אודי סגל וענת דוידוב

לקראת גל חדש? מקדם ההדבקה עלה ל־1.39

פרופ' נחמן אש: "הגל הקודם לא ירד למספרים נמוכים ולא הגיע לפה זן חדש כל עוד זה לא יגיע למספרים מאוד גבוהים אנחנו חושבים שזה עדיין הגל הקודם"


נתוני תחלואת הקורונה מזנקים ומקדם ההדבקה ממשיך לעלות. האם אנחנו מתמודדים עם שאריות של הגל הקודם או האם אנחנו בפתחו של גל חדש נוסף? גולן יוכפז ואריה אלדד שוחחו ב־103fm עם פרופ' נחמן אש, מנכ"ל משרד הבריאות, אשר הביא פרטים נוספים על הקורונה המשתוללת ברחבי הארץ.

"הגל הקודם לא ירד למספרים נמוכים, לא הגיע הנה ווריאנט חדש. זה אמנם התפתחות של ווריאנט שהיה קיים פה בתקופה האחרונה, אבל כל עוד זה לא יגיע למספרים מאוד גבוהים אנחנו חושבים שזה קשור לגל הקודם. אני לא יכול לשלול שלא נקרא לזה בסוף גל נוסף אבל אין ספק שהקשר לגל הקודם הוא רב", הבהיר פרופ' אש בפתח דבריו.

לאור ההתעסקות הבלתי פוסקת בקורונה מזה שנתיים, תהה אריה אלדד האם יכול להיות שפירוט הזנים הוא מידע עודף לציבור הרחב? "ככל שנתקדם למצב שאנחנו חיים עם הנגיף, שזה מה שאנחנו רוצים, שזו מחלה שאנחנו יודעים להתמודד איתה לא נצטרך לומר איזה זן. ההבדל בין ה־BA.2 לאומיקרון הוא כזה קטן ככה שלא חשוב לדבר על הזן הזה. זה חלק מהשיח שבעיניי חשוב שהוא יעלם כחלק מלחיות עם הנגיף".

"כל הזמן מגלים ווריאנטים חדשים עם שינויים כאלו ואחרים, יש המונים כאלו. השאלה היא מתי יש ווריאנט שיש לו משמעות קלינית, כרגע אין דבר חדש כזה. גם הפרסום שהיה לפני כמה ימים על שילוב של ה־BA.1 וה־BA.2 גם הוא כנראה ללא משמעות קלינית מיוחדת", הוסיף.

"צריך לחכות עוד כמה ימים כדי לראות מה המגמה"

בהמשך, הציג פרופ' אש את נתוני הקורונה מהיממה האחרונה, ואמר כי "אתמול היו קצת יותר מ־13 אלף מאומתים, מספר החולים קשים נע בממוצע בימים האחרונים סביב ה־20. בדרך כלל אין עלייה מיום ליום אלא קפיצות כל שבוע. השאלה הכי גדולה היא לכמה זה יגיע. אם זה יישאר בערכים האלו ולא יעלה מעבר לזה זה חלק מהגל הקודם עם עוד קצת עלייה. מקדם ההדבקה עדיין גבוה, היום הוא 1.39. הכיוון הוא התפשטות המגפה אבל צריך לחכות עוד כמה ימים כדי לראות מה המגמה".

לאחר שנוצרה תחושה כי אנחנו בתהליך של חזרה לשגרה ובקרוב הקורונה תהיה מאחורינו, הנה היא שבה בכל הכוח. איפה טעינו? "שאלה טובה", השיב פרופ' אש, וטען: "אני לא יודע לומר שעשינו רע, אני חושב שזו התנהגות הנגיף. זה קורה בכל המדינות בעולם, היינו חייבים להתקדם ולפתוח את המשק אחרת אי אפשר היה להמשיך עם כל המגבלות. מבחינת ההתחסנות, החשוב ביותר כרגע זה האוכלוסייה בסיכון תתחסן, התחלואה הקשה תימנע ואנשים ישמרו על הבריאות שלהם בהקשר הזה. יש התעוררות במספר המתחסנים אבל זה לא מספיק, אנחנו מכינים ויוצאים עם קמפיין בימים הקרובים".

חיסון חמישי? "לא חושב שזה באופק"

בסיום השיחה, התייחס פרופ' נחמן אש לאפשרות לחיסון חמישי לכלל האוכלוסיה: "כרגע אני לא חושב שזה באופק, זאת אחת השאלות הגדולות שאנחנו חושבים עליהן - מתי צריך לחסן שוב את כלל האוכלוסייה. אולי לקראת החורף הבא, כשיעבור קצת זמן מהחיסונים הקודמים, כך שאני לא רואה את זה כרגע".

עריכה: שני רומנו

23/03/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צילום: דוד
Paris