103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"ינון, בורות, טיפשות וגזענות לא עושים לך כבוד"

ח"כ יוליה מלינובסקי תקפה את מגל לאחר ששאל אם היא יהודייה • בן הצטרף וזעם: "מי שמך לומר שעזבתי את היהדות? חצוף, עלוב, שקרן ובזוי"


על רקע המאבק בנושא רפורמת הגיור, הדיח השר לשירותי דת מתן כהנא את ראש מערך הגיור משה ולר, שנחשבו למקורבו של הרב הראשי דוד לאו המתנגד לתוכנית. במקומו, מונה הרב בניהו ברונר, דיין גיור ותיק שנחשב למזוהה עם ארגון רבני צוהר, המקלים יותר. יו"ר ועדת מיזמי תשתית לאומיים מיוחדים ושירותי דת יהודיים, חברת הכנסת יולי מלינובסקי מישראל ביתנו, שוחחה הבוקר (א') עם בן כספית וינון מגל על המהלך אותו מנסים לקדם בתחום, ועוררה עימות סוער בין המגישים.

"בריאיון שנתן הרב הראשי הרב לאו ל'ישראל היום' בסוף השבוע, הוא טען שיהודי הוא רק אדם שמקבל על עצמו עול תורה ומצוות. כלומר על פי הרב הנכבד, כל היהודים שלא מקיימים מצוות הם בעצם לא יהודים - טוב לדעת ותודה על ההבהרה, אנחנו כבר נמשיך מכאן". כך כתבה בחשבון ה'טוויטר' שלה ח"כ מלינובסקי.

היא הסבירה את הרקע לדברים: "יש 400 אלף ישראלים שהם חלק מהעם היהודי, אך לפי ההלכה לא, וחייבים למצוא פתרון. אנחנו נמצאים בסיפור של הגיור יותר מ-25 שנה, אני חושבת שכולנו מסכימים שצריך למצוא פתרונות לסיטואציה. עד עכשיו כל הניסיונות להגיע לפשרות לא צלחו. אנחנו יכולים להכחיש ולצעוק, אבל הבעיה פה".

הרפורמה צפויה להעניק לראשונה לרבני ערים את הסמכות לגיור, ובכך לעקוף את הרבנות הראשית שנחשבת לאורתודוקסית יותר. השר כהנא לא מתרשם מהתנגדות הרבנות הראשית, ומתכנן לקדם את התוכנית גם ללא תמיכת הרבנים הראשיים. לעומת זאת, ח"כ מלינובסקי הבהירה: "אלה שיושבים על הגדר וצועקים 'גוואלד', זה לא פתרון זה קצת בורות וטיפשות. אני לא פוסלת אף אחד, שום גורם ושום מפלגה. כל הכוחות מוזמנים להידברות".

ינון: "מי את שתשני את ההלכה?"; ח"כ מלינובסקי: "לא התבגרת"

בהמשך, ציינה ח"כ מלינובסקי כי כיום, "ילד שגדל בהליך פונדקאות למשפחה יהודית ורוצים לעשות גיור לילד, כל המשפחה חייבת לעבור לאורח חיים חרדי, אורתודוקסי, והם כבר יהודים. זה מקובל עליך?" שאלה את ינון מגל. הוא השיב כי לא מדובר באורח חיים חרדי בלבד, אלא גם ציונות דתית. בן כספית הצטרף לדיון, ותהה: "ומה איתי? אני לא ציוני דתי. אם אני עושה פונדקאות אני צריך להתחיל לשמור תורה ומצוות כדי שהעסקנים השחורים האלה יקבלו את היהדות של הבן שלי?"

אז התפתח עימות סוער בין המגישים, כאשר ינון הטיח בו: "זה שאתה עזבת את היהדות, זה בעיה שלך". בן לא נותר חייב, והשיב: "אני פי מיליון יותר יהודי ממך, פי 3 מיליון יותר ממך. מי שמך להגיד שעזבתי את היהדות חצוף עלוב שכמוך? עולב העולבים, שקרן, בזוי. אתה לא תגיד לי שעזבתי את היהדות". חברת הכנסת יצאה להגנת כספית, ואמרה: "אני מצטערת ינון, טיפשות, בורות וגזענות לא עושים לך כבוד".

ינון המשיך, ותהה כיצד מתן הסמכות לרבני הערים ישנה בפועל את מתווה הגיור הנהוג כיום, ותהה: "רוב העולים כיום לא יהודים?" על כך ענתה ח"כ מלינובסקי: "ההתעסקות האובססיבית שלך מראה שלא התבגרת. אתה כבר לא בגלות, אתה חייב להבין שהסיטואציה השתנתה".

ינון תקף אותה, ואמר: "מי את שתשני את ההלכה? מי את? את מכירה את היהדות? את יהודייה? אמא שלך יהודייה?" היא נמנעה מלהשיב לשאלה, בעוד בן זעם: "אתה גם בור ועם הארץ בנוסף להכול. העיקר 'אני עזבתי את היהדות'. משה רבנו ואברהם אבינו מתהפכים בקברם לשמוע את הזבל הזה, את התועבה הזאת".

      

עריכה: עופרי גליכמן

23/01/2022
הישארו מעודכנים

יוליה מלינובסקי
יוליה מלינובסקי  |  צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90