איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"יש פה עסקה שרק ההסתדרות נתנה את החלק שלה"

עופר עיני, לשעבר יו"ר ההסתדרות ומתמודד כיום על התפקיד מחדש, זעם על עסקת החבילה: "צריך להעלות את שכר המינימום לפחות ל־7,000 ש"ח"


בתחילת השבוע אישרה הממשלה את תיקוני החקיקה שסוכמו במסגרת עסקת החבילה במשק. במסגרת התוכנית שכר המינימום צפוי לעלות בהדרגה ל־6,000 שקלים עד לסוף שנת 2025 ב־5 פעימות. כל שרי מפלגת העבודה ומפלגת מרצ הצביעו נגד, והקרע בקואליציה הולך ומעמיק. עופר עיני, לשעבר יו"ר ההסתדרות ומתמודד על ראשות ההסתדרות מחדש מול היו"ר המכהן ארנון בר-דוד נקט מהלך נוסף, פנה לחברי הכנסת במכתב בו הוא מבקש מהם להתנגד לאישור תקנות עסקת החבילה.

בשיחה עם ענת דוידוב ועורכת 'איפה הכסף' יעל איילון ב־fm103, התייחס עיני למצב וטען כי מדובר בעסקה בה רק צד אחד נותן, בעוד הצד השני לא מגיב. "בעסקת חבילה יש בדרך כלל 3 צדדים וכל אחד נותן את חלק, אבל פה יש פה עסקה שרק ההסתדרות נתנה את החלק שלה, אבל לא קיבלה כלום. זה אבסורד. מה הם קיבלו, 54 אגורות? זו בדיחה, זה לעג לרש. ב־2026, כשזה יגיה ל־6,000, כנראה ששכר המינימום יהיה הרבה מעבר ורק אז יוסיפו סעיף קטן. צריך לטעמי לבטל את החבילה הזאת ו להגדיל את שכר המינימום כאן ועכשיו. ארגון העובדים הוא ארגון חזק, ואף אחד לא עושה לו טובה שהם מדברים איתם. יש פה מצב שבו רק ההסתדרות נתנה את חלקם של העובדים. מה זה עסקה? צד אחד נותן וצד אחד מקבל - אבל פה רק צד אחד נותן", אמר בזעם.

כשנשאל מה גרם לו לחזור, טען עיני כי "הטריגר שלי לחזור הוא שנוצרה פה סיטואציה שבה ההסתדרות לא עומדת לצד העובדים. ארגון עובדים בלי זכות שביתה מה הוא שווה? איזו מילה יש לו?? יש פה סיטואציה שבה פוגעים בעובדים. ההסתדרות לא הייתה צריכה להתיישר מול משרד האוצר והתאגידים. צריך לעלות את שכר המינימום לפחות ל־7,000 ש"ח. איך אפשר לחיות מ־6,500 ש"ח?".

לסיכום, התייחס לשר האוצר אביגדור ליברמן ואמר: "הוא עקב אכילס בעיינן הזה, עסקה שבה רק לוקחים מהעובדים - זו טעות. הוא צריך לקום באומץ רב ולהגיד שהוא מבין שיש פה מצוקה, שלאנשים קשה עם יוקר המחיה העולה ושהוא מוכן להעלות את שכר המינימום - כאן ועכשיו. אני לא נפגש איתו עכשיו, אבל כשאני אהיה יושב ראש ההסתדרות אני אדע איך לדבר איתו. כבר תומכים בי מכל צבעי הקשת - חלקם בתמיכה גלויה כי הם עדיין חוששים, הרי יש הרבה תהליכים שעוברים".

עריכה: דוד זבולוני 

22/02/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עופר עיני
עופר עיני  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris