103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
זהבי עצבני
עם נתן זהבי

אנשים עם מוגבלויות מחוץ לתחום?

המאזינה זעמה על אלו שטענו כי נכים ואנשים עם מוגבלויות לא צריכים לעמוד על במת טקס המשואות ה־74: "גם אנחנו קיימים וזו לא בושה"


בשבוע שעבר חגגו ברחבי הארץ את יום העצמאות ה־74. כמדי שנה ציינו זאת בטקס משואות חגיגי ומרשים, והפעם, שם הטקס על דגלו את איחוד כל חלקי העם. בין שלל המחמאות שהתקבלו על הטקס, התוכנית האומנותית והמסר שהועבר, היו גם כאלה שביקרו את התכנים שהועלו. המאזינה יעל ביקשה לשוחח על כך עם נתן זהבי ולהביא את הנושא דווקא מזוויתם של הנכים שרק מחכים שיראו גם אותם.

"אני הולכת לדבר על נושא שאולי פחות אטרקטיבי, בעקבות שיחה שהייתה אצל ינון ובן. הם דיברו על טקס המשואות שהיה ועל כמה המסר הלאומי לא הודגש. זה לא המסר שלי. אמרה שם מישהי שאנחנו יהודים מהתפוצות, והייתה לנו תורה ובזכותה הקמנו את המדינה", אמרה יעל בפתח דבריה.

זהבי התרעם למשמע אוזניו, וזעם: "המדינה הוקמה בזכות חלוצים שהגיעו לארץ, אכלו חולרה ועבדו מהבוקר עד הלילה. לא היה להם מה לאכול. הם באו והקימו מדינה מטעמים ציונים, לא מטעמי התורה. הם היו חילוניים ברובם". המאזינה הצטרפה לדבריו, וציינה כי "השר טרופר אמר על זה 'אבל גם המסרים של קבלת נכים ולתת להם מקום והקשבה זה לא פחות חשוב'".

"היה אידיוט אחד בשם ריקלין שזה עצבן אותו שכאילו זו הייתה רפיסות, הקטע עם הנכים בטקס", תקף זהבי, ושיתף: "לא ראיתי את הטקסים אבל אחרי זה הסתקרנתי וראיתי ריקוד מופלא של גברת נכה עם כסא גלגלים עם מישהו בלי כסא גלגלים. זה היה מרגש עד דמעות הקטע הקטן הזה שראיתי".

"פעם ראשונה לראות על המסך אנשים כמוני"

המאזינה, אשר הסכימה עם אמירות המגיש, שיתפה בהתרגשות מהולה בעצב: "מאוד. פעם ראשונה לראות על המסך אנשים כמוני. אני פותחת חדשות כולם מושלמים, יפים עם חיוך יפה ופעם ראשונה לראות אותי ואז אומרים שזה סמל לרפיסות? ינון מגל אמר שעל פי המקרא כהן צריך להיות עם שלמות".

זהבי השיב בציניות מוחלטת, ואמר: "הוא רוצה להיות ראש ממשלה. הוא יהיה גם, זה עם מטומטם, יבחרו בו". עוד תהה מהי הנכות ממנה סובלת המאזינה, והיא סיפרה כי מדובר בניוון בעמוד השדרה, אשר מעוותת את הגוף.

בעקבות סיפורה האישי, תהה זהבי האם שמעה בעבר על בית הגלגלים, וסיפר: "שם לפחות יש מתקנים שמקלים על אלו שמגיעים לשם לבלות ולהנות במחיצת חברים". המאזינה, שאומנם סובלת מנכות כמו שאר האנשים המגיעים לבית הגלגלים, הודתה כי מעולם לא נכחה שם: "מרוב שהנכות מקשה על היום יום אני בוחרת בין דבר לדבר".

"זה לא סקרן אותך אף פעם ללכת ולראות?", שאל זהבי, וסיפר: "הלכתי פעם למסיבה שהייתה בבית הגלגלים וראיתי עשרות נכים, רוקדים עם כסאות גלגלים. זה חימם לי את הלב עד דמעות. באותו הרגע הם כבר לא נכים, ברגע שהסביבה הכל כך תומכת והאירוע כל כך מסעיר. אז אולי תחשבי על זה".

"נמאס לי שמאשימים אותי שנולדתי כפי שנולדתי"

לאור סיפורו של המגיש ועצתו כן להגיע ולקחת חלק בפעילויות השונות, טענה המאזינה כי "תחשוב שבתוך הבועה הזו זה מאוד נחמד ונהדר. גם אנחנו קיימים וזו לא בושה. נמאס לי שמאשימים אותי שנולדתי כפי שנולדתי, זה לא הגיוני".

זהבי סיכם את השיחה, והעביר מסר חד עבור אלו שטענו כי מדובר ברפיסות: "אני רוצה לשלוח מסר לכל החולרות מהסוג של ריקלין ודומיו, הפגיעה שאתה פגעת בנכים ובעלי מוגבלויות כאלו ואחרים אתה תשלם על זה בגדול. אתה תישרף בגיהינום".

בית הגלגלים הינו בית חברתי לצעירים עם מוגבלות פיזית. כמו כן, מדובר בארגון ללא מטרות רווח אשר כולל שישה בתים הפתוחים לאוכלוסיות השונות מכל חלקי החברה הישראלית.

עריכה: שני רומנו

08/05/2022
הישארו מעודכנים

טקס המשואות ה־74
טקס המשואות ה־74  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90