103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"לשלוח אדם בן 67 ל־10 שנות מאסר זה לקחת את התקווה"

רנית, בתה של פאינה קירשנבאום שהורשעה בפרשת 'ישראל ביתנו', תקפה: "למה לנתניהו נותנים עבודות שירות?" • וזעקה: "תעשו איתנו צדק"


בחודש דצמבר האחרון החלה סגנית הנשיא לשעבר פאינה קירשנבאום לרצות את עונש המאסר שהוטל עליה בכלא הנשים נווה תרצה. זאת לאחר שהורשעה בלקיחת שוחד, הלבנת הון, עבירות מס ומרמה והפרת אמונים. מתברר, שאתמול (ג') שר האוצר ליברמן ביקר את קירשנבאום בכלא, וככל הנראה לא מדובר בפעם הראשונה. בתה, רנית, שוחחה עם גולן יוכפז וענת דוידוב וסיפרה על ההתמודדות של אמה ושל המשפחה עם המאסר הממושך שהוטל עליה. כמו כן, טענה שהעונש לא מידתי, וקראה לפרקליטות לקיים הידברות באשר לעסקת טיעון מקלה.

בפתח הדברים טענה רנית קירשנבאום כי עונש המאסר שהוטל על אמה "לא מידתי. לשלוח אישה בעשור השביעי בחיים שלה לעשר שנים זה לקחת לבן אדם את התקווה". על המצב הנפשי של אמה, סיפרה: "אנו חיים בהרגשה כבדה, השיחות איתה הרבה פעמים מאוד כואבות. היא אומרת לי 'אני לא יודעת כמה זמן אחזיק מעמד'. קשה לה מאוד. זה לא מה שציפי רפאלי אמרה, שזו קייטנה. הפוך מזה".

מזה חודשיים שוהה פאינה במאסר, לדברי בתה, "לפעמים כואב לה הגב, לעמוד את כל השעות האלה, לעבוד במטבח, זה לא פשוט בגילה". עוד הוסיפה: לנשים יש רק כלא אחד ואין כלא של צווארון לבן לנשים, זה לא כמו כלא חרמון שכשאתה מגיע לבקר אתה יושב עם האסירים ומחזיק ידיים, מתחבק או רואה אותם. היא נמצאת באגף שהוא נקי מסמים וזונות, נקרא אגף סביון. יש רוצחות וכל השאר".

בהמשך, ציינה כי אחת מהטענות שהעלתה ההגנה במהלך המשפט הייתה שנעשתה האזנת סתר שלא כדין. "בגלל שיש חסינות, ברגע שח"כ עולה לשיחה, אסור לתמלל ואסור להקשיב. צריך לנתק. פנינו לפרקליטות בבקשה שיבדקו את הנושא הזה – עדיין לא קיבלנו תשובה".

"אנשים שרוצחים על הכביש לא יושבים 10 שנים"

רינת שיתפה כי במהלך 7 שנים המשפחה הייתה מצויה תחת חקירות ובדיונים בבתי משפט. "אתה לא חי רגיל, זה ממש לא חיים רגילים. עכשיו עוד 10 שנים כאלה? תנו לנו לסיים את הפרשה הזאת". גם היא נעצרה בתחילת הפרשה. "הבנתי שאני כלי", אמרה. "זה היה להפעיל כוח על אמא שלי וכל האמצעים כשרים. כולנו נחקרנו לא פעם ולא פעמיים. אין ספור פעמים", הוסיפה.

כמו כן, תהתה: "למה לנתניהו על 700 אלף ש' בעסקת טיעון נותנים לו עבודות שירות? אנחנו מבקשים - תנו לנו גם עסקת טיעון, משהו ראוי. אנחנו קיבלנו כנראה דין שונה. לנו לא הציעו כזאת עסקה אף פעם. אנשים רוצחים על הכביש ולא יושבים 10 שנים, מתעללים בילדים, אונסים ולא יושבים 10 שנים. תעשו איתנו צדק".

כשנשאלה האם יש לה או לאמה ביקורת כלפי אביגדור ליברמן, יו"ר המפלגה בה הייתה חברה פאינה קירשנבאום, השיבה בנחרצות: "לא, מה הקשר ליברמן? זה שניסו לצייר את הפרשה כפרשת 'ישראל ביתנו' זה משהו אחד. הפרשה הייתה לסגור משהו לא ברור. אני יכולה רק להדליק את האור, לא יודעת להגיד מה קרה. למה על הגב של אישה בעשור השביעי לחייה עושים את זה?"

באשר לדיווחים כי הוא ביקר אותה בבית הכלא, אמרה: "אני לא יודעת שהוא ביקר אותה. אנשים שעובדים הרבה שנים הופכים לחברים. יש לה טענות לגופים אחרים לא אליו. כולנו מנסים לפעול במקסימום. אין לי טענה אחת. הטענה שלי היא למקומות אחרים לגמרי". המגישים ציינו בפני רינת כי השופטים הרשיעו את אמה בניהול המעורבים בפרשה, ועל כך היא השיבה: "נו באמת. נורא קל להשית על הרוסייה הזאת שהיא ניהלה. יש נושא של כספים קואליציוניים וכנראה אנשים לא מבינים איך זה עובד".

     

עריכה: עופרי גליכמן

16/02/2022
הישארו מעודכנים

פאינה קירשנבאום בעת הקראת גזר דינה, יולי 2021
פאינה קירשנבאום בעת הקראת גזר דינה, יולי 2021  |  צילום: אבשלום ששוני/פלאש90