103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"הממשלה הזו יכולה להמשיך לתפקד"

יו"ר רע"מ מנסור עבאס על הדרמה בקואליציה: "אם אגיע למסקנה שאי אפשר להמשיך בשותפות, לא אעשה דילים מתחת לשולחן" • על המצב הביטחוני: "אני מוטרד"


חברת הכנסת עידית סילמן (ימינה) הודיעה בשבוע שעבר על פרישתה מהקואליציה וגרמה לרעידת אדמה פוליטית, נוסף לכך, גם המצב הביטחוני המתוח גורם להעברת ביקורת קשה מצד האופוזיציה על הממשלה, ובפרט על יו"ר רע"מ חבר הכנסת מנסור עבאס. בשיחה עם גיא פלג וענת דוידוב ב־103fm הגיב עבאס לטענות.

"נשארנו עם 60 חברי כנסת, האופוזיציה היא שני פלגים - פלג של 54 והמשותפת שעדיין לא החליטה מה היא עושה. אני חושב שאפשר בשלב זה לנהל בצורה סבירה את הממשלה והכנסת", אמר עבאס, והוסיף: "כאשר מדברים על תקופה שבה יצאנו מאי יציבות פוליטית של 4 מערכות בחירות בשנתיים, אז מה האלטרנטיבה? לחזור לעוד ועוד מערכות בחירות? מה ייצא ממערכת בחירות חמישית?"

אתם תוכלו לחיות בשלום, אם תהיה תנופת בנייה בהתנחלויות, אם יהיה מצב שיחברו לחשמל את מה שמכונה 'ההתיישבות הצעירה'?
"ההצלחה של הקואליציה הזאת - שהיא מגוונת, שמאל, ימין, יהודים, ערבים, דתיים, לא דתיים וכו' - זה שהיא מתמקדת באתגרים האמיתיים של אזרחי מדינת ישראל ומנסה לקדם אותם. יש לנו המון אתגרים שצריך עוד לתת להם מענה - מחירי הדיור, יוקר המחיה ועוד ועוד סוגיות שהן בליבת הקונצנזוס, לכן עדיף שהממשלה הזאת תתמקד במה שבאמת צריכים אזרחי מדינת ישראל, ואתם תראו ככה שכל חלקי הציבור ירצו שהיא תמשיך לנהל את המדינה. אם כל אחד ירצה למשוך ממש לכיוון שלו, אז אי אפשר ככה לנהל את המדינה ואת הקואליציה ואת הממשלה".

"אין לי כוונות או שאיפות לנהל את האג'נדה הביטחונית והמדינית של הממשלה"

בהמשך התייחס גם לגל הטרור, כאשר הפיגוע האחרון אירע ביום חמישי ברחוב דיזינגוף ובו נרצחו 3 ישראלים. "אני אומר דברים חד משמעיים. אני מבין שיש גורמים באופוזיציה שמנסים להציג שגל הטרור הזה מתפתח רק בצל הממשלה הזאת, כאילו שהיינו בגן עדן, ואם הממשלה הזאת תיפול, אז הנה חזון אחרית הימים נמצא בפתחנו - זה לא נכון", אמר עבאס.

לדבריו, "צריך לתת לממשלה את ההזדמנות לנהל את זה בצורה חכמה. אנחנו נכנסנו לקואליציה הזאת, ולבוחר הערבי אמרנו שאנחנו רוצים להתמקד בסוגיות האזרחיות. למנסור עבאס אין כוונות או שאיפות לנהל את האג'נדה הביטחונית והמדינית של הממשלה, אני מתמקד בנושאים האזרחיים".

עד כמה אתה מוטרד מהעובדה שבגל הפיגועים הזה נטלו חלק גם ערבים ישראלים?
"בוודאי שאני מוטרד, לכן יצאתי בעמדה מאוד נחרצת, בקול רם, וגייסתי איתי את כל המנהיגות הערבית, אפילו אנשים שדעתם שונה מדעתנו. גייסנו את כולם כדי שתהיה חזית בחברה הערבית, והצלחנו בזה וצריך לטפל בתופעה הזאת. אי אפשר לקבל שאזרח בסופו של דבר, מה שלא יהיה, אפילו אם הוא משתייך רעיונית לדאעש, אסור לו לחצות את הקווים ולאחוז בנשק. זה גם מחזיר אותנו למחדלים של הממשלות שהיו לפני הממשלה הזאת שלא טיפלו בבעיות העומק של החברה הערבית".

לקראת סיום השיחה, התייחס לאפשרות שיו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו יקרא לו להצטרף לממשלה חלופית איתו. "מנסור עבאס מנסה ליצור מודל שאפשר לסמוך עליו, שיש לו מילה. ברגע שהוא נכנס לשותפות, הוא נאמן לשותפות הזאת. אם אגיע למסקנה שאי אפשר להמשיך בשותפות הזאת, אז אני אלך ישירות למנהיגים של הקואליציה - לראש הממשלה, ראש הממשלה החליפי, ואשפוך את הדברים על שולחנם ולא אעשה דילים מתחת לשולחן", אמר.

עם נתניהו יש על מה לדבר או אין?
"לא, אני חבר בקואליציה הזאת. אני אשמור על הקואליציה הזאת ונמשיך לקדם את האינטרס של החברה הערבית ולתת תקווה לכל אזרחי מדינת ישראל, יהודים וערבים".

עריכה: אמיתי דואק

10/04/2022
הישארו מעודכנים

מנסור עבאס
מנסור עבאס  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90