103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"קובעים פרמטרים שמנותקים מהמציאות"

יוסף פתאל, מנכ"ל לשכת מארגני התיירות הנכנסת, תקף בחריפות את מתווה התיירים הזרים • על היחס שמקבלים המאומתים, ביקר: "יש לנו תיירים רעבים"


עם בואו של חג הפסח שמתקרב בצעדי ענק, מגיעים גם קבוצות תיירים רבות לחופשה בארץ. כמו כן, מדובר בקבלת כמות התיירים הגדולה ביותר המגיעה לישראל מאז פרוץ הקורונה לחיינו. עם מעבר בגבולות המדינה, התגלה מתווה הטיפול בתיירים הזרים כבעייתי עד מאוד. ליאת רון ואריה מליניאק שוחחו ב־103fm עם יוסף פתאל, מנכ"ל לשכת מארגני התיירות הנכנסת, אשר התייחס לדברים.

בפתח השיחה, נשאל פתאל על ידי המגישים מה טוב ומה רע, זאת על מנת להבין את המצב הנוכחי. "טוב זה בגלל שיש עבודה, רע בגלל איך שזה מתנהל", השיב מנכ"ל לשכת מארגני התיירות הנכנסת, והוסיף: "אנחנו מפעילים בשדה כארבעים עובדים ומקבלים את כל קבוצות התיירים. אפשר לקטר על נתב"ג, גם הייתי טוב בזה שנתיים רצופות, אבל בכל העולם מצב שדות התעופה כהותי ממש. התנועה בעולם עוד לא התחילה לחזור למה שהיא הייתה וכבר התכול תקוע בגלל מגבלות הבריאות. גם פה המצב לא טוב בלשון המעטה במיוחד לתיירים, ישראלים בכניסה מצבם יותר טוב מהתיירים".

נכון למתווה הנוכחי ולמרות ביצוע בדיקת קורונה בכניסה לארץ, חולי קורונה המגיעים ארצה מתגלים רק יום אחרי. "כל מי שחוזר חולה תיירים או ישראלי, יוצאים משדה התעופה כשהם חולים וממשיכים את פסטיבל ההדבקה. רק במדינת ישראל יש בדיקות בכניסה, זה לא באמת עוזר כי עושים בדיקה ויוצאים החוצה. בסה"כ הכללי העולם אובד עצות ותמיד אנחנו יותר טובים מכולם", טען פתאל.

"עם המגבלות הנוכחיות העולם לא יכול לחזור אפילו לפחות ממה שהיה", הכריז, "יש פתרון, הרבה יותר טכנולוגיה, לפשט את הדברים. הבירוקרטיה חייבת להסיר את ידה, יש שם מבצרים או ביצורים בירוקרטיים שהקימו והם נהנים מהמעמד החדש ולא צריך אותם שם. צריך להקל בתנועה, אנחנו עושים את הכול מאוד קשה. אנחנו מדברים על ענף תיירות הנכנסת, עשרה אחוז ממקומות העבודות בפריפריה תלויים בקבוצות שמגיעות. כניסה כרגע יכולה להגיע לשלוש וארבע שעות של קבוצת תיירים".

"אנחנו נמצאים רק בתחילתה של חזרת התנועה"

בהמשך, ביקש פתאל לשבטח את עובדי רשות שדות התעופה והנתב"ג לצד הבירוקרטיה העמוסה. "מגיע להם צל"ש. הכניסו אותנו לתוך תקנות שיושבים אנשים במשרדים שאין להם מושג מה קורה במציאות האמיתית, זה עובר בכנסת בדיון חטוף, קובעים שם פרמטרים שמנותקים מהמציאות ואנחנו צריכים לחיות עם זה - אנחנו לא מצליחים. הם קובעים תקנות ולא אומרים 'אוקיי, מה זה אומר בתנועת האדם בשדה התעופה?'".

"אבל הסבו עמדות לבדיקות PCR", ציין מלניאק, ופתאל הבהיר: "ועדיין יש תורים. אנחנו נמצאים רק בתחילתה של חזרת התנועה ועשו את המאמץ הזה היום כי ידעו שהתקשורת תתעסק ביומיים הקרובים בנושא הזה. צריך לראות האם שדה התעופה ואנשיו יכולים להכיל את כל הבירוקרטיה והתשובה היא לא. ניסינו להתערב בדיונים בכנסת אבל עולים המשפטנים וכמה יועצי בריאות ומעלים שם דברים שאנחנו לא יכולים לחיות איתם. אם יעשו עבודה רצינית זה אפשרי. הצלחנו להגיע כמעט לכל מקום בעולם".

בסיום השיחה, התייחס מנכ"ל לשכת מארגני התיירות הנכנסת לטיפול בתיירים הזרים שמגיעים לארץ ומתגלים כמאומתים: "נגיד שהתייר חולה שולחים אותו לבית מלון, ואני מבטיח לכם שאסירים בבתי הכלא מקבלים אוכל שהוא פי 7 ברמה יותר גבוהה. אתמול בערב זרקו להם חבילת מצות ואמרו להם שזו ארוחת הערב. יש לנו תיירים רעבים. הם לא יכולים להזמין אוכל מבחוץ. תת רמה, אני אשלח לכם תמונות של האוכל".

עריכה: שני רומנו

14/04/2022
הישארו מעודכנים