אודי סגל וענת דוידוב

פגישת בנט־פוטין: "זה היה אותו דבר אם נתניהו היה רה"מ"

תא"ל (מיל') פרופ' יעקב נגל על ניסיונות התיווך של רה"מ והשפעתם על הסוגיה האיראנית: "עומדים לחתום על הסכם שפוטין הארכיטקט המרכזי שלו"


בסוף השבוע התייחס נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי לסירובה של נאט"ו להכריז על מדינתו כאזור אסור לטיסה, לדבריו: "כל האנשים שימותו מיום זה ואילך, ישלמו בחייהם גם בגללכם. בגלל החולשה שלכם, בגלל חוסר האחדות שלכם". לצד המאמצים לפשר בין המדינות, בין היתר על ידי רה"מ נפתלי בנט, בקרוב עתיד להיחתם הסכם הגרעין, מהלך שעלול לשנות את המציאות הביטחונית כפי שהכרנו אותה. תא"ל (מיל') פרופ' יעקב נגל, לשעבר ראש המל"ל, שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב והגיב לדברים.

פרופ' נגל טען שבזמן שכל העולם עוקב באדיקות אחר המתרחש באוקראינה, "כולנו שוכחים שבווינה עומדים לחתום על הסכם שהארכיטקט המרכזי שלו הוא פוטין. מי שמוביל את כל המהלכים בווינה הוא הנציג הרוסי לשיחות. עמדת הרוסים כלפי ההסכם מאוד חיובית. הם מבינים שההסכם יחזק מאוד את מעמדם במזרח התיכון, אותם ואת הסינים; ויחליש את האמריקנים והאירופים. אין דיבור על מה יקרה אחרי".

כמו כן, הוסיף ואמר: "זה הסכם נוראי שמבטיח לאירן פצצה בוודאות. הסכם גרעין טוב זה הסכם שסוגר את כל המסלולים של איראן לגרעין. דבר טוב יכול להיות שההסכם יתפוצץ, שלא יהיה הסכם. אני מעדיף להתמודד עם הגרעין שהאיראנים מנסים לקדם עכשיו, ולא עוד 5 שנים כשאיראן תהיה מדינה סף גרעינית".

בהמשך, הוא הביע את דעתו באשר לנסיעה החשאית של ראש הממשלה נפתלי בנט למוסקבה, במטרה לתווך בין רוסיה לאוקראינה: "טוב שישראל נקראה כדי לתווך בנושא האוקראיני. ישראל הולכת בין הטיפות, זה לא רע. האמריקנים זה הצד שנצטרך לבחור. ישראל צריכה לעבוד על פי האינטרסים שלה. זה היה אותו הדבר אם רה"מ היה נתניהו".

     

עריכה: עופרי גליכמן

06/03/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יעקב נגל
יעקב נגל  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90
Paris