איפה הכסף
עם ענת דוידוב

מצמצמים את משבר הדיור?

נשיא לשכת יועצי המס ירון גינדי על הרפורמה שמוביל ליברמן בשוק הנדל"ן: "הוא רוצה להקל על רוכשי דירות, ולהגדיל לצעירים את גובה הפטור ממס רכישה"


בימים אלה מוביל שר האוצר אביגדור ליברמן רפורמת נדל"ן רחבת היקף, הכוללת בין היתר מדרגות מס חדשות לרוכשי דירה ראשונה, ומגבלות על תושבי חוץ. כיצד עשויות התקנות החדשות להשפיע עלינו? נשיא לשכת יועצי המס בישראל ירון גינדי הביא פרטים נוספים בדבר הרפורמה.

"ליברמן רוצה להקל על רוכשי הדירות עם המחירים הנמוכים יחסית ולהגדיל לזוגות הצעירים את גובה הפטור ממס רכישה", טען גינדי בפתח דבריו, "מנגד ובמקביל לייקר את מס הרכישה על הדירות היותר יקרות. לדוגמה, היום לזוג צעיר שרוצה לרכוש דירה יחידה יש פטור עד 1.8 מיליון ממס רכישה, השינוי המוצע הוא שהפטור יגדל ב־130 אלף ש"ח. זאת אומרת שאם קניתי דירה עד 1,930,000 ש"ח אני אהיה פטור ממס רכישה. אני רק רוצה להזכיר שהפטור הזה עוד יקבל את התוספת של עליית המדד של 2021 ואז הוא יגיע קרוב ל-2 מיליון ש"ח. מנגד, בדירות היקרות לדוגמה דירה שהעלות שלה היא מעל 5.3 מיליון ש"ח מדרגת מס הרכישה תהיה 10 אחוזים. עד היום מדרגת המס הייתה 8 אחוזים".

על משבר הדיור והמאבק במחירים שלא מפסיקים לזנק, הדגיש: "הטיפול במשבר הדיור צריך להיות יותר כולל ממה שאנחנו רואים כאן. זו הגזרה של שר האוצר והוא משתמש בכלים המסיים שיש לו. השאלה היא מי המנהיג האחראי במדינת ישראל לטפל במשבר הדיור. לא שמעתי שמינו את שר האוצר להיות כזה ואני לא יודע מה החלק של שר השיכון. אני לא רואה כאן איזושהי מגמה ממשלתית".

"משבר הדיור הוא משבר מנהיגות"

"הטיפול צריך להיות כולל, הוא גם צריך לטפל בכל נושא ההתחדשות העירונית שזה המקום הכי רחב להגדיל את שוק הדיור", הבהיר, והסביר: "צריך לעשות אותו ראוי וכדאי גם לרשויות, גם ליזמים וגם לבעלי הנכסים עצמם. צריך לטפל בכל הליכי הרישוי והבנייה, במדינת ישראל זו שערורייה שלוקח כל כך הרבה זמן להוציא היתרים וכל כך הרבה זמן לעשות שינויי תב"ע. גם צריך לטפל בנושא המיסוי וזמינות העובדים".

לדבריו, "משבר הדיור הוא משבר מנהיגות, צריך גוף אחד ממשלתי לתכלל את כל הפעילויות. אני לא רואה את זה קורה, אני רואה את שר האוצר מנסה לעשות פעולות שלדעתי נכונות. אחת ההצעות שלו זה לעודד את בעלי הקרקעות שרכשו קרקעות בתקופות ותיקות יותר ולהקל עליהם במיסוי במידה והם ישחררו את הקרקעות שלהם לבניה. זה כל מיני תהליכים ומהלכים שהם חיובים אבל צריך פה מערכה".

עריכה: שני רומנו

04/04/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מצוקת הדיור. למצולם אין קשר לנאמר
מצוקת הדיור. למצולם אין קשר לנאמר  |  צילום: 103fm
Paris