103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל וגיא פלג

"יותר ויותר מחבלים ישראלים בוגדים במדינה ופוגעים באזרחים"

במהלך דיון בבית המשפט, בני משפחת המחבל שרצח את החייל רון קוקיא ז"ל איימו על אביו שנכח במקום • טען: "אני חושש מהמציאות הביטחונית"


לפני כ־5 שנים נרצח החייל רון קוקיא ז"ל בן ה־19 בפיגוע דקירה סמוך לקניון ערד. אתמול (ד') במהלך דיון משפטו של אבי המחבל חאלד אבו ג'ודה, התפתח עימות בין בני משפחת קוקיא ועפילי ימין ובין בני משפחת הרוצח, בו אף אויים בועז קוקיא, אביו של רון ז"ל, על ידי אב המחבל ודודו. ניסים משעל וגיא פלג שוחחו ב־103fm עם בועז קוקיא אשר התייחס לדברים.

בפתח השיחה, סיפר קוקיא כי "אני, המשפחה שלי וחברים מגיעים לכל הדיונים, גם של שני המחבלים הרוצחים, שאחד המשפט הסתיים השני עוד נמשך. אני מגיע להיות מעורב ולראות שהמדינה מענישה את המשפחה כולה על העבירות כולן. האבא של הרוצחים הוא פוליגמי ואחת הנשים שלו היא שב"חית. אני מאז שרון נפל בקשר עם כל גורמי האכיפה במדינת ישראל לראות שמענישים את המשפחה הזאתי, זה המאבק האישי שלי למען הבן שלי. היא עומדת לדין על היותה שב"חית ואת האבא הישראלי מעמידים על הלנת שב"חים".

אמנם נפגשו שתי המשפחות באולמות בתי המשפט כבר בעבר, אך מדובר בפעם הראשונה בה מתפתח עימות מסוג זה בין השתיים. "הרוצח שדקר את רון משפטו הסתיים באפריל 2019, הוא נשפט למאסר עולם פלוס 20 שנה. המדינה מערערת כדי שיתנו לו ענישה יותר חמורה כדי שיהיה רלוונטי גם לגבי האח שסייע לרצח", אמר קוקיא.

עוד טען כי מה שהצית את הרוחות אתמול (ד') היה עצם היותו נוכח בדיון: "הם לא באים למשפטים של האחים, הם התנתקו מהם. אפילו האבא התנצל בפניי לפני שהרסו את הבית הלא חוקי שלו, שגם בזה אני מעורב וראיתי שמקדמים את הדבר שלקח 15 שנה אבל בסוף הרסו את הבית שלו. אני בקשר גם מה עושים עם העמדה לדין על הלנת שב"חים, בדרך כלל לא נותנים מאסר בפועל אבל אני דורש הפעם בגלל שנרצח חייל צה"ל מהמקרה של השב"חיות הזאתי, כי הבן שרצח הוא שלו ושל השב"חית מחברון, שיכניסו אותו לכלא כדי להעניש ולהרתיע, שיראו וייראו ולהפסיק את תופעת השב"חיות במגזר הבדואי"

"זה מוקלט כנראה על ידי עמיתים שלי"

"הנוכחות שלי שמה מציקה לו. כשהוא הגיע לשם, התעמתי איתו מילולית כבר כמה פעמים אבל דבר כזה שהוא ואחיו התפרצו בצעקות ואיומים", שיתף, "זה מוקלט כנראה על ידי עמיתים שלי, הם הקליטו שהוא מאיים. 'אנחנו יודעים איפה אתה גר', 'אנחנו נטפל בך', הדבר הזה הוביל להגשת תלונה במשטרה והוא עוכב בגמר הדיון בבית המשפט הוא ואחיו עוכבו על ידי משטרת באר שבע".

בהמשך, ביקש קוקיא להדגיש כי "העניין הוא לא הסמנטיקה הזו ולא העימותים והאיומים האלו, אנחנו לא מפחדים מהם, העניין הוא שמדינת ישראל צריכה להעניש בחומרה את כל הנושא של עבירות ביטחוניות, הן פלסטינים ועל אחת כמה וכמה מחבלים ישראלים. אנחנו רואים יותר ויותר מחבלים ישראלים שפשוט בוגדים במדינה שלהם ופוגעים באזרחי מדינת ישראל. בדבר הזה צריך להרתיע ולהילחם בו, אני עושה את הפעילות הזו גם באופן אישי וגם עם הפורום של משפחות שכולות".

"בכל שלב במשפט אני מביא מכרים וממלא את אולם בית המשפט כדי שיהיה גם מסר לשופטים 'אנחנו מתעניינים לראות אתכם, את המדינה והמערכת השופטת, מה אתם עושים'. ברמה האישית של המשפחה שלי אנחנו דווקא רואים כן פעילות", הכריז, "אומנם הפרקליטות לא הסכימה להעמיד את האבא על פוליגמיה כי היא וותיקה ויש על זה בעיות, אפילו שהתקיימו נסיבות חמורות כמו רצח חייל, תוצאה של שרשור של הפוליגמיה הזאתי, אבל משפטית לא העמידו את האבא על פוליגמיה".

"דורשים מהמדינה שתעמיד לדין על הפוליגמיה"

בנוסף, פנה קוקיא לכלל הגורמים הקשורים לרצח בנו ולבטחון המדינה: "אנחנו קוראים למדינה לחזור ולהעמיד לדין על פוליגמיה, עכשיו כשרע"מ בממשלה יכול להיות שחוששים לעשות את זה אבל אנחנו דורשים מהמדינה שתעמיד לדין על הפוליגמיה כי התופעה הזו הרסנית לחברה הבדואית ומקרינה חזק, בדרום בעיקר, מאוד על שלל הטרור".

בסיום השיחה, תהו המגישים האם בעקבות מאורעות אתמול כעת הוא חושש לחייו, וקוקיא הבהיר: "אני לא דואג ולא חושש, אני חושש מהמציאות הביטחונית. הביטחון האישי במדינת ישראל הוא לא טוב, גל הפיגועים הגדול שהיה לפני חודש ש־14 נרצחו, 8 מהם על ידי שב"חים מהרשות הפלסטינית, בבאר שבע זה היה בדואי ישראלי, דומה למקרה של רון, שלצערי גם מדינת ישראל לא מספיק עושה ולא מספיק מתעוררת מהסיפור של רון שהיה".

"אני חושש כמו כל אזרח ישראלי"

"גם המצב הנוכחי בממשלה הזאתי גם כן המצב לא טוב והקונסטלציות הפוליטיות שהיהודים רבים ומתווכחים וחוסר היציבות ונכנסות מפלגות אנטי ציוניות כמו רע"מ, שזה מאוד חורה לי ולפורום שאני חבר בו של משפחות שכולות, זה רק מרע את המצב. אני מקווה שרשויות המדינה יתאוששו, שהאקלים הפוליטי והאווירה תהיה יותר טובה. אני לא חושש באופן אישי, אני חושש כמו כל אזרח ישראלי כפי שראינו בגל האחרון אני חושש על הביטחון האישי. המצב לא טוב, חייבים לעשות בכל הרמות את מה שצריך כדי לשפר אותו", סיכם

עריכה: שני רומנו

28/04/2022
הישארו מעודכנים

בועז קוקיא, אביו של רון קוקיא ז"ל
בועז קוקיא, אביו של רון קוקיא ז"ל  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90