רון קופמן ואריה אלדד

"העולם עומד לתת גרעין לאיראן בלי שום תמורה"

צבי יחזקאלי ('חדשות 13') בתגובה לחתימה הצפויה על הסכם הגרעין: "תישאר לנו רק ברירה אחת - לצאת למתקפה, ארה"ב לא ספרה אותנו"


חרף המלחמה העקובה מדם בין רוסיה לאוקראינה, שנכנסה היום (ו') אל יומה התשיעי, חשוב לזכור כי בעוד מספר ימים עתיד להיחתם הסכם הגרעין החדש, שעלול לשנות ואף להזיק למציאות הביטחונית הרגישה ממילא של מדינת ישראל. הפרשן לענייני ערבים צבי יחזקאלי ('חדשות 13') הביא פרטים נוספים על הידיעה.

בפתח דבריו, ציין יחזקאלי כי הסכם הגרעין צפוי להיחתם שבוע הבא וכי המלחמה בין רוסיה לאוקראינה היא מסך עשן. "מה שאמור לעניין אותנו ולפתוח את מהדורות החדשות זה לאו דווקא קייב ואוקראינה אלא וינה. רוסיה ואוקראינה זה סכסוך שיש לנו עליו השפעה משנית אבל בווינה, בשיתוף פעולה בין ארה"ב לרוסיה, העולם עומד לתת לאיראן גרעין ללא כלום, בלי שום תמורה".

"לא רק שארה"ב לא התעקשה על הסעיפים שהתעקשו עליהם ב־2015 אלא גם ויתרה", תקף, והוסיף: "איראן היא מדינה סף גרעינית, יוסרו כל הסנקציות ובעצם מאות מיליארדי דולרים שהוקפאו בבנקים בארה"ב יעברו חזרה. מה קיבלנו בתמורה? כלום. אפשר לומר שההסכם הזה היה מעין דף חלק בו איראן כתבה את כל התנאים והמערב חתם".

לפי יחזקאלי ארה"ב אומנם רצה לחתימת ההסכם אך היא אינה מתחשבת בעמדה הישראלית בנושא. "האמריקאים לא ספרו אותנו והם הולכים להסכם שיעשה פה מציאות חדשה. איראן תיהיה קרובה יותר לגרעין, עשירה בכסף ומקובלת על העולם וממשיכה בזרועות הטרור שלה. אפילו האמריקאים מודים שהם לא הצליחו להכניס להסכם שום תנאי מהמערב לא התקבל וכל הסעיפים של איראן התקבלו ואנחנו רחוקים מ-2015 מרחק שאיראן כבר יותר קרובה לפצצה. ממש בשורה לא טובה לישראל", הבהיר.

"ישראל במלכוד, גם אם חופש הפעולה יישמר"

לדבריו, "כמה שנתניהו התנגד ועדיין לא הצליח ופה גם בכירי הממשלה שלנו אומרים שיש מחלוקת עם האמריקאים. בוא נסתכל למה שקורה באוקראינה לרוסיה - אחת הכותרות בעיתון הכי נפוץ באיראן פירש את המלחמה כ'אנחנו צריכים גרעין', זו הייתה הכותרת הראשית של העיתון הכי נפוץ. הם מסתכלים ואומרים שאוקראינה נתניה את הגרעין שלה כי המערב אמר לה שלא תהיה פלישה. בסופו של דבר הם נתנו את הגרעין וקיבלו פלישה. האיראנים מבינים את זה בדרך אחת - 'אנחנו צריכים גרעין והנה המערב עוזר לנו'. עכשיו ישראל לבד מול העניין הזה. מה נעשה? ישראל במלכוד, גם אם חופש הפעולה יישמר".

בסיום השיחה הדגיש יחזקאלי כי "אם במהלך השנים בכל הפעולות שנעשו באינטנסיביות עם כל זה לא עיכב אותם אז על אחת כמה וכמה כשיהיה הסכם לא תוכל לעכב אותם. מרחב הפעולות של ישראל יהיה או לתקוף את הגרעין או לשכנע את העולם שאיראן משטה בהם פעם נוספת. מרחב הפעולה והתמרון של ישראל נסגר".

"נשארה לנו רק ברירה אחת - לצאת למתקפה", הכריז, וסיכם: "אני לא יודע איך נעשה את זה מול כל העולם ואיך זה מתאפשר מבחינה צבאית. העולם השלים עם איראן גרעינית, גם אנחנו באיזשהו מקום ואנחנו צריכים לשאול באיזה צד אנחנו. לראות את המערב בגמגום שלו נוכח מה שקורה באוקראינה אז תחשוב מה יקרה כשהאיראנים כבר יודעים שיש להם פצצה? המערב לא יעזרו לנו ואנחנו לבד מול הסוגייה הזו וישראל תצטרך לתת פתרון למצב הדחוק הזה שבו אנחנו נמצאים".

עריכה: שני רומנו

04/03/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


רון קופמן ואריה אלדד
רון קופמן ואריה אלדד  |  צילום: 103fm
Paris