103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"האיום על בנט - פועל יוצא מהשראה מנתניהו"

רה"מ לשעבר אהוד אולמרט על מכתבי האיום שנשלחו לבני משפחת רה"מ: "רוצחים פוטנציאליים" • תקף: "ההסתה נגדו משמעותית גם בהשוואה לזו שתמה ברצח"


בשבוע האחרון נשלחו למשפחת ראש הממשלה נפתלי בנט שני מכתבי איום ובהם קליע חי, הראשון הגיע עבור רעיית רה"מ גילת בנט, ואילו השני הגיע עבור בנו בן ה־16 יוני. בעקבות רצף האירועים המטרידים, פתחה המשטרה בחקירת הדברים.

נוכח הידיעות המטרידות ביקש ניסים משעל לפתוח את תוכניתו בשיחה עם ראש ממשלת ישראל לשעבר אהוד אולמרט. לטענתו, שירות הביטחון חייב לקחת את הנושא ברצינות גבוהה ביותר. זאת בעקבות העובדה שאנחנו חיים במדינה בה נרצח ראש ממשלה כפועל יוצר של פעילות הסתה.

בפתח הדברים ביקש ראש הממשלה לשעבר אולמרט להתייחס לדברים, ואמר: "מדובר במשהו מתוכנן שעושים אותו אנשים אלימים ורוצחים פוטנציאליים. לא מדובר באיזה צעקן משולי ההפגנות ברחוב, אלא באנשים שיש להם נגישות לכלי נשק. אנשים שיודעים להסוות היטב את המכתבים - איך הם שלחו אותם, איך הם מגיעים. אני חס וחלילה לא רוצה לייצר בהלה מופרזת, או לייצר אווירה של הפחדה, אבל כן. זה איום רציני. מדובר ב־4 ילדים ובהורים שלהם, שהם בני אדם לפני שהם ממלאי תפקידים".

עוד הוסיף: "ההסתה שמתנהלת נגד בנט היום היא צעד נוסף ומשמעותי גם בהמשך להסתה שאז נגמרה ברצח. כי פה מה שאומרים לבנט הוא 'אתה צריך להתפטר כי אנחנו החלטנו שאתה לא ראוי להיות ראש הממשלה של מדינת ישראל בגלל שאתה מייצג ככה או מייצג אחרת או שיש לך תמיכה כזו או תמיכה אחרת'. זה ערעור על הבסיס היסודי ביותר של החיים הדמוקרטיים. באמצעים שזה נעשה זה לפי דעתי דבר חמור ביותר. אני צריך לומר, ושלא יהיו כאן אי הבנות - זהו פועל יוצא ממערכת משומנת, מאורגנת ושיטתית של הסתה שנמשכת מהיום הראשון של נפתלי בנט בתפקיד ראש הממשלה. היה ניסיון לפסול את הלגיטימיות של מינויו, של בחירתו על ידי הכנסת ברוב של 61 חברי כנסת".

"הדה-לגיטימציה לבנט נעשית על ידי נתניהו"

משעל ביקש לשאול מי לדעתו עומד בראש מערכת ההסתה נגד ראש הממשלה נפתלי בנט, ואילו אולמרט ביקש להדגיש שמי שנותן את ההשראה לעניין הוא לא אחר מראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו. "הדה-לגיטימציה לבנט נעשית על ידי נתניהו. כולם סובבים סביב הציר של מי שהנהיג את מערכת ההסתה בשנת 95 נגד יצחק רבין ועכשיו נותן את ההשראה שמולידה את ההסתה הזו", הסביר.

"מי שעוסק בביצוע באופן כזה או אחר, ועד כמה הוא מרחיק לכת מעבר למה שהדברים שהוא שומע משפיעים עליו זה אני כבר לא יכול לומר. בשלב זה אני לא רוצה להטיח אשמה מעבר לכל הדברים שאמרתי. ככה או ככה מדובר בצעד חמור ביותר שמחייב פעולה מיידית בדרגים הכי בכירים".

האם איראן באמת יכולה לפתח נשק גרעיני תוך שבועות?

בהמשך השיחה ביקש אולמרט להתייחס לאיום האיראני אותו מציגים מכיוון ארה"ב. האם האזהרה שמגיעה מהבית הלבן חפה מאינטרסים? "בוושינגטון מצהירים שישנה סכנה כי האיראנים יכולים לפתח נשק גרעיני בתוך תקופה קצרה מאוד, ולכן צריך לעשות איתם הסכם. אנחנו מצהירים שישנה סכנה של פצצה גרעינית איראנית בכדי להסביר למה אסור לערוך איתם את ההסכם. למיטב ידיעתי חלק מההצהרות האלה נעשות בהגזמה מופרזת מלכתחילה בכדי לשרת איזושהי אג'נדה שעומדת על סדר יומה של הממשלה האמריקאית. במקרה הזה, מדובר ברצון להביא לתהליך השלמת המשא ומתן אל מול קולות ההתנגדות שמגיעות ממדינות כמו ישראל, וגם מחלק ממדינות המפרץ שגם הן חרדות מפני אפשרות חתימת ההסכם".

כשנשאל על תקיפה ישראלית באיראן אמר שאין לנו אופציה צבאית לערוך מתקפה כוללת נגד איראן, והסביר: "אין לנו אפשרות לתקוף את כל המתקנים שמפוזרים במקומות שונים במדינתם, רובם חבויים מתחת לאדמה. אם אתה רואה את חיל האוויר מסתער על כל מיני נקודות באיראן פשוט תשכח מזה, זה לא יקרה. אין לנו את האופציה הזו וצריך להפסיק ליצור פה בהלה מיותרת. היו לנו אופציות אחרות ואנחנו ניצלנו אותן".

"שהממשלה תשתף פעולה עם ממשל ביידן"

"אז מה הדרך שלנו? להפעיל את המוסד וגורמים אחרים בכדי לעכב את בניית הפצצה האיראנית?", שאל משעל את ראש הממשלה לשעבר אולמרט שטען כי לעכב את איראן זהו דבר חשוב מאוד. "בינתיים אנחנו מפתחים יכולות הגנתיות והתקפיות שיעזרו לנו להתמודד עם האיומים נגד מדינת ישראל בצורה מאוד אפקטיבית, בעוד תקופה לא ארוכה".

הוא הסביר כי בשעתו איום הרקטות לא הצליח לקבל מענה, אבל בזכות התגייסות ממשלתו והמאמץ של שר הביטחון דאז, עמיר פרץ, הם הצליחו לפתח את כיפת ברזל, ואיום הרקטות השתנה. "ככה זה יהיה בעתיד גם נגד טילים בליסטים ההמלצה שלי היא שהממשלה תשתף פעולה עם ממשל ביידן".

עריכה: עדן בן ארי 

29/04/2022
הישארו מעודכנים

אהוד אולמרט
אהוד אולמרט  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90