אראל סג"ל

אילון מאסק, 'טסלה', 'SpaceX' וכעת גם 'טוויטר'

כיצד ייראה ה'טוויטר' לאחר רכישתו של אילון מאסק את הרשת החברתית?• דרור גלוברמן ('קשת 12') על העסקה המרעישה: "הכל יעבור לידיים של מאסק"


מנכ"ל ומייסד 'טסלה' ו־'SpaceX' אילון מאסק הסעיר אתמול (ב') את העולם כשהודיע פומבית על רכישת הרשת החברתית 'טוויטר' תמורת 44 מיליארד דולרים. העסקה המדוברת תעביר למאסק את השליטה בפלטפורמה, ותחתום בהינף יד את פעילותה של 'טוויטר' כחברה ציבורית מאז ההנפקה הראשונה שלה בשנת 2013. דרור גלוברמן ('קשת 12') הביא פרטים נוספים על הבשורה.

בפתח השיחה, הסביר גלוברמן כי "הוא כבר החזיק כמעט 15 אחוזים ועכשיו הדירקטוריון אישר את ההצעה שלו לקנות את כל החברה, את כל המניות מכל המחזיקים, הכול יעבור לידיים שלו תמורת 44 מיליארד דולר".

"לאילון מאסק יש דעות בעולם חופש הביטוי מאוד נחרצות. כולם ידברו חופשי ולהגביל או לפרק את המנגנונים שטוויטר כבר בנתה שנועדו להגביל את מה שאנשים כותבים. לכולם יש זכות דיבור אומר אילון מאסק וזה קצת בניגוד לסנטימנט הרווח בעולם, שמתחילים להפנים את הנזקים שחופש הביטוי הזה מסב גם ברמה האישית וגם ברמה הלאומית", אמר. 

עוד זעם גלוברמן על השתלטות מאסק וההשפעות ועל ההשפעה העתידית בנושא חופש הביטוי ברשתות החברתיות: "אתם מסכימים לזה שאדם שיחליט על מדיניות חופש הביטוי שתשפיע על אקלים הציבורי והפוליטי בעשרות אם לא מאות מדינות בעולם יהיה פשוט האיש שיש לו 44 מיליארד דולר בכיס? החקיקה היום היא דווקא לטובת הרשתות, היא נותנת להם הגנה מפני אחריות על התוכן ובהרבה מדינות נעים לכיוון שינוי של החוק אבל כרגע יש להם הגנה".

"בסוף יש הרבה משמעות לעם מה הרשת מוכנה לזרום, ועל מה היא מוכנה להתפשר ואיזה צעדים היא אומרת שהיא יכולה לקחת או לא יכולה לקחת", ציין, והוסיף: "הוא מודיע שזה לא מעניין אותו מה הציבור אומר, השאלה היא מי ינצח. אני רוצה להזכיר שלאילון מאסק יש היסטוריה של עבירות מכוונות על החוק. הוא מוציא הודעות עם השפעה משמעותית על עסקי החברה בטוויטר".

"יש פה מניפולציה ענקית של רשת חברתית כי ככה היא עושה כסף"

בהמשך השיחה, התייחס גלוברמן לסרט אשר ישודר הערב ויעסוק ברשתות החברתיות: "הסרט אומר שחלק גדול מהסנטימנט הציבורי הוא בעצם מניפולציה כולה של האלגוריתם של הרשתות החברתיות שנועדו לשסות אותנו אחד בשני, להגדיר את השנאה והקיטוב כי ככה הן מרוויחות כסף. זה קורה לא במקרה גם בישראל, גם בארה"ב וגם בברזיל - בכולם יש ביבי? בכולם יש טראמפ? לא, יש פה מניפולציה ענקית של רשת חברתית כי ככה היא עושה כסף. והנגזרת, איך זה משפיע בסוף על האווירה הפוליטית, לא מעניינת אותם".

"לאלגוריתם לא אכפת מה כתבת, אכפת לו שמה שכתבת יגרום לאנשים להגיב. הם מסכלים על כל התגובות, הפוסטים והציוצים האפשריים. מסתבר שזעם זה הרגש שמדליק הכי הרבה", טען, "לכולם יש קול, כל אחד יכול למצוא את החברים שלו שמסכימים איתו. תסתכל על כמות הלהט והעצבים בשיח הפוליטי בנינו, תסכים איתי שברמת הדעות האמיתיות אנחנו לא חלוקים כמעט על כלום - אין שום דבר ערכי, אין שום ויכוח אידיאולוגי על כלום. הכול עצבים".

עריכה: שני רומנו

26/04/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אראל סג''ל
אראל סג''ל  |  צילום: 103fm
Paris