103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"המחבלים כבר לא בעיר, יש למעלה מ־10 יתומים"

פיגוע רצחני באלעד גבה את חייהם של 3 בני אדם • ראש העיר ישראל פרוש: "זה אירוע לא פשוט - המפגעים ידעו טוב מאוד מה הם עשו"


פיגוע רצחני באלעד: שלושה בני אדם, יונתן חבקוק, בועז גול ואורן בן יפתח, נרצחו בפיגוע אמש (ה') בעיר אלעד, וארבעה נוספים נפצעו, שניים באורח קשה, אחד באורח בינוני ואחד במצב קל. ישראל פרוש, ראש העיר אלעד, שוחח עם ניסים משעל ב־103fm והגיב לדברים.

"אין אצלי בוקר, אנחנו ערים מאתמול בלילה ועושים את מה שצריך לעשות", שיתף פרוש את משעל בפתח השיחה, "זה אירוע לא פשוט, למעלה מעשרה יתומים, ליתומים האלו יש חברים, יש פה הרבה בני משפחה. כולם מכירים פה את כולם, אנשים ראו את הדברים האלו. הפארק נשאר מלא עם עגלות של ילדים, מהבתים ראו את הרצח של הזירה הראשונה. צריך להתמודד עם זה, היינו צריכים במהלך הלילה להודיע את זה למשפחות וכרגע מטפלים שהם יגיעו לקבורה לפני שבת בצורה מכובדת".

עוד שיחזר פרוש את הרגע בו נודע לו שאירע פיגוע קטלני ברחבי עירו: "הייתי מחוץ לעיר, לאחר דקות נכנסתי לפה. אתה הבין את מה שקורה, אתה מבין שזה לא אירוע אחד, זה יותר מאירוע אחד. הגעתי למקום בריצה, השארתי את הרכב בפינה. שמעתי את הכונן קודם, גם הסגן שלי שהוא באיחוד הצלה היה במקום, היו עוד כמה וכמה. זה היה אירוע לא פשוט, זה אירוע של שני אנשים. הם ידעו טוב מאוד מה שהם עשו, הם אפילו לא עבדו עם נשק. זה גרזנים אבל הם לא עבדו עם נשק. הם ידעו לקלוע למטרה בצורה שזה לא להאמין אפילו, כל פגיעה הייתה פגיעה ולא יכלו לצאת מהדבר הזה".

"זו לא עיר שצריכה להיות סגורה כמו עיר מחוץ לקו הירוק"

"נחשפתי לפגועים, זה אנשים שאני מכיר אותם היטב, אנשים שאני חי איתם ביום יום. גם הייתי צריך לדבר עם המשפחות ועם האלמנות ולשלוח את הכוחות לשם", סיפר, והוסיף: "יש לי פה מאות מתנדבים תושבי העיר, כולי הערכה. מאותה דקה, גם הכבוד שהתושבים נתנו פה, נתנו לכוחות הביטחון לעבוד, נכנסו הבייתה, אנשים אמרו תהילים, הציעו עזרה, זו הייתה דקה שראו את עם ישראל חי. זה כואב מאוד. כשראיתי שזה מתגלגל לכיוון קיבלתי החלטה לשלוח את האנשים שלי עם חוס"ן, עם מתנדבים ועובדים סוציאליים להודיע למשפחות".

על המצוד שנמשך מאמש אחר המחבלים חמושי הגרזנים, הבהיר ראש עיריית אלעד כי "אני לא יכול להרחיב אבל הם לא בעיר בע"ה, ולכן יחד עם כוחות הביטחון קיבלנו החלטה שפותחים את הלימודים. הילדים בעצמאות לא היו בבתי הספר ואני לא בטוח שזה דבר טוב שהורים שלא תמיד יודעים להעביר את זה מקצועית יחזיקו אותם גם ביום שישי ושבת בלי להודיע להם בצורה מקצועית. בכל בית ספר יש עובדים סוציאליים, יש פסיכולוגים שיודעים לדבר, להנחות את המורים והמנהלים, איך לדבר, מה לומר, איך שלא יפגעו מזה נפשית. זה לא קל".

"אנחנו עיר בתוך הקו הירוק. גם ראש העין לא נצורה או בני ברק, או חדרה או באר שבע. זו עיר גדולה של למעלה מ־50 אלף תושבים. היה פה פתח אחד, חצי מכמות התושבים. יש מסביב לעיר יערות, זו לא עיר שצריכה להיות סגורה כמו עיר מחוץ לקו הירוק", הדגיש.

"מאז שהתחילו הפיגועים כל יום יש הערכת מצב"

בסיום השיחה, ביקש פרוש לשבח את פועלם של כוחות הביטחון: "יש לנו פה אנשים מדהימים. מאז שהתחילו הפיגועים כל יום יש הערכת מצב, בתקופה האחרונה יש פה הרבה מאוד תוספת של חיילים ושוטרים. בחול המועד היו פה אירועים של עשרות אלפי אנשים, המשטרה הביאו פה תגבורים בכמויות. כנ"ל ביום העצמאות וביום בזיכרון. גם אתמול ההוא צועק שאחד הנפגעים הקשים הוא מאבטח שתוך כדי היאבקות הוא העיף לו את הנשק אבל הוא הציל גם פגיעה בהרבה מאוד אחרים. הם לא באו בטעות למקום".

עריכה: שני רומנו

06/05/2022
הישארו מעודכנים

זירת הפיגוע באלעד
זירת הפיגוע באלעד  |  צילום: יוסי אלוני/פלאש90