אודי סגל וענת דוידוב

"תקלה מבצעית שלא הייתה צריכה לקרות"

נצ"ב בדימוס אריה עמית, לשעבר מפקד מחוז ירושלים, על תקיפת האוטובוסים שהיו בדרכם לכותל: "ההיערכות צריכה להיות כזו שמהירות התגובה תהיה גבוהה"


המתיחות בהר הבית גוברת: אתמול (א') הותקפו 4 אוטובוסים של אגד שהיו בדרכם לכותל המערבי. צעירים ערבים שחיכו בציר מצויידים באבנים, החלו ביידוי אבנים מסיבי לעבר האוטובוסים. בעקבות כך, נפצעו מספר אזרחים באורח קל מרסיסים ופונו לקבלת טיפול רפואי. ענת דוידוב וגדעון אוקו שוחחו ב־103fm עם נצ"ב בדימוס אריה עמית, לשעבר מפקד מחוז ירושלים במשטרה, אשר התייחס להתנהלות הכוחות בצל המצב הנפיץ.

"יש לפעמים עליות בעוצמות או ירידות, ואנחנו חווים חודש קשה במיוחד", טען עמית בפתח דבריו, "המתיחות לא חריגה, היו תקופות הרבה יותר קשות מזו, אבל אנחנו מדברים על רמדאן פרובלמטי מאוד. זה התחיל בפיגועים, זה כבר העלה את רף המתח ברחוב, את רף השיח ברשתות החברתיות הערביות, שקראו יותר ויותר לאנשים לצאת החוצה להביע מחאות מכל מיני סוגים. זה ממשיך בזה שהצעירים ממזרח ירושלים פרקו כל עול. ההשתוללויות שלהם הפכו להיות ליותר קשות".

לדבריו, "ביום שישי מחוז ירושלים עבר יוצא מהכלל בהר הבית. כזה מבצע גדול וכמות אדירה של עצורים לא הייתה אף פעם במחוז. הבעיה היא שכל העצורים משתחררים מאוד מאוד מהר. אתמול הייתה תקלה מבצעית שלא הייתה צריכה לקרות למחוז ירושלים עתיר הניסיון, המארב על האוטובוסים - לא יכול להיות שעל הציר הזה לא הייתה משטרה. פריסת כוחות היא פריסה גמישה, שצריכה לצפות את מה שהולך לקרות ופריסה שצריכה להיות חכמה. לא יכול להיות שבציר שמוביל יהודים לכותל לא תהיה משטרה שתוכל להגיב מיידית. זו הייתה תקלה מבצעית. מספיק שיהיו שני אופנועים על הכביש, צוות קטן של מסתערבים - הכול בסדר. ואם צריך, אפשר לשים שוטר אחד על אחד האוטובוסים שיוכל לדווח. לא חשבו על זה אתמול, חטפנו, ואני מניח שהיום יהיו מאורגנים".

"הרוב המכריע ביותר של אלו שמגיעים לתוך מדינת ישראל רוצה להתפרנס"

בעקבות המציאות הקשה שפוקדת את הארץ בחודש האחרון, תהה אוקו עד מתי ישארו כוחות הביטחון בכוננות גבוהה. "יחזיקו את הכוחות בכוננות כל עוד חייבים. אני מניח שיעבור הרמדאן הרוחות יעברו לאט לאט אלא אם המנהיגים ימשיכו להדליק את הלהבות במקום להרגיע. היום הוא יום מאוד קשה ומאוד מסוכן - יש כמות של יהודים שיסתובבו ברחבי העיר, ילכו דרך הרובע המוסלמי לרחבת הכותל וזה כר נרחב לתקיפות ומהומות. ההיערכות צריכה להיות כזו שמהירות התגובה בכל מקום בו הולכים יהודים תהיה מאוד גבוהה", הבהיר עמית.

עוד סיפר כי "לפני שנים התחלנו להציב מצלמות בכל הסמטאות והיום יש מערכת שליטה יוצאת מהכלל. אפשר לראות כל מה שקורה, בכל הסמטאות כל הזמן. זה מאוד מסייע לכוחות לדעת מה קורה ולאן להגיע הכי מהר שאפשר. בזה שוטרי מג"ב והיס"מניקים מאוד מיומנים. הרוב המכריע ביותר של אלו שמגיעים לתוך מדינת ישראל רוצה להתפרנס".

עריכה: שני רומנו

18/04/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


נצ"ב בדימוס אריה עמית
נצ"ב בדימוס אריה עמית  |  צילום: פלאש90
Paris