ניסים משעל וטל שלו

"אם ישראל תחליט שיש לעשות מעשה - היא תעשה אותו"

דוברת הבית הלבן אמרה כי היא מודאגת מכך שאיראן עלולה להחזיק בנשק גרעינים בשבועות הקרובים • ח"כ רם בן ברק, יו"ר ועדת חוץ וביטחון הגיב


דוברת הבית הלבן עוררה סערה לאחר שאמרה כי איראן קרובה מאי פעם לפצצה ושהמדינה תחזיק בנשק גרעיני כבר בשבועות הקרובים. ח"כ רם בן ברק, יו"ר ועדת חוץ וביטחון שוחח עם ניסים משעל וגיא פלג והבהיר את התמונה בנוגע להתכוננות של איראן בנושא הגרעין. 

בפתח השיחה, התייחס ח"כ בן ברק לטענתו של גיא פלג על חוסר הנציגות הממשלתית במצעד החיים: "אני חושב שאפשר היה שיהיה שם שר, אבל לא מכיר את הנסיבות. מצעד החיים לא עשוי בשביל ששרים ייסעו לשם, הוא עשוי בשביל כולם. היה רצוי שיהיה שם שר או מישהו, נציג לש הכנסת או הממשלה".

על אמירת דוברות הבית לבן כי איראן קרובה לפצצה מאי פעם, אמר: "סה"כ זה לא חדש, האיראנים מאוד מתקדמים מאז שטראמפ יצא מההסכם ולא בא משהו אחר במקומו אז האיראנים לא היו מחויבים להסכם והתחילו להעשיר אורניום ברמה של 60 אחוזים. עושים את זה גם כיום ובמדיה ולא יהיה משהו שיעצור אותם בצורת הסכם או משהו אחר אז ברור שהיכולת שלהם להתקדם קיימת. כרגע אין עליהם שום מגבלות לצערי הרב. להסכם על כל חסרונותיו יש לו גם יתרון - הוא עוצר בנקודת זמן מסוימת את ההתקדמות שלהם. בהיעדר הסכם ואלטרנטיבה אחרת אז האיראנים מתקדמים וכשהם מתקדמים הם יכולים להגיע לצבירה של כמות אורניום מעושר שתגיע לפצצה".

"אני חושב שיש כאן חוסר הבנה. המרחק לנשק גרעיני הוא יותר גדול כיוון שאתה צריך גם לבנות את המתקן הגרעיני ואת יכולת השיגור הגרעינית, הטילים וכו'. מה שהיא התכוונה זה שיהיה להם מספיק חומר מועשר במאגרים שלהם כדי שהם יוכלו לייצר ממנו את המטען הגרעיני, אני מעריך שלזה היא התכוונה. זו המציאות שאנחנו חיים בה", הדגיש.

"יש פה קצת רפיסות בינלאומית"

לדבריו, "אנחנו הופכים שמיים וארץ, אנחנו עסוקים מאוד בלשכנע את כל מי שצריך בסכנה שיש בעניין הזה ובמקביל אנחנו גם מכינים את עצמנו לאפשרות שאם חס וחלילה נצטרך לעשות דברים אחרים אז נעשה אותם. אבל צריך להבין שברגע שטראמפ יצא מההסכם ולא בא משהו אחר במקום אותו הסכם אז הם הגיעו למה שהם הגיעו. יש פה קצת רפיסות בינלאומית בהקשר של לתת לאיראנים להתקדם. המצב היום הוא שהם באמת מאוד התקדמו בנושא ההעשרה".

האם ישראל יכולה לבד למנוע מאיראן נשק גרעיני? יו"ר ועדת חוץ וביטחון השיב כי "לישראל יש יכולות גדולות, מגוונות ואני חושב שרואים אותן כמעט בכל יום. אם היא תחליט שצריך לעשות מעשה כזה או אחר היא תעשה אותו. תסתכל עכשיו על האירועים באוקראינה, אתה רואה מה קורה כשמעצמה שמחזיקה יכולת גרעינית מחליטה לעשות משהו ואיך העולם מגיב לאותו מעשה ואתה מבין שמדינה שיש לה נשק גרעיני יכולה לעשות כל מה שהיא רוצה ויש לה תעודת ביטוח שאם היא תהיה מספיק משוגעת אף אחד לא יעז לתקוף אותה כי לך תדע מה היא תעשה".

בעקבות דוגמתו ממלחמת רוסיה־אוקראינה, טענו המגישים: "מה אנחנו נעשה? ראינו שאוקראינה נשארה לבד". בן ברק הגיב לטענתם, והכריז: "אנחנו מדינת ישראל, במיוחד ביום הזה ביום השואה, חוזרים ואומרים - לא נאפשר לאיראן להחזיק נשק גרעיני בוודאי לא כשהם אומרים בגלוי שמטרתם השמדת ישראל".

"איראן קרובה מאי פעם לפצצה ורצוי גם לשאול איך הגענו לזה", טען, "הגענו לזה בעקבות טעויות גדולות שעשה ראש הממשלה הקודם ונשיא ארה"ב הקודם שלדעתי בחוסר הבנה מוחלט אבל כרגע זה היסטוריה. צריך להסתכל קדימה ולבנות את האפשרויות שיכול להיות שיצטרכו לנקוט באמצעים אחרים מהאמצעים היום".

"לא ניתן לאיראן להחזיק נשק גרעיני"

על האפשרות לשימוש בכוח צבאי, הבהיר: "יש לנו כוח צבאי מאוד גדול ומשמעותי אבל אתם לא מצפים שאני אגיד אם נתקוף או לא נתקוף. אנחנו לא ניתן לאיראן, ואני מקווה יחד עם השותפים שלנו, להחזיק נשק גרעיני. אני מקווה שאפשר להגיע לזה בעזרת הסכם או סנקציות שלא יהיה להם כדאי להמשיך או בעזרת איום צבאי אמיתי מצד מעצמה כלשהי שיעבירו להם את ההשלכות של הדבר הזה. במידה והדבר הזה לא יצליח ישראל תדע לעשות מה שצריך".

בסיום השיחה, ציין ח"כ בן ברק כי "אני לא רוצה לקבוע קווים אדומים, אנחנו עוקבים אחרי מה שקורה שם וכשנראה שזה מתחיל לסכן אותנו כנראה שנצטרך להתחיל לעשות פעולות אחרות".

עריכה: שני רומנו

28/04/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


רם בן ברק
רם בן ברק  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90
Paris