קרסו יוצא לאכול
עם פרופסור רפי קרסו

ניחוח צרפתי באווירה ירושלמית

פרופ' רפי קרסו פקד את מסעדת 'בראסרי עין כרם', המשלבת מטעמים בינלאומיים וים תיכוניים, ושב עם מסקנה ברורה: לא בשבת • בלעדי לדיגיטל של 103fm


בזמן שהחורף מאותת כי סופו קרב ובא, פרופ' קרסו החליט שזה בדיוק הזמן להגיע לעיר הבירה לחוויה שמשלבת את השילוש הקדוש – הרוח הירושלמית, מטעמים היישר מצרפת ויין טעים במיוחד. יחד עם רעייתו יצא קרסו למסע אחר המנה שתסגור עבורו את סוף השבוע בדרך הטובה ביותר. רמז: קרסו הגיע עם ציפיות, ורובן נשארו שם.

בין ההרים עם נוף פסטורלי, אוויר צלול וכמובן גם יין, נמצאת מסעדת בראסרי עין כרם, הממוקמת בלב השכונה, המציגה תפריט גדוש במנות יוצאות דופן בעלות קשת רחבה של טעמים ובעיקר עם המון השקעה. עבור קרסו זאת הייתה חוויה מעניינת, החל מההגעה למקום, השירות והמנות שהפתיעו אך יחד עם זאת, לטענתו ההגעה בשבת עשויה לגרוע מהחוויה הכוללת: "אני לא יודע איך הבראסרי בעין כרם במהלך השבוע אבל כנראה שלא כדאי להגיע למסעדות מסוימות וגם לבראסרי בשבת".

לדבריו, "לא ידענו זאת כשהזמנו מקום למסעדה והתבקשו להזמין כרטיס אשראי שיחויב במידה ולא נגיע. זה מנהג סביר והוגן כי ישראלים הרבה פעמים מזמינים מקום, לא מגיעים ולא דואגים לבטל. ככה שלהזמין מקום ולהשאיר כרטיס אשראי זה דבר שמקובל, לפחות מבחינתי".

על טהרת הארטישוק

לצד יין שבלי צרפתי בעלות של 128 ₪, הזמינו קרסו ורעייתו שתי מנות פתיחה - מרק ארטישוק ירושלמי עם ערמונים ומנת ארטישוק אלה רומנה, בציפוי פריך עם עגבניות מיובשות, לאבנה, עמבה וויניגרט אנשובי (כל מנה עלתה 42 ₪). "המרק היה דליל קצת אבל בפירוש טעים מאוד", אמר פרופ' קרסו, ופירט: "היה לו טעם של ארטישוק ירושלמי. לא בטוח שהצלחתי להרגיש את טעם הערמונים אבל היו ערמונים בתוכו, סביר מאוד שהערמונים נטחנו במרק והטעם של הארטישוק הירושלמי כיסה את אותו טעם. אני הייתי מעבה את המרק עם טיפה קורנפלור".

עוד הוסיף והציג את התרשמותו מהמנה השנייה: "ארטישוק אלה רומנה הוא בנוסח רומא, יש נוסחים שונים אבל כולם מאוד דומים. הקלאסי זה שלוקחים ארטישוקים קטנים וזורקים אותם לתוך שמן, אבל אנחנו קיבלנו מנה של אצבעות ארטישוק, מצופות בציפוי עבה מטוגן ופריך, עם רוטב חמוץ וקצת אגרסיבי, עם עגבניות מיובשות שלטעמי לא מתאימות למנה. גרסת ארטישוק אלה רומנה שאני לא הכרתי אבל המנה הייתה בסדר".

מפורק כלא היה?

לאחר מנות הפתיחה שפתחו את הרעב והטעמים בחך, הגיע זמנן של העיקריות שעוד מהתפריט העלו המון ציפיות. קרסו החליט לשמור על טהרת הארטישוק הירושלמי והזמין מנת כבד לצד ארטישוק ירושלמי ותפוחי אדמה (72 ₪). "קיבלתי מנה שהייתה גדולה ונדיבה אבל הכבד היה בעייתי. חלקו היה קשה וחלקו לא היה מבושל וכמעט מדמם. ביקשתי מנת מדיום וול וזה מה שקיבלתי", ציין, וסיפר: "אשתי הזמינה ניוקי שישברק (76 ₪) - ניוקי עם תבשיל לחי ועלים של ברוקוליני. כשערכו לנו את השולחן שמו לנו סכין של סטייקים גדולה אבל הגיע התבשיל ובתוך המנה לא נצפה לחי העגל".

"הזמנו את המלצר ושאלנו למה לא רואים את הבשר, נענינו שהוא פורק לסיבים דקים בתבשיל. לא הצלחנו לראות סיבים אבל לפחות הניוקי שהיה ליד הרוטב הטעים, היו טעימים במיוחד, נימוחים בפה אבל בשר לחי לא ראינו", הדגיש.

מנת 'ניוקי שישבראק', תבשיל לחי ועלי ברוקוליני, במסעדת עין כרם

אומנם קרסו לא יצא מהמסעדה שבע רצון, והחליט לוותר על קינוח בסוף הארוחה, אך כן מהשירות. "שירת אותנו בחור נחמד בשם דוד שספג בנחמדות את כל אי שביעות הרצון שלנו מהפער של מה שהיה רשום. הוא תמיד הציע להחליף את המנות ואנחנו לא רצינו. ייאמר לזכותם של הבראסרי שהם לא גבו מאיתנו תשלום עבור המנות העיקריות למרות שטעמנו ואכלנו מהן".

"כנראה שהמסעדה טובה, אנחנו לא כל כך נהנו. זאת לא הפעם הראשונה שאני נתקל בעובדה שבימי שבת, בחגים ובמועדים יש ירידה ברמת האוכל והשירות. השירות היה נהדר אבל אולי כדאי בשבת לצאת לפיקניק, חומר למחשבה", סיכם.

'בראסרי עין כרם' - רחוב המעיין עין כרם 5, ירושלים

עריכה: שני רומנו

02/01/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


פרופ' רפי קרסו
פרופ' רפי קרסו  |  צילום: 103fm
Paris