בן כספית ואריה אלדד

"המשילות של הרשות הפלסטינית הולכת וקטנה"

כוחות הביטחון חיסלו היום (ג') בשכם שלושה מחבלים של הפת"ח שביצעה מספר פיגועי ירי • טל לב רם ('מעריב', '103fm') הביא את כל הפרטים


כוחות הביטחון חיסלו היום (ג') בשכם שלושה מחבלים של הפת"ח שביצעה מספר פיגועי ירי - המחבל הרביעי לא חוסל. גדודי חללי אל-אקצא מבטיחים לנקום, אך מדברי שר הביטחון בני גנץ נראה כי כבר קיימת בשטח חוליית מחבלים נוספת. אריה אלדד ובן כספית דנו על כך עם הפרשן הצבאי טל לב רם ('מעריב', '103fm'), אשר עדכן בפרטים והתייחס לתחקיר של יחידת אגוז.

בפתח השיחה, התייחס לב רם לחיסול חוליית המחבלים והבהיר כי "יש פה הרבה דברים חריגים. יש פה התעוררות בזמן האחרון של הפת"ח, יש הרבה מאוד חמושים שמערכת הביטחון פחות התעסקה איתם בשנים האחרונות. מעבר לרמה המקצועית שזו פעולה מאוד מוצלחת של הימ"מ כאן, יש המון אפשרויות של ההסתבכויות, זה אירוע מאוד מורכב מבצעית".

"כבר יומיים שלושה שהימ"מ על הקבוצה הזו וכנראה נכנסה התרעה מדוייקת יותר", אמר, ופירט: "כוח מסוערב היה בשלב הראשון והזיז את הרכב של המחבלים לנקודה שהיה נוח יותר לכוחות שלנו להתמודד איתם. הם זיהו חמושים ומספיקה מבחינתם תנועה הכי קטנה לכיוון הנשק והם מחסלים את אותם מחבלים. מי שראה את הנשקים מבין שזה לא מאולתר".

לדבריו, "כוחות צה"ל לא פועלים מתוך הנחה שהם פועלים כדי לחסל. כשאנחנו מדברים על חוליה כזו שהיא פצצה מתקתקת עם הבנה מאוד ברורה שהיא תבצע פיגועים נוספים, ברגע שהלוחמים נמצאים בסביבה כל כך עוינת זה ברור לכולם שאם הם מרגישים סכנת חיים הם פועלים כדי לחסל אותם. אין שינוי. זה לא שאומרים פעם אחת תעצרו ופעם שניה תחסלו. המטרה של הימ"מ הייתה לסגור את האירוע הזה ולא לאפשר לחוליה להמשיך להסתובב בשטח".

"השטח נמצא בחוסר יציבות והמשילות של הרשות הפלסטינית הולכת וקטנה"

האם יש סכנה שהאירוע הזה ידליק את השטח? "השטח לא יציב. השטח נמצא בחוסר יציבות והמשילות של הרשות הפלסטינית הולכת וקטנה ולא סתם אנחנו רואים מאמצים שנעשים כדי לחזק את הרשות זה אינטרס שלנו", השיב לב רם.

בסיום השיחה, התייחס לב רם לתחקיר ביחידת אגוז, וטען: "הדיון לא חייב להיות סביב מפקד אגוז כן או לא. בתחקיר אתה מגלה תרבות שהיא פחות של צבא, אם יש כאן בעיה שהיא גדולה יותר היא האם התחקיר או הצוות הפיקודי, צוות המומחים, מוגבל לגבול גזרה של יחידה אחת לבין שלושה ימים לשבוע ועשה את זה בצורה מאוד רצינית הוא הרבה מייצר את התחקיר הפיקודי".

"הייתי רוצה לראות לקחים שנלקחים לרמה המערכתית, מה אנחנו מבינים על המצב בצה"ל, על סיירות אחרות. היו שם דברים שלא נולדו רק בשבוע הזה. צה"ל צריך למצוא את הדרך לאבטח את עצמו אבל צריך נהלים ופקודות, נהלי קרב בסיסיים. אם הדברים האלו לא קורים יש לנו בעיה", סיכם.

עריכה: שני רומנו

08/02/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


טל לב רם
טל לב רם  |  צילום: 103fm
Paris