ניסים משעל וטל שלו

"הביקור - איתות די מובהק כלפי האיראנים"

טל לב רם ('מעריב', '103fm') על המראתו של שר הביטחון בני גנץ למפגש היסטורי עם מספר בכירים בבחריין: "ישראל הולכת ומקבלת משמעות גדולה"


שר הביטחון בני גנץ נחת אתמול (ה') בשדה התעופה בבחריין, זאת כחלק מביקור רשמי ראשון של שר ביטחון ישראלי במדינה. במהלך הביקור, יבקר גנץ בצי החמישי ואף ייפגש עם שר ההגנה והרמטכ"ל של בחריין לחתימה על הסכם ביטחוני היסטורי. הפרשן הצבאי ושדרן 103fm טל לב רם ('מעריב') השוהה בימים אלה בבחריין, הביא פרטים נוספים על הידיעה.

בפתח השיחה, סיפר לב רם כי במהלך שהותו של שר הביטחון בבחריין מתקיים תרגיל משותף וזו גם הסיבה שמפקד חיל הים נוכח גם הוא בביקר. עוד ציין כי "בין דברים פרקטים לסמליות יש כאן הרבה ובעיקר איתות דיי מובהק כלפי האיראנים שנמצאים 200 ק"מ מכאן".

על הצעתו של גנץ למתן סיוע לצבא הלבנוני, אמר: "ההצעה ללבנונים נעשתה כבר בפעם הרביעית או החמישית, ודיי מבינים את התשובה שהיא אוטומטית לא. אנחנו מדברים על משהו סימלי יותר, המצב של הצבא הלבנוני רע מאוד ורע לאינטרסים הישראלים. יש פה מסר אזורי יותר מאשר אמונה שמישהו יקבל את הסיוע. הביקורת בישראל, שזו הסוגייה השניה מצד ראש הממשלה, מבטאת חיכוכים ומתחים אחרים שהולכים ומתגברים בין הלשכות".

"בכל הזדמנות שיש לבקר משני הצדדים נראה שהמתיחות הולכת ועולה. הרומן של החודשים הראשונים כבר אינו נראה זוהר כל כך בימים האחרונים ואז אתה רואה הזדמנויות. לא מצאתי שההתייחסות של גנץ חריגה מאוד. זה דבר שישראל עשתה בעבר ופנתה כמה פעמים, זה לא אירוע חריג. מה שמעניין זו הביקורת שבאה לאחר מכן", הוסיף לב רם.

"אנחנו מסתכלים על היסטוריה - זה אירוע משמעותי ודרמטי"

בהמשך השיחה, הסביר הפרשן הצבאי את מהות ההסכם עליו צפוי לחתום שר הביטחון בני גנץ: "הוא חותם על הסכם של עקרונות ביטחוניים וזה מאפשר בצורה רשמית להעמיק את שיתופי הפעולה. בחריין היא לא מדינה חזקה ומשמעותית וגדולה במפרץ אבל היא לא הייתה עושה צעד כזה להערכתי בלי האור הירוק מכיוון סעודיה. אנחנו מסתכלים על היסטוריה, קורית פה היסטוריה בלי גרם של ציניות. המזרח התיכון צובעת מצד אחד מדינות סביבנו ומאיימת עלינו ומצד שני ישראל בכחול שותפות ובנות ברית. זה אירוע משמעותי ודרמטי".

עוד הבהיר כי "אף אחד לא ינהל מלחמה עבור מדינה אחרת לא בחריין עבור ישראל ולא ההפך. אבל יש הרבה מאוד מה לעשות ביחד. למשל נושא ההגנה האווירית, כל זה קורה כשהאמריקנים פחות מתעניינים. הם מאוד עסוקים עכשיו עם הרוסים ואחרי הרוסים שיגמרו את המשבר אם בכלל יש להם את סין שזה הסיפור הגדול שלהם. ישראל הולכת ומקבל כאן משמעות יותר גדולה ויש לנו מה להעריך את מה שישראל יודעת לעשות בסוגיות מסוימות, מודיעינית וביטחוניות כמו מעצמה".

"אמריקה מסתכלת הרבה פחות על המזרח התיכון אבל זה לא אומר שהיא תינטוש בזמן הקרוב"

על פי דיווחים, במהלך השבוע ארה"ב תקפה בסוריה. לב רם התייחס לידיעה, וטען: "יש שם אזורים ללא משילות ודעאש עדיין עובדים שם. היעד היה דעאש, אנחנו לא יודעים מי האדם והדמות בשלב הזה, והערכה שאנחנו שומעים שזה קשור להתרעה ספציפית שהייתה נגד הכוחות שלהם, אחרת קשה לראות סיבה מדוע דווקא עכשיו ודווקא סוריה".

"ביידן הלך ודיבר כל הזמן מתחילת הדרך, אפילו בצורה אגרסיבית הרבה יותר מטראמפ בנושא הסיני, והרוסים טרפו לו את הקלפים. הרוסים גם עושים שרירים, אז יש פה היבט אחר שנדמה לי שגם אחרי הביקורת שהייתה כלפי האמריקנים באפגניסטן הם מבינים גם את המצב שלו שהוא צריך להראות קצת יותר שרירים גם במזרח התיכון. אל מול האינטרסים הגדולים קשה לי לראות סיבה שהיא לא חוסר ברירה לפעול עכשיו בפעולה כזו במזרח התיכון. משמע יותר תלוי התרעה מאשר תלוי אסטרטגיה. אמריקה מסתכלת הרבה פחות על המזרח התיכון וסוריה אבל זה לא אומר שהיא תינטוש בזמן הקרוב", סיכם.

עריכה: שני רומנו

03/02/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


טל לב רם
טל לב רם  |  צילום: 103fm
Paris