אודי סגל וענת דוידוב

היהודייה המבוגרת ביותר שחולצה מקייב

ניצולת שואה בת 100 חולצה במבצע חילוץ מאוקראינה ובימים הקרובים תועבר לארץ • נחמן דיקשטיין, מארגון זק"א בקייב, שיתף בסיפור המרגש


ניצולת שואה יהודייה כבת 100 חולצה אתמול (ד') מקייב למולדובה, במבצע חילוץ יוצא דופן של כוחות זק"א בקייב. נחמן דיקשטיין שלקח חלק במבצע שוחח על כך עם גולן יוכפז ואריה אלדד ב־103fm.

דיקשטיין סיפר כי אותו מבצע התחיל משיחת טלפון באמצע הלילה מהחפ"ק בארץ, ובו אמרו לו, 'נחמן, חייבים להוציא אותה'. לדבריו, "לסדר את כל הדבר הזה, זה לא פשוט. לפעמים האמבולנס מגיע ואומרים, 'לא, אני לא מתפנה'".

עוד אמר: "הדבר הכי מרגש אתמול זה היה לראות אישה בת 100 עם תיק קטן, כל ה־100 שנים שלה בתוך התיק הזה. זה היה מטורף. אנחנו פה ארבעה שבועות, מה שהיה אתמול, זה היה הדבר הכי מרגש. אני מדבר על זה עם דמעות בעיניים".

כמה היא הייתה מוטרדת מהמלחמה הנוכחית?
"מאוד. היא אומרת שהיא לא זוכרת מלחמה שבה ירו על גני ילדים ועל אנשים ככה בלי שום סיבה, זה היה צבא נגד צבא. היא אומרת שהיא לא זוכרת שירו בתוך גנים. פה, היא אומרת, 'אני ישנה בבונקר וחיה בבונקר'. אתמול בלילה לפני שהיא הלכה לישון, אמרתי לה, 'היום בלילה את יכולה לישון, לא תהיה לך שום אזעקה'. עם דמעות בעיניים, היא אמרה לי, 'באמת? זה מה שיהיה? היום אפשר לישון, לא יהיו אזעקות, לא יהיה כלום?'"

יש לה משפחה בארץ?
"כלום. המשפחה שלה בקנדה, אבל לא, היא לא רוצה ללכת לשום מדינה. היא אומרת, 'רק ארץ ישראל. שם אני רוצה להיות'".

עריכה: אמיתי דואק

24/03/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מלחמת רוסיה אוקראינה  - למצולמת אין קשר לנאמר
מלחמת רוסיה אוקראינה - למצולמת אין קשר לנאמר  |  צילום: ARIS MESSINIS/AFP via Getty Images
Paris