין. האבסורד פה שמשטרת ישראל שאמונה על אכיפת החוק פועלת בצורה לא חוקית".

המפכ"ל אומר 'לא מפעילים טכנולוגיות מתקדמות נגד אזרחים ומפגינים תמימים', אז אולי אתם לא תמימים?
"מבחינתו, אנחנו לא פעילים תמימים. אגב קודמו, ניצב מוטי כהן שהיה ממלא מקום המפכ"ל, הגיש תצהיר לבית משפט רק לאחרונה וטען שהיה לחץ פוליטי מסיבי על צמרת המשטרה כלפינו, ומזה אפשר להבין שמבחינתם, שמדובר במשטרה שנגועה בפוליטיקה, שניצבים ממונים לא במשטרה אלא במרכז הליכוד, אז פתאום אנחנו לא תמימים, למה? כי אנחנו מפגינים נגד השלטון, ומי שיוצא נגד השלטון, עוקבים אחריו עם פגסוס, זה לא דמוקרטי".

"הטכנולוגיה הזו היא תרגום של פעילות שבוצעה בכספים של צה"ל"

בהמשך התייחס בן יצחק לטכנולוגיה עצמה של תוכנת פגסוס של NSO, ואמר: "הטכנולוגיה הזו היא בעצם תרגום של פעילות שבוצעה בכספים ומחקר של צה"ל. אלה אנשים שישבו ב-8200 ואחרי זה לקחו את הידע שנצבר במדינה, בצה"ל".

עוד אמר: "התוכנה הזו משמשת משטרים אפלים. תוכנה שבעצם, המקור שלה הוא ביטחוני שהיה צריך להישאר בגבולות מדינת ישראל ולשמש את מדינת ישראל להתגונן מפני אויביה, נקודה".

בסיום דבריו, אמר: "אני מקווה מאוד שהפרסום הזה של תומר גנון ב'כלכליסט' יהיה בעצם פתח לחקירה יותר נוקבת ומעמיקה, ובעניין הזה צריכים להרים למשטרה דגל אדום ולהגיד לה עד כאן. אין מצב שפה פועלים נגד אזרחים, בלי שיש פיקוח משפטי. פונים אליי היום (ג') הרבה מאוד פעילים עם תחושות מאוד קשות, כי לא מדובר פה רק בהאזנה, מדובר בהשתלטות טוטלית על הטלפון, מדובר פה באפשרות להפעיל מצלמה וקול מרחוק בלי שאתה יודע, והתחושה של הפגיעה בפרטיות, תחושה מאוד קשה".

עריכה: אמיתי דואק

18/01/2022
הישארו מעודכנים

למצולם אין קשר לנאמר
למצולם אין קשר לנאמר  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image