אודי סגל וענת דוידוב

מסייעים תוך שמירה על האינטרסים

שגריר ישראל באוקראינה מיכאל ברודסקי על הכעס של שר ההגנה האוקראיני כלפי ישראל: "אין מדינה בעולם שלא חושבת על האינטרסים שלה"


שר החוץ של אוקראינה העביר בסוף השבוע ביקורת חריפה כלפי ישראל, וטען: "ישראל מגלה ניתוק בלתי מוסבר וחוסר רצון לבחור צד במלחמה באוקראינה. זה יגרום לחוסר אמון הולך וגובר עוד הרבה מאוד שנים, איתנו, עם האוקראינים, כי אנחנו ננצח - אין ספק. איתכם או בלעדיכם. מה אתם יכולים לעשות? אתם מאוד משפיעים בעולם ובאזור שלכם. בישראל אתם יכולים להביע את עמדתכם בצורה הרבה יותר אקטיבית". שגריר ישראל באוקראינה מיכאל ברודסקי הגיב לדברים.

"אני חוזר על אותו משפט הרבה פעמים בזמן האחרון, לא שופטים אדם בשעת צערו. אני חושב שהמשפט הזה רלוונטי גם להתבטאות הזאת", אמר ברודסקי בקשר לאמירות של שר החוץ האוקראיני, והוסיף: "אני בהחלט מבין את האמוציות, אני בהחלט מבין את הרצון של האוקראינים שכל העולם יהיה לצידם ב-100%, אבל אין אף מדינה בעולם שלא חושבת על האינטרסים שלה".

לדבריו, למרות ההתבטאויות האלה, אוקראינה לא רואה בישראל מתווכת לא הוגנת. "אחרת אי אפשר להסביר מדוע זלנסקי (נשיא אוקראינה), בימים האחרונים, דיבר 5 פעמים עם ראש ממשלת ישראל, כולל אמש (ש'), ומדוע זלנסקי ממשיך לקרוא לישראל ולראש הממשלה להפוך למתווך בסכסוך הזה, ומדוע הוא קורא לקיים מפגש פסגה בירושלים", טען, והוסיף: "אני חושב שהוא מזהה את היכולת של ישראל לתווך בין רוסיה לאוקראינה, והוא מזהה את ישראל כאחת המדינות הבודדות בעולם המערבי ששומרת על ערוצי הידברות פתוחים גם עם רוסיה וגם עם אוקראינה, ואני חושב שהוא מזהה את האפשרות לנצל את העמדה המיוחדת הזאת של ישראל".

לגבי הפרסום בסוף השבוע, לפיו, גורמים אוקראינים טענו שראש הממשלה בנט קרא לזלנסקי להיכנע לרוסיה, אמר ברודסקי: "הדבר הוכחש מכמה גורמים בכירים, כולל גורמים בכירים באוקראינה. מדובר בפייק ניוז. אני לא יודע מי עומד מאחורי הדיווחים האלה, באמת קשה לי להגיד, אבל הדיווחים האלה פשוט לא נכונים ואני יודע את זה טוב מאוד".

אז מה כן נכון? מה היה שם?
"אני יודע שישראל באופן כללי וראש הממשלה באופן פרטי מוכן לעשות הכול כדי לסיים את הסכסוך הזה. איפה שאנחנו יכולים לתרום, אנחנו יכולים לתרום, בגלל המצב הייחודי שלנו, בגלל העמדה הייחודית שלנו שאותה צריכים לנצל, והאוקראינים יודעים את זה טוב מאוד".

"העמדה שלנו ברורה ושקופה"

בהמשך הסביר גם על העמדה הישראלית במלחמה, וטען: "אנחנו הבענו את דעתנו. העמדה שלנו ברורה ושקופה. שר החוץ גינה את המתקפה על אוקראינה. אנחנו תומכים בשלמות הטריטוריאלית, בריבונות של אוקראינה. אני חושב שמאוד ברור באיזה צד אנחנו נמצאים".

ולעזור להם בקסדות, בחומרי לחימה ובכל מיני דברים כאלה?
"יש עשרות מדינות שיכולות לעזור להם בקסדות ובאפודים ויש מלא גורמים פרטיים שיכולים לעשות את זה. היתרון הייחודי של ישראל נמצא במקומות אחרים לגמרי. היתרון הייחודי שלנו הוא ביכולת לדבר גם עם הרוסים והן עם האוקראינים וגם ביכולת לעזור איפה שאנחנו יכולים לעזור, וזה בעיקר בתחום הרפואי".

עוד אמר: "אנחנו חלק ממאמץ בינלאומי שהרבה מנהיגים בעולם שותפים לו. המאמץ הוא קודם כל להפסיק את האש, אני חושב שזאת מטרה עליונה עבור כולם. עצם זה שאנחנו משתתפים במאמץ הזה, זה הופך אותנו לגורם חשוב ושיכול לתרום הרבה, מעבר לעזרה נקודתית פה ושם. וגם כאן, אנחנו מצטיינים בעזרה בתחום מאוד ברור וקריטי עבור אוקראינה שזה תחום הבריאות, התחום הרפואי. אנחנו נקים בית חולים שדה, העברנו 100 טון של סיוע רפואי ונמשיך להעביר סיוע".

לקראת סיום השיחה, התייחס לאפשרות שיתקיים מפגש פסגה בין פוטין לזלנסקי בירושלים, ואמר: "קשה לדעת. אני כמובן באופן אישי אשמח אם הפגישה תתקיים בירושלים, אבל אני חושב שכרגע המיקום הוא הבעיה האחרונה, אני חושב שיותר צריך לדבר על תוכן, האם יש בסיס להסכמה, וקשה לדעת. כרגע זה לא נראה ככה".

עריכה: אמיתי דואק

13/03/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


גולן יוכפז וענת דוידוב
גולן יוכפז וענת דוידוב  |  צילום: 103fm
Paris