103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

נתניהו לא ידע? "זה לא ייתכן - מאחל שתתגלה כל האמת"

שייקה ברקת, מי שכונה בגרמניה 'אדון צוללת', בהתייחסות ראשונה להקמת ועדת החקירה • על דוד שמרון: "הייתה לו סיבה להיות שם, והיא קשורה בכספים"


ישעיהו (שייקה) ברקת, תת־אלוף במילואים, היה על מדים במלחמות ישראל, היה עוזר לנספח הצבאי בוושינגטון במלחמת יום הכיפורים, ולימים היה נציג המספנה הגרמנית שייצרה את צוללות הדולפין עבור חיל הים הישראלי. אפשר לומר שמדובר באדם שראה לא מעט בימי חייו. בגיל 87, מביע ברקת תקווה כי הדרך שהחלה אתמול (א'), עת הוכרז על הקמת ועדת החקירה לפרשת הצוללות וכלי השיט, תאפשר לו לפתוח דף חדש ונקי בחיים. "אני מאחל שיהיו פה ימים שאחיה בהם בשקט. ימים שאוכל ללכת ברחוב ולהגיד 'אני גאה במדינת ישראל. זה הבית שלי'", אמר בהתרגשות בריאיון יוצא דופן עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב־103fm, ראיון שבו לא חסך בביקורת על המהלכים שהובילו למכירת צוללות מתקדמות למצרים, ועל ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו, שלו, לדבריו, חלק מרכזי בעלילה הסבוכה.

"(יש) הרבה מעורבים בזה, אבל יש מי שגרם להם להיות מעורבים", אמר ברקת, בהתייחסו לנתניהו. עיקר הביקורת הייתה על כך שראש הממשלה לשעבר יצא לפגישות בגרמניה עם הקנצלרית מרקל, שיחות שבהן כנראה עלה נושא מכירת הצוללות המתקדמות לגרמנים, אך כשחזר לארץ לא שיתף את גורמי הביטחון בתוכן השיחות. "כששאלו אותו 'מה סיכמת' אמר 'זה סודי ואני לא יכול לדבר על זה'. ראש הממשלה חזר לארץ ולא סיפר מה הוא עשה שם. לא למשרד הביטחון ולא לאף אחד במשרד ראש הממשלה". עד היום ברקת לא יודע מהו אותו "סוד גדול", אליבא דנתניהו, שהחזיק ראש הממשלה הקודם סביב אישור מכירת הצוללות הגרמניות למצרים.

כלומר בעיניך, אחד הנושאים המרכזיים שוועדת החקירה צריכה לבדוק זה את עניין מכירת הצוללות למצרים?
"דעתי הצנועה אומרת כך".

דוד שמרון // צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90
דוד שמרון // צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90
 

"אתה יודע שדייויד מסתובב פה?"

ברקת, כאמור, היה המתווך בין המספנה הגרמנית טיסנקרופ למערכת הביטחון הישראלית - עד שהודח ב־2009 ע"י מיקי גנור. אדם נוסף, שלדברי ברקת צריך להיות במוקד החקירה הממלכתית, הוא עו"ד דוד שמרון. ברקת מספר ששמרון הסתובב במספנות הגרמניות באופן תדיר, הציג עצמו כבן משפחה וכפרקליט של נתניהו, ובילה לא אחת במסעדות היוקרה הסמוכות למספנות.

"כל החיים זה סיפורים. הסיפור שלי הוא הרבה שנים עם אנשי הצוות והמספנות. השם שלי בגרמניה היה 'אדון צוללת', כך קראו לי בממשל הגרמני. יום אחד שואלים אותי, 'אתה יודע שדייויד מסתובב פה?'. שאלתי 'מי זה?' וענו לי שהוא 'עורך דין, בן משפחה של נתניהו' ושהוא מוזמן תמיד לארוחות צהריים במקום", נזכר.

"כשאני אומר 'מסתובב' זה לא פעם ולא פעמיים", הוסיף ברקת, "החבר'ה התפלאו שלא ידעתי מי זה". לדבריו, "אני חושב שזה דבר שצריך לחקור אותו עד הסוף".

כשהשיחה מגיעה לשמרון, ברקת נשמע מאופק יותר. בשיחה מוקדמת עם צוות התוכנית אמר שיש לו סוד הקשור למקורבו של נתניהו שהוא ייקח עמו לקבר. "אני חושב שזה מספיק, מה שאמרתי. הוא היה איש שבישלו איתו ביחד את כל הדייסה של צ'ייני וכל האחרים. אני לא רוצה להיכנס לזה", אמר בריאיון.

עד כמה עורך דין שמרון חשש, להערכתך, ברגע שהתחילו הדיבורים סביבו?
"הייתה לו סיבה להיות שם, והסיבה הזו קשורה בכספים. עובדה".

ואת הנתיב הזה של הכסף - זה מה שעל ועדת החקירה לבדוק?
"בין היתר. זה קשור כבר לכל האחרים שהיו בחקירות, שהיו עדי מדינה ושהפסיקו להיות עדי מדינה. לכל אלה היה קשר אמיץ ביותר עם דוד שמרון".

שייקה ברקת לא מעלה על דעתו שנתניהו עצמו, מי שסירב להקמת ועדת החקירה, אכן לא מעורב ולא היה מודע לפעילות של קרוב משפחתו. "אני לא יכול להעלות בדעתי מצב כזה. כשבאים ואומרים לי 'תשמע, שכרנו בית בקיסריה כמה בתים ממגוריו של ראש הממשלה'. זו הייתה חבורה... לא ברמה שלי להיכנס לזה..."

ולכן אתה חושב שאין מצב שנתניהו לא היה מודע לפחות לחלק מהדברים?
"בוודאי שאני לא יכול לחשוב דבר כזה. לא ייתכן".

נתניהו ומרקל, 2018 // צילום: הדס פרוש/פלאש90
נתניהו ומרקל, 2018 // צילום: הדס פרוש/פלאש90
 

התקווה: "שתתגלה כל האמת"

עכשיו, כשהוועדה היא עניין מוגמר, יכול ברקת לנשום לרווחה, גם אם לא מלוא הריאות. "קשה לי להגיד שנגולה לי אבן מהלב כי האבן מאוד כבדה", אמר, וסייג: "אם אין לך תקווה אז שום אמונה לא תעזור. אני חי את כל ימי חיי עם תקווה - וכמו שהנכדים שלי אומרים, 'סבא שייקה אומר שבשביל מזל צריך הרבה מזל'. אני נולדתי עם הרבה מזל, אז אני חי בתקווה שגם פה תתגלה כל האמת ויידעו מה קרה כאן".

איך דיוני הוועדה הזו צריכים להסתיים? איזה דו"ח יספק אותך?
"מההתחלה ועד הסוף. מראש הממשלה לשעבר ועד היום הזה".

עריכה: יניב מורוזובסקי

24/01/2022
הישארו מעודכנים

רה"מ נתניהו
רה"מ נתניהו  |  צילום ארכיון: Pavel Wolberg-Pool/Getty Images