אראל סג"ל

"פילבר לא יכול להעיד לטובת ההגנה בפה מלא"

עו"ד דוד פורר לשעבר בכיר בפרקליטות על חקירתו הנגדית של עד המדינה בתיק 4000: "חקירה נגדית זה מייגע, הוא זוכר ולא זוכר"


חקירתו הנגדית של שלמה פילבר מי שהיה מנכ"ל משרד התקשורת נמשכת גם היום (ד') במסגרת תיק 4000. היא מגיעה שלושה שבועות לאחר החקירה הראשית שביצעה הפרקליטות. במהלך החקירה הראשית איימה התובעת עו"ד יהודית תירוש להכריז על פילבר כעד עוין, משום שלכאורה שינה גרסאות והוסיף תוספות על העדות הראשונה שנתן בחקירתו במשטרה. לאחר דין ודברים הוחלט כי הוא לא יוכרז כעד עוין.

עו"ד דוד פורר, לשעבר בכיר בפרקליטות המדינה שוחח עם אראל ויריב והסביר על שלב העדות מאתמול - האם הייתה פגישה בין פילבר לנתניהו? "חקירה נגדית זה מייגע, הוא זוכר ולא זוכר, יש את המרחב שהוא יכול לנוע בו בין לא זוכר ללא יודע. מצד אחד הרושם הכללי שהוא מעיד לטובת ההגנה, הוא לא יכול לעשות את זה בפה מלא כי אז הוא בסיכון שיבטלו איתו את הסכם עד המדינה. זה כמו חיזור בין קיפודים, בזהירות ולאט-לאט. זה מאוד לא מעניין בעיניי".

המשיך ואמר, "הדבר המכרזי בעדות של פילבר ובחקירה הראשית, הוא האם הייתה אותה פגישה בארבע עיניים של נתניהו שלגביה פילבר טען שניתנו לו הנחיות - הכל מבוסס והכל נובע מאותה הפגישה. את הקיום של הפגישה ההגנה ניסתה לקעקע בשני מישורים, ביום שפילבר טען שנקבעה הפגישה נתניהו היה במקום אחר, צפוי להיות דיון אם הם היו באותו חדר במועד שפילבר אמר. העובדה שנתניהו ופילבר נפגשו במהלך התקופה מספר פעמים היא ברורה, על זה אין מחלוקת, היו פגישות. עם זאת, לטענת נתניהו, לא הייתה פגישה שבה נאמרו את הדברים האלה".

לדבריו של עו"ד פורר, "בהקשר של השוחד, המצב הוא שפילבר טוען שלא ניתנו הטבות, אבל גם יחס VIP יכול להיות בסיס להפרת אמונים ואת זה מנסים להפריך - זה קשה מאוד וטרחני, כי זה נובע מהרבה פרטים קטנים. מבחינת הנרטיב ובמובן הסיפורי יש את היחס של פילבר ובזק שעומד במוקד הבדיקה, אבל מצד אחד אין את ההטבות שבזק קיבלה ומצד שני נשאלת השאלה - למה? האם זה בא מנתניהו או האם זה בא מפילבר עוד לפני הפגישה אם נתניהו?".

לסיכום, התייחס לאיומים נגד משפחת בנט ואמר: "אני מגנה אותם בחומרה, כולם מגנים את זה. אני חושב שיש הסתה ואמירות לא טובות משני הצדדים - שמאל וימין". על התבטאותו של ח"כ יאיר גולן נגד מתיישבי חומש, הוסיף: "אחד הדברים הגרועים ביותר שנאמרו היא הגדרת קבוצת אנשים כתתי אדם, מפני שזה מונח מתוך הטרמינולוגיה הנאצית. זו אחת האמירות החמורות ביותר שנאמרו כאן בשנים האחרונות".

עריכה: דוד זבולוני 

 

27/04/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


שלמה מומו פילבר - צילום ארכיון
שלמה מומו פילבר - צילום ארכיון  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90
Paris