ינון מגל ובן כספית

משפחה פונתה מביתה באישון לילה אל בית המעצר

ח"כ מוסי רז שהפגין מול ביתו של ראש עיריית י־ם בשל כך הגיב • ינון: "אתה לא מרגיש בפוזיציה כשאתה מזדהה עם האויב?" • רז: "אני מזדהה עם הצדק"


אתמול (ד') השתתף חבר הכנסת מוסי רז ממרצ בהפגנת מחאה מול ביתו של ראש עיריית ירושלים משה ליאון, על רקע פינוי משפחת סלאחייה מביתה בשכונת שייח ג'ראח בעיר. במהלך ההפגנה נעצרו 7 בני אדם בגין הפרות סדר, ולדבריו של רז הוא עצמו הותקף על ידי השוטרים במקום. הבוקר הוא שוחח עם בן כספית וינון מגל ב-103fm ועדכן בפרטים.

ח"כ רז טען כי נדחף על ידי כוחות הביטחון שנכחו בהפגנה, אך הבהיר: "אני לא הסיפור. הסיפור הוא משפחה שנזרקה מביתה בלילה קפוא היישר אל בית המעצר. משפחה שגרה שם 70 שנה, שהעירייה החליטה שצריך לבנות בתי ספר על הבית שלה. למרות שהייתי במקום ומשם דרומה מאות מטרים פנויים שאין עליהם שום דבר". ינון שאל בציניות: "איפה אנחנו לא בסדר פה? איפה ביבי אשם?", והתשובה הפתיעה אותו: "ביבי לא אשם במקרה זה".

לדברי חבר הכנסת, "ראש העיריה משה ליאון אחראי ואני לא מסיר אחריות מהממשלה שאני תומך בה. יש מלא שטח פנוי במקום סמוך". בן כספית תהה כיצד היה מגיב מגל לאירוע אילו היה מדובר במשפחה יהודית שנאלצת להתפנות מביתה באישון ליל בקור מקפיא, ועודכן כי "במידה מסוימת המשפחה גם יהודית, כי אשתו של הפלסטיני שמה ליטל. אני לא יודע אם היא התאסלמה או לא אבל זה ממש לא משנה אם הם ערבים, יהודים, שבדים או נורווגים. לא צריך לפנות משפחה מהבית כשיש שטח פנוי רב".

רז פנה אל ינון בתחינה: "אני מתחנן אליך, אני אעשה לך סיור במקום. אתה מכיר אותו היטב כי גדלת שם קרוב. מדרום לבית יש שטח פנוי עצום שאפשר לבנות שם בית ספר. חומוס עליי אח"כ, גם בן מוזמן". הוא התייחס לאישור המשפטי שניתן למהלך, ואמר: "בית המשפט קבע שלעירייה מותר לעשות את זה, אבל זה לא צודק שהיא עושה את זה. זה לא הגיוני".

ינון: "חי בסרט"; רז: "תשלח פופקורן"

בהמשך, ינון התייחס לנטיעות שביצע חבר הכנסת רז בכפר עוורתא, ואמר: "אתה בט"ו בשבט נוטע עץ לערבים, לחזק את ההתיישבות הערבית בכפר שיצאו ממנו רוצחים? לא השתבש לך הג'יירו?" על כך הוא השיב: "אני נטעתי עץ במקום כרם זיתים שעקרו שם, אתה צודק שמשם יצאו רוצחי משפחת פוגל. אני מוכן לטעת עץ בהרצליה, למרות שמשם יצא הרוצח של רה"מ רבין. אני מניח שיש כאלה, אני לא אעשה את זה, שיינטעו עץ בקרית ארבע למרות שמשם יצא הרוצח שביצע את הרצח במערת המכפלה. אין קשר".

לאחר מכן התפתח דיון בין השניים על דמותה של ארץ ישראל, והאם יש לחזור לגבולות 67'. "צריך להתפשר בין שני העמים, אפשר להתווכח על הגבולות", אמר רז. ינון תהה: "אתה לא מרגיש שאתה בפוזיציה, שאתה מזדהה עם האויב? המאבק שלהם הוא לקווי 67'? הם לא נלחמים על כל הארץ, אלה שאתה נוטע איתם עצים?" ח"כ רז ענה: "אני מרגיש שאני בפוזיציה, שאני מזדהה עם הצדק. יש אנשים שונים, יש כאלה שמוכנים יותר לפשרה וכאלה שמוכנים פחות לפשרה".

ינון הטיח בו: "אתה חי בסרט", בעוד חבר הכנסת השיב: "בסרט? תשלח לי פופקורן". את השיחה סיימו באווירה מפויסת, כאשר רז אמר: "תודיעו לי מתי אתם רוצים לבוא לביקור בשייח ג'ראח, חומוס עליי".

       

עריכה: עופרי גליכמן

20/01/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ח"כ מוסי רז
ח"כ מוסי רז  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90
Paris