אודי סגל וענת דוידוב

"כולם ידעו על מה שהוא עושה וכולם עצמו עיניים"

משה איבגי שהורשע בעבירות מין, ישתחרר מהכלא לאחר כ־5 חודשים • ש', שטוענת כי נאנסה על ידי השחקן: "ביקשתי שלא יעשה את עבודות השירות ליד ביתי"


בשנת 2016 עולם התרבות סער לאחר פרסום עשרות עדויות בדבר הטרדות ותקיפות מיניות מצד השחקן משה איבגי. לאחר תקופה ארוכה הוא הורשע בבית משפט השלום בחיפה בעבירות של מעשים מגונים והטרדה ב־3 נשים ונגזרו עליו 11 חודשי מאסר בפועל. הוא החל לרצות את עונשו בספטמבר 2021 והבוקר (ב') בתום ריצוי של 5.5 חודשים בלבד הוא שוחרר. ש', שהתלוננה כי השחקן אנס אותה לפני 36 שנים הגיבה להחלטה.

ש' סיפרה על התחושות הקשות שמלוות אותה מאז החליטה ועדת השחרורים להעניק שחרור מוקדם למשה איבגי: "אמרו שהאיש עבר שיקום ולא מהווה סכנה לציבור. אבל איך אפשר אחרי 5 חודשים כאשר אישה נושאת את הפצע שנים על גבי שנים? זה איום ונורא, זה פוגע. אין לי אמון במערכת המשפט". לדעתה, "הוא יגיד הכול רק כדי שישחררו אותו. הוא גם אמר את זה לחבר שלו בכלא, שהרצון שלו לחזור לבמה וזה הדבר הכי גרוע - הכול יכול לקרות במדינה הזאת".

היא סיפרה על ההיכרות עם השחקן שנרקמה על רקע חברות בנותיהם: "היינו שכנים. דנה (איבגי) הייתה בגיל של הבת שלי והן שיחקו יחד. היינו הולכים לים ביחד. לא היה בינינו שום קשר שיכול בכל להוביל למחשבה כזו של משהו אינטימי. הצלחתי להסתכל בתקופה של השכנות הזאת כמה אנשים סביבו התרפסו סביבו, כמה שגעון הגדולה שלו העביר אותו על דעתו. הוא חשב שהוא יכול לעשות מה שהוא רוצה. פעם אחת ניסיתי להעביר ביקורת עליו והוא היסה אותי בצורה ממש ברוטלית מילולית".

לדבריה, "אחרי שקרה המקרה הוא המשיך בשררה שלו והוא ידע שלא אגיש תלונה, משום שהוא היה כל כך מפורסם ואנשים סביבו שידעו על הכול סתמו את הפה ועצמו עיניים. אלה שהעסיקו אותו וכל האליטה התרבותית שידעה, גם השחקנים, כולם ידעו על מה שהוא עושה וכולם עצמו עיניים והבליגו. אז הוא הרגיש שהוא יכול לעשות מה שהוא רוצה".

ש' שיתפה בהתמודדות ארוכת השנים: "זה לא רק פצע, זה נזקים שנגרמו לי לאורך הזמן, שאיבדתי אמון בגברים. הרבה זמן דחיתי אותם והייתי מאוד זקוקה לבן זוג באותה תקופה. הייתי לבד רוב הזמן ואח"כ כשהיה לי קשר נישואים הוא התפרק. כל הנזקים האלה נגרמו כתוצאה ממעשה ביזיוני שהוא עשה ובגד באמוני בהמון צורות".

"הוא היה פוגע סדרתי"

בהמשך, הסבירה מדוע לא הגישה בזמנו תלונה: "לא יכולתי לראות אותו בכלל. מבחינתי הוא היה אויב ממש. נבהלתי, הוא נכנס לי לתוך הבית לקודש הקודשים שלי, למקום המבטחים שלי. הוא דופק בדלת ואומר 'אני מחפש את הבת שלי'. מי לא יפתח לשכן ואדם מפורסם? הוא נכנס ועשה מה שעשה. זה היה סתם תירוץ. הוא תכנן את זה מראש. הוא השתמש בכוח נוראי עם הגוף שלו ולא נראה שהוא חזק, הוא הצמיד אותי לקיר בצורה שלא יכולתי לזוז סנטימטר. הייתי בשוק נוראי, לא האמנתי שזה יגיע למקום כזה. איך הוא יכול?"

עוד חשפה: "הובא לידיעתי שהוא היה פוגע סדרתי בכל מצב שהוא היה יכול. הוא היה יושב בתי קולנוע ושולח ידיים מתחת לחצאיות של בנות. בבריכת גורדון פגע בשחייניות. בכל מקום שהוא היה הוא הרגיש שהכול אפשרי והנשים האלה לא הגישו תלונה. הציבור לא הבין שגם הוא עשה מעשה אונס בנוסף ללטיפות".

לאחר שחרורו של איבגי מן הכלא הוא ימשיך לבצע עבודות שירות במשתלה, שמתברר קרובה למקום מגוריה של ש'. "כשביקשתי שהוא לא יעשה את עבודות השירות במשתלה קרוב לבית שלי ויכול להיות שאפגש איתו - הם אומרים את לא אחת מהעדויות. אין לך 'סיי'. את רוצה? תתני צו מניעה שלא יגיע אלייך הביתה. זה כבר עובר כל גבול. הוא יזכור אותי. אני מרגישה מאוימת מבחינה פיזית. אני לא רוצה להיפגש איתו, לא רוצה לראות אותו, לא רוצה שום מפגש איתו".

כמו כן, ניסתה להעריך כיצד תנהג אם תיפגש עם האסיר המשוחרר: "אני אתפרץ או שאני אתפרק. זה הדבר הכי גרוע, זה לא שאת נפגשת איתו במסגרת שהוא נאשם או בבית סוהר, זה מקום פתוח הוא יכול לעשות מה שהוא רוצה. הוא צריך להבין את הנזק שהוא עשה".

    

עריכה: עופרי גליכמן

14/03/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


משה איבגי
משה איבגי  |  צילום: שלומי גבאי/וואלה!
Paris